Sarah J. Maas -Trón zo skla

tron-zo-skla

Sarah J. Maas som spoznala vďaka knihe Na dvore tŕňov a ruží, o ktorej som vám písala pred nedávnom. V obchode som vždy chodila okolo jej ďalšej série. Tentokrát som sa rozhodla chytiť ju do rúk a pozrieť sa na ňu hlbšie.

Príbeh knihy Trón zo skla sa odohráva v magickom svete, z ktorého sa účinky mágie pomaly strácali. Ba dokonca, mágia bola až zakázaná a nežiaduca. Mladá nájomná vrahyňa, ktorá to v živote nemala jednoduché, sa dostala z jedného dňa na druhý do nového sveta.

Z drsného vyhladzovacieho tábora pre zločincov sa dostala do skleneného hradu, kde sa mala zúčastniť turnaja o kráľovho bojovníka. Ju si vybral kráľov syn, princ Dorian. Nečakal, že okrem veľkej šance na výhru v turnaji bude mať aj šancu vo svojom živote niečo zmeniť. To, ako sa skončí celý turnaj a či naša vrahyňa nájde cestu k slobode sa dozviete v knihe.

Anotácia z knihy

V krajine bez akejkoľvek mágie, kde vládne krutý kráľ, je na kráľovský dvor povolaná najnebezpečnejšia nájomná vrahyňa. Prichádza, aby získala späť svoju slobodu, nie aby zabila kráľa. Ak v turnaji porazí dvadsaťtri nájomných vrahov, zlodejov a žoldnierov, prepustia ju z väzenia a po štvorročnej službe ako kráľova šampiónka získa späť svoju slobodu.

Jej meno je Celaena Sardothien. Korunný princ si Celaenu na túto úlohu najal a je jej jediným spojencom. Kapitán kráľovskej gardy je zas jej pravým ochrancom. V komnatách a chodbách Zámku zo skla sa však schováva niečo oveľa nebezpečnejšie…

A keď začne Celaeniných protivníkov niekto po jednom likvidovať, jej zápas o slobodu sa mení na boj o holé prežitie. Tajomný nepriateľ sa totiž neuspokojí, kým nebude ležať celý svet v troskách.

Môj názor na knihu

Kniha nám ponúka niekoľko silných osobností, ktoré sa stávajú čoraz viac sympatickejšie, no i naopak. Charakter postáv sa pomaly vyvíja a odhaľuje ich skutočné ja.

Chaol, mladý, na prvý pohľad možno nevýrazný kapitán, mal Celaenu na starosti. Pravidelne sa venoval jej tréningu. Ani si nevšimol, ako sa mu zaryla pod kožu. Aj napriek tomu, že si udržiaval odstup, považoval ju za niečo iné než len chladnú vrahyňu. Je verný kráľovi a veľmi ťažko dokáže prijať názor, že by mohol kráľ konať aj s iným úmyslom ako správnym.

Chaol je zodpovedný, sympatický mladý muž, ktorý sa dostal do vysokej pozície príliš skoro, no i tak si dokázal získať rešpekt. Aj on však v boji nepoznal niektoré situácie a pred ním stojí jedna veľká výzva. Vyrovná sa s tým, čo mu osud nachystal?

Celaena – mladá vrahyňa. Najprv pôsobí neporaziteľným dojmom, neskôr odhaľuje aj svoje skryté vlastnosti. Najmä pred pre ňu dôležitými ľuďmi. Nepozná prehru, nevie prijať cudzí názor a autorita jej robí problém. Je ťažké sa v nej vyznať.

Sarah nám jej vlastnosti odkrýva postupne, pretože vývoj jej charakteru budeme môcť sledovať v ďalších knihách. Keby som sa do nej mala vcítiť, prežila si veľa zlého. Jej nebezpečná identita je podľa mňa len ochranou pred vonkajším svetom, ktorý je k nej krutý.

Na mňa príbeh veľmi zapôsobil. Čitateľ je rovno hodený do deja. Musí sa rýchlo zorientovať, čo nie je na škodu. Vytvorí sa tak želanie či potreba knihu dočítať. Rýchly spád knihy mi neprekážal, práve naopak. Dej bol zaujímavejší, dynamickejší. Kniha si takýmto spôsobom nájde veľa priaznivcov.

Pre koho je kniha určená

Trón zo skla je určený predovšetkým mladým slečnám. Ocitáme sa pri zrode túžob a lásky, kde nám vzniká aj akýsi milostný trojuholník. Dorian a Celaene si prejavili vzájomné sympatie. Hoci obaja pochádzajú z iných svetov, našli v sebe niečo, čo majú spoločné. Niečo, čo ich spája.

Nebolo by to také jednoduché, keby nové emócie voči mladej vrahyni neprejavoval aj niekto iný. Nesmieme však zabudnúť na príťažlivého kapitána, Chaola, ktorý si vytvoril k vrahyni silné puto, hoci ho striktne odmietal a popieral.

Kniha je napínavá. Miestami som sa nemohla od nej odtrhnúť. Autorka využila svoj talent detailného opisu, ktorý vôbec neškodí, práve naopak.

Trón zo skla je knižná séria, ktorú by si nadšenci YA literatúry mali aspoň raz prečítať. Lákadlom prečítať si knihu sú aj novely, ktoré k nej vyšli. Dotvárajú dej. Lepšie som pochopila správanie Celaeny, takže mi skutočne prirástla k srdcu. Obal knihy je natoľko lákavý, že si ju hneď zapamätáte!