Stan Teepee

November 15, 2016 by Tomas Blaskovic

Ani si netrúfnem odhádnúť čas, ako dlho vám sľubujem tento príspevok, určite to je niečo vyše 2 týždňov. Po zverejnení fotografií sa priam strhla lavína, ako si niečo také vyrobiť. Na nete je veľmi veľa návodov ako na to, ale predsa vždy najradšej siahneme po niečom overenom. Mňa nakopla k tvorbe jedna naša fanúšička, ktorá mi poslal návod podľa ktorého postupovala ona. Ja som sa už dlho chystala, že stan vyrobím, ale ako to určite aj vy už poznáte, vždy je niečo čo je dôležitejšie. Ako poznám samú seba, keď niečo neurobím hneď, tak to neurobím už vôbec, alebo mi to trvá naozaj veľmi dlho, preto na podnet som sa pustila do práce a vybehla do Piešťan za mojou maminou, kde som mala skoro všetko potrebné na výrobu. 

Žiaľ, nemám dokonalú vlastnú fotodokumentáciu, lebo ma zradila pamäť v mobile a neskôr aj baterka. 🙁 Ale priložím podľa čoho som postupovala ja, až na pár zmien.

Na teepee som potrebovala:

  • 4ks bambusové palice 1,8m dlhé cca 2cm hrubé (kúpila som v Obi cca 2€/ks, majú aj napr. v Hornbachu )
  • látku 2m bez podložky s podložkou 3m, použila som šírku 140cm, ale je lepšie mať vždy rezervu
  • tenšie lano (mala som doma dávno z Lidla, ale kúpite určite aj v záhradkárskych potrebách)
  • šikmý prúžok, alebo lemovku
  • šijace potreby: šijací stroj, niť, špendlíky, mydlo na kreslenie na látku, nožnice

Na začiatok je ideálne si látku oprať a ožehliť, ja som nato nemala čas, takže ju treba aspoň dobre vyzrážať pri žehlení. Vybrala som si krémovú so šedým nádychom. Uprednostňujem zemité tóny, aby som sa mohla viac vyhrať s doplnkami. Použila som pevnejší druh látky, ako klasickú 100% bavlnku, je to režné plátno čiže obsahuje aj trochu polyesteru, takže nie je tak priesvitná a na dotyk hrubšia. Ak by som pracovala s klasickou bavlnou svetlej farby, asi by som stan podšila. Takáto látka stojí v prieme cca 7€, čiže vás stan bude stáť naozaj oveľa ale oveľa menej ako v obchode, kde sa ceny pohybujú okolo 100€ a viac.

Krok 1 (nákres a strihanie látky)

– urobíme si šablónu, kto je zručný nemusí, ale mne osobne veľmi pomohla, pomáhala mi aj moja mamina, aby som to mala rýchlejšie a ja veľmi nerada strihám látky. 😀 Pospájali sme nejaké hrubšie papiere a podľa rozmerov si vystrihli trojuholník, ktorý sme potom priložili na látku, obkreslili a vystrihli. Potrebujeme vystrihnúť 4 trojuholníky a jeden z nich budeme musieť prestrihnuť na polovičku. („dvere“) Trojuholník je o výmere 100cm spodný diel a na výšku 140cm čo je šírka látky, ale špic odrežeme. Asi by som odrezala 15cm cca 🙂 Ideálne si to priložiť k paliciam, ja som odstrihla menej.

špic trojuholníku som automaticky vystrihla približne 20cm môžete odrezať pri šírke látky 150 pri 140 menej, ja som odstrihla menej a mám dlžku plachty na stan o niečo dlhšiu akoby mala byť, ale to sa stratí. 🙂

Krok 2 (okno)

– keď máme vystrihnuté trojuholníky, na jednom z nich si môžeme urobiť okno, kľudne aj na dvoch stranách, ale pre menej zručné žienky by som sa možno do toho ani nepúšťala. Ja som si vystrihla okno od oka, premeriam…, výšku som si tiež určila odhadom, aby nebolo príliš nízke ani vysoké. Ak máte lemovku, alebo šikmý prúžok, tak okno olemujete dookola, čo je pre mňa náročné, tým že som použila hrubšiu látku ťažsie sa pracuje v rohoch, takže to nie je v mojom prípade nejaké prepracované. Lemovku môžeme tiež použiť ako vnútro okien „mriežku“ len prešijeme z každej strany pevným stehom aby nám držalo okno pokope. Ja som roletku nerobila, nemala som čas a myslím, že ju už nikdy ani nedorobím. 😀 Chcela som pod okno urobiť aj vrecko na odkladanie, aj z vnútornej strany, ale mala som tak naponáhlo, že som sa radšej vyhla špekuláciam.

Krok 3 (vchod do stanu)

– „dvere, čiže predný diel stanu, môžete sa sním vyhrať, zvoliť viac farieb, použiť rôzne lemovky, našiť brmbolčeky, kreativite sa medze nekladú, ja som zvolila zase jednoduchosť. Otváranie som ani nelemovala, iba som zapošila každú stranu, ako keď skracujete napr. nohavice. Ak máte tenšiu látku kľudne môžete „dvere“ podšiť, aby boli pevnejšie, pričom potrebujete o cca 1m viac látky. Na otváranie si môžete prišiť mašle, ja som nerobila, iba „dvere“ zalamujem do strán. 

Krok 4 (zošívanie)

– pospájame všetky trojuholníky k sebe z rubovej strany, treba si dať pozor aby ste správne zošili jednotlivé diely, ideálne je si ich postupne po jednom našpendliť k sebe, aby vám látka neutekala, predsa pri šití taký kus látky má svoju váhu, Ak máme zošité diely, vrchnú časť stanu si olemuje. 

Krok 5 (tunel na palice)

– Stan máme hotový, je potrebné si ušiť tunel pre palice. Ten vśak robíme z vonkajšej strany. Priložíme si palicu k látke, aby sme vedeli odhadnúť hrúbku tunela, Špendlíkmi si naznačime šírku tunela aj z spodnej a dolnej strany, zase je najlepšie si našpendliť ako hrubý tunel bude a potom zošijeme. Vznikne nám tunel na 4 stranách, kde následne navlečieme, palice, pozor aby bol tunel dostatočne široký pre celu palicu, lebo nemusia byť po celej dĺže rovnako hrubé, ideálne je si priložiť pred šitím na látku a podľa toho špendliť. Na záver si prevlečieme palice, a hore zviažeme pevne lanom, ak by ste chceli, môžete si prevŕtať diery v hornej časti a lano poprevliekať pomedzi to, ale myslím si, že dostatočne držia aj bez toho. 

Krok 6 (podložka)

– posledný krok je podložka, ktorú som ja nerobila, ale určite má svoje výhody, ako napr. spevní stan v spodnej časti. Na podložku potrebujeme cca 1x1m látky, najlepšie je si prirovnať podľa pôdorysu stanu. Vystrihneme si 2x rovnaký kus látky medzi ne vložíme vatelín, čím hrubší, tým lepšie a zošijeme opačnou stranu 3 strany, štvrtú si obšijeme z každej strany pár cm a vyvrátime na prednú stranu, kde vzniknutý otvor zašijeme. Na boky si našijeme šnúrky, aby sme podložku pripevnili k stanu. 

A máme hotovo. 🙂 Pokúsila som sa sa rozpísať tento postup čo najjednoduchšie, ale ak by ste mali akékoľvek otázky kľudne píšte, rada poradím. 🙂 Netreba zabúdať nato, že 2x meraj 1x rež. 🙂

Kreativite sa medze nekladú, takže možností je naozaj veľa, prirobiť si môžete vankúše, vrecká, girlandy, dozdobiť môžete množstvom doplnkov, svetiel, lapač snov, pierka, kožušinka atď. 🙂 Myslím, že týmtom „dielom“ nepoteśíte len svoje detičky, ale aj seba. Stačí si vyhradiť jeden većer a krásny výsledok máte postarané. Ja sama to nemám ešte dokončené akoby som chcela, ale postupne budem dolaďovať detaily načo sa veľmi teším. Prajem veľa šťastia pri tvorení, ak by ste sa chceli inšpirovať inými radami prikladám aspoň 2linky na porovnanie. 🙂

https://www.modrykonik.cz/blog/apacheee/article/jak-se-sije-teepee-navod-od-totalni-am-cycyp8/

https://inspirace.bonami.cz/rijnove-diy-paradni-teepee-nejen-pro-deti/

Finálna verzia našeho teepee pripravená na príchod oslávenca. 🙂 Odvtedy už je na inom mieste a čaká na ďalšie „kozmetické“ úpravy. 🙂 

November 15, 2016 /Tomas Blaskovic