Sarah J. Maas – Na dvore z hmly a besu

Na slovenskom knižnom trhu máme už nejaký ten piatok pokračovanie obľúbenej série Na dvore z tŕňov a ruží. Čítali ste? Príbeh stojí za to.

Konečne som sa dočkala!

Feyre sa stala hrdinkou a zachránila Prythian. Zlo bolo porazené a konečne sme tu mali bezpečie, lásku, svadbu a šťastný život až na veky. Áno, milí priatelia, aj v tomto nás Sarah J. Maas prekvapila a dokonalý život musel ešte chvíľu počkať.

Tamlin Feyre čoraz viac dusil svojou opatrnosťou a starostlivosťou. Nová situácia zmenila aj samotné zmýšľanie hlavnej hrdinky, ktorá chcela, aby jej iba niekto rozumel. Aby ju akceptoval a aby ju bral takú, aká je. A presne to našla u Rhysanda. Prvá zásadná zmena, s ktorou sa v tejto knihe stretávame.

Feyre opúšťa Tamlina. Po prečítaní prvej knihy som nechápala spoilery od českých blogeriek, ktoré po celý čas tvrdili, že urobila dobre. Veď Tamlin sa zdal byť dokonalý. Všetko má ale svoje hranice a presne po prečítaní určitých pasáží som to dusenie pochopila aj ja a tiež by som nevidela inú možnosť.

Feyre už nebola človek a nemohli sa k nej najbližší naďalej ako k človeku správať. To bola zásadná chyba, ktorú Tamlin urobil a Rhysandovi všetko uľahčil.

Na dvore z hmly a besu je skutočne hrubá kniha, ale číta sa jednoducho. 592 strán som zvládla za necelé dva dni (čo môže byť spôsobené aj nadšením, s akým som sa do knihy pustila).

Žiadna strana mi neprišla nudná a čitateľovi je ponúknutý mix napätia, romantiky, odhodlania, priateľstva a humoru. Ak by som mala porovnať túto sériu a sériu Trón zo skla, tak jednoznačne volím Dvory. A vy?

Sarah pristúpila k celej veci zodpovedne. Viac sme sa dozvedeli o Rhysandovi a kto dúfal, že tento bad boy dostane väčší priestor, tak si príde na svoje. Dokonca by som Feyre úplne vyškrtla a príbeh upriamila len na Rhysa, ktorý mi bol čoraz viac sympatickejší.

Autorka postupne vyťahuje esá z rukávu a ja to cítim v kostiach, že sa máme ešte na čo tešiť.

To, že sa Rhysand prejavil je super. Konečne sme spoznali, aký naozaj je a čo si myslí. Jeho sila nespočíva len v mágii, ale aj v tom, čo sa ukrýva v ňom a v jeho osobnosti.

Nedokážem sa na knihu dívať objektívne

Písanie tohto článku som sa snažila trochu odložiť, aby som získala potrebný odstup od celého príbehu, ale nedokážem to. Nedokážem sa na knihu dívať objektívne, pretože som očarená Rhysandom, jeho mestom, jeho rodinou a priateľmi a tým, ako to všetko je vlastne v skutočnosti.

Aj napriek tomu, že ide o fantasy príbeh (a skôr pre mládež, aj keď kniha sa radí do kategórie +18), tak je to kniha plná hodnôt, lásky, očakávania, vzájomnej príťažlivosti a humoru.

Akonáhle je nejaký príbeh niečím hlbším, rada sa nad ním zamýšľam a je mi bližší a to je dôvod, preto sa aj kniha Na dvore z hmly a besu stala pre mňa obľúbenou a bližšou.

Ak hľadáte viac názorov, skúste si prečítať ešte iné recenzie či pohľady. Prípadne ak ste knihu čítali, napíšte do komentárov, či v nej vidíte niečo negatívne alebo čo by podľa vás autorka mala napísať inak.

Modrá kráska predstavuje podľa mňa všetko, čo by správna youngadultka pre nás starších mala mať. Ale o tom sa už musíte presvedčiť sami.