Smoothie – jahody, mandle, ľanové semená

smoothie

V tomto článku sa nachádza recept na smoothie pripravené z jahôd, mandlí a ľanových semienok. Smoothie sa výborne hodí do horúcich letných dní ako ovocné osvieženie. Tak prečo ho neskúsiť ešte dnes?

Toto smoothie je vynikajúcim zdrojom vitamínov pre deti, no pochutia si na ňom aj všetci dospelí. Pre dosiahnutie ešte vyššieho obsahu živín je tu zelené supersmoothie. Dobrú chuť!

Ingrediencie

Na prípravu jahodového smoothie potrebujeme:

  • 8 ks jahôd
  • 2 PL mandlí
  • 1 PL ľanových semien
  • 2 dcl (a viac) vody

Uvedené suroviny rozmixujeme vo výkonnom mixéri a výživné smoothie máme hotové.

Živiny obsiahnuté v jahodovom smoothie

Vitamín C v jahodách je výborný antioxidant posilňujúci imunitný systém a napomáhajúci hojeniu rán a krvotvorbe. Bioflavonoidy sú zase látky, ktoré zvyšujú účinnosť vitamínu C až 20-násobne a patria k najdôležitejším antioxidantom (ozdravujú bunky, regenerujú a spevňujú cievy) a vitamín B9 je nevyhnutný na tvorbu červených krviniek a pomáha liečiť chudokrvnosť.

Keďže sú jahody ovocím bohatým na polyfenoly, majú preventívny účinok pri ochoreniach srdca a vzniku rakoviny.

Mandle a ľanové semená majú vysoký obsah tukov, ale viac ako 90% z celkového podielu tvoria zdravé nenasýtené mastné kyseliny, čím prospievajú pri ochrane pred srdcovocievnymi chorobami, pomáhajú znižovať zdraviu škodlivý LDL cholesterol, a tým chránia pred aterosklerózou. Taktiež znižujú krvný tlak, či pôsobia ako prevencia pred rakovinou.

Mandle sú tiež zdrojom cholínu, ktorého nedostatok sa spája so vznikom Alzheimerovej choroby. 100 g mandlí pokrýva 175 % dennej potreby vitamínu E, ktorý spomaľuje proces starnutia buniek a tkanív, ale tiež pokrýva dennú potrebu mangánu, ktorý je dôležitý pre metabolizmus bielkovín a tukov, ale tiež reguluje hladinu cukru v krvi.

Ľanové semená sú zdrojom vlákniny, ktorá podporuje trávenie a obsahujú veľké množstvo vitamínov skupiny B (najmä B1), teda sú prospešné pre stimuláciu nervovej sústavy, tvorbu červených krviniek, zdravie kože, očí a tráviaceho ústrojenstva.