Spojení pre Južný Sudán

aktualna-situacia-js_2-300x225-8351511Pod touto hlavičkou iniciuje občianske združenie SAVIO a Saleziáni dona Bosca verejnú zbierku na humanitárnu pomoc pre Južný Sudán. Volania o pomoc sú čím ďalej intenzívnejšie, reakcie naň prichádzajú z celého sveta. Slovenské kresťanské rozvojové a iné neziskové organizácie sa spojili za účelom odpovedať na konkrétnu pomoc pre utečencov v Južnom Sudáne: „Sme presvedčení, že spoločným koordinovaným úsilím môžeme efektívne a čo najskôr pomôcť tým, ktorí to potrebujú práve teraz.“

V prosbe o pomoc od dona Ferringtona Poobalarayena, predstaveného saleziánov v Južnom Sudáne, z piatka 10. januára 2014 sa hovorí :

„Od vypuknutia konfliktov v polovici decembra 2013 dochádza k nárastu počtu utečencov z vojnových oblastí.  Utečenecké tábory OSN sú plné – len v meste Juba sa momentálne nachádza približne 50 000 – 60 000 utečencov a ich počet stále rastie. Krízová situácia je aj v dedinách, ktoré patria priamo pod pastoračnú starostlivosť saleziánov.

Ide približne o 400 až 500 rodín, posledná skupina prišla dnes, o 2 hod nadránom. Niektorí išli pešo 8 až 9 dní, kým sa dostali sem. Nemáme k dispozícii žiadne dopravné prostriedky, aby sme ich previezli na bezpečné miesta. Prakticky zaplavili sídlo misie, tak ako boli nasmerovaní miestnou políciou, ktorá vedela, že najbližšie bezpečné útočisko je Misia don Bosca.

Predpokladáme, že v nasledujúcich dňoch prídu mnohí ďalší utečenci (najmä ženy a deti), keďže muži a mladí chlapci sú násilím verbovaní oboma stranami konfliktu. Deti prichádzajú podvyživené a ženy vyčerpané, lebo nosia deti na chrbtoch, bez primeranej stravy, vody a oddychu. Sú medzi nimi aj tehotné matky – od príchodu niekoľko z nich porodilo a potrebujú špeciálnu starostlivosť. V našom zdravotnom stredisku sa minuli zásoby liekov a zdravotníckeho materiálu.

Ustanovili sme komisiu, ktorá sa stará o rôzne oblasti krízovej pomoci – výživa, zdravie, prístrešky a odev. Všetko nasvedčuje tomu, že potreba bude obrovská, keďže počet utečencov neustále narastá a reakcia musí byť rýchla. Týmto konfliktom sú zasiahnutí takmer všetci obyvatelia územia našej misie.

Vaše štedré finančné dary budú použité na nákup liekov, prikrývok, sieťok proti moskytom, matracov, jedla, materiálu na stany, odevov, pohonných hmôt potrebných na prevoz rodín do bezpečia a na odmeny pre strážcov na ochranu počas prevozu.“

Saleziánska misia v Jube, v Južnom Sudáne, kde dlhodobo pôsobia aj slovenskí saleziánski dobrovoľníci, je dlhodobým partnerom  občianskeho združenia SAVIO. Miestna saleziánska komunita je zárukou, že finančné prostriedky budú použité na akútnu pomoc rodinám v núdzi.

Za vašu rýchlu a štedrú pomoc zo srdca ďakujú organizátori zbierky:

Savio o.z., Saleziáni dona Bosca, Dobrá novina , eRko, Domka – Združenie saleziánskej mládeže, Laura – Združenie mladých, FMA – Dcéry Márie Pomocnice, ASC – Združenie saleziánov spolupracovníkov.

Pre účely zbierky – vďaka bezplatnej pomoci agentúry TRIAD Advertising – vznikla webová stránka www.terazvsudane.sk, na ktorej nájdete aktuálne informácie a tiež možnosť darovať online. Okrem toho je možné podporiť zbierku zaslaním finančného daru na číslo účtu 29 23 907 582/1100.