Roderik Haydon – Šaman od jazera Wakante

Zmenili by ste svoj postoj k životu po každej utrženej rane? Ako sa zachová John Walden, hlavný hrdina knihy Šaman od jazera Wakante? 

Anotácia

John Walden – mladý, úspešný a ctižiadostivý podnikateľ, pre ktorého je práca zároveň záľubou, si užíva život plnými dúškami.

Po rodinnej tragédii, sa mu do rúk dostane tridsať rokov schovávaný dokument. Informácie nachádzajúce sa v ňom s ním hlboko otrasú. Čoskoro však utŕži ďalšiu ranu. Spočiatku banálne vyzerajúce zranenie spôsobí ešte väčší chaos.

John sa stáva štvancom, stráca istotu a začína pochybovať sám o sebe. Strach, napätie a zmätok… Nevidí jedinú možnosť riešenia. Do deja vstupujú nové okolnosti, ďalšie komplikácie, pribúdajú nešťastia i úmrtia. Nájde východisko z tejto bezvýchodiskovej situácie, či tomu všetkému podľahne?

O autorovi Šaman od jazera Wakante

Roderik Haydon miluje život. Zastáva názor, že nič v živote nie je krajšie než láska – teda milovať a byť milovaný. V písaní našiel relax. Odpútava sa od bežnej reality a nachvíľu sa stáva niekým iným. Prečo píše však presne konkretizovať nevie.

Myslím si, že tento dôvod je pre nás dostatočne objasňujúci. Lásku k životu a to, ako ho vníma pochopíte aj z jeho knihy Šaman od jazera Wakante, ktorá v roku 2017 vyšla vo Vydavateľstve Art Floyd.

Poďme späť ku knihe

Hneď na začiatku nás autor zoznamuje situáciu pomerne zložitým opisom. Niekedy som mala pocit, akoby tieto opisy prevládali nad dialógmi, čo vôbec nie je na škodu. Problém s gradáciou deja vôbec nenastáva, posúva sa plynule a vďaka tomu môžeme lepšie poznať svet, ktorý pre nás autor napísal.

Páči sa mi, že si vôbec nedáva servítku pred ústa a často odvážne veci alebo  chúlostivé situácie, pred ktorými spoločnosť zatvára oči, povie (opíše) priamo. Tak to proste je, veď načo sa budeme hrať, že nie.

Postavy, s ktorými sa stretávame, sú veľmi realistické. Roderik Haydon rozumne narábal so svojou fantáziou a vôbec ich umelo neprikrášľoval. Práve naopak. Týmto spôsobom z nich vytvoril reálnych ľudí. Presne takých, akí sa nachádzajú okolo nás. Práve vďaka tomu si knihu dokážete obľúbiť ešte viac.

Prosím, hlavne si pri názve nezačnite predstavovať samotné prostredie v knihe. Nemusíte sa báť žiadnej prehnanej duchariny alebo nejakých rituálov z dnešných pralesov či indiánskych teritóriách.

Vďaka Šamanovi od jazera Wakante navštívime miesta ako New York, Brazília či Nemecko. Mňa osobne na začiatku veľmi zaujal práveže názov (viac, než samotná anotácia alebo vizuál knihy). Nevedela som, čo môžem od knihy očakávať a to bolo to zvláštne.

Väčšinou keď chytíte v kníhkupectve knihu do ruky, už vtedy viete, ako sa všetko skončí. Pár záverov som si počas čítania v hlave vytvárala, ale ani názov prípadne moja intuícia mi nenašepkali, čo sa bude diať ďalej.

Kniha bola zaujímavá a napínavá. Ak hľadáte niečo iné, než klasické erotické romány alebo detektívky plné záhad a násilia, určite by ste sa na ňu mali pozrieť. Avšak našla som tu aj pár negatív.

Niekedy mi prekážali výrazy, ktoré by som v bežnom živote už zrejme nepoužila (napríklad sťa). Znižovalo mi ten pocit reálnosti. Všetko záleží len od vášho vkusu a váš názor bude iný. Prípadne ak ste už knihu čítali, napíšte mi do komentárov, či vám táto maličkosť pri čítaní vadí alebo či ju ignorujete.

Komu knihu odporúčam

Myslím, že po knihe by mali siahnuť muži aj ženy, ktorí očakávajú od knihy niečo viac ako len plytkú erotiku alebo tak zamotaný dej, že neviete nájsť pointu. Mládež, prosím, počkajte si. Keby som túto knihu čítala pred pár rokmi, asi by som ju nevedela oceniť tak, ako teraz.

Záhady a mysterióznosť dodajú príbehu istý šmrnc. Šaman nepatrí do kategórie jednohubiek. Zaujme náročného čitateľa, takže ak hľadáte kvalitu na dlhé večery, dobre si svoj výber premyslite. Byť vami, po tejto knihe by som siahla.