Ručne šité hračky, Eva Matejková

Vo svete hračiek u Evy Matejkovej

Evka Matejková tvorí a predáva hračky pre deti a dekorácie do domov a bytov pod značkou Kucinko. Jej výtvory majú pestré pastelové farby, jednoduchý, ale za to nenásilný a príjemný dizajn. Všetky Evkine výrobky sú precízne a s láskou ušité.

Kedy si začala so šitím hračiek?

Už od malička som rada všeličo vymýšľala, kreslila, modelovala. Vyrábala som si vlastné bábiky – papierové, handrové, veľmi ma to bavilo. Po ukončení základnej školy ma prijali na Strednú školu úžitkového výtvarníctva v Ružomberku. Tam som sa naučila vytvárať naozajstné strihy, realizovať návrhy, pracovať s materiálmi a šiť na stroji. Po strednej škole som išla študovať etnológiu. Toto štúdium u mňa zas prehĺbilo vzťah k tradičným ľudovo-umeleckým technikám, začala som si vážiť starých majstrov, zaujímalo ma všetko čo robili naši predkovia – hrnčiarstvo, modrotlač, stolárstvo a aj výroba hračiek. Keď sa mi narodil syn, pocítila som silnú túžbu tvoriť niečo pre deti. Dostala som sa teda k tomu, čo ma najviac bavilo už ako dieťa. Nebola to však už výroba hračiek z pohľadu dieťaťa, ale z pohľadu matky. A to bolo náročnejšie a v podstate úplne iné.

Výroba hračiek ťa živí alebo je to iba hobby?

Už tretí rok sa snažím, aby táto moja vášeň pre tvorenie bola aj mojim naozajstným zamestnaním. Takže teraz to už nie je len hobby, ale hlavne tvrdá poctivá robota, ktorá je momentálne mojim hlavným zdrojom príjmu.

Odkiaľ čerpáš materiály na výrobu?

Keďže som veľký perfekcionista a chcem zákazníkom ponúknuť najvyššiu kvalitu, materiály pre moje výrobky si starostlivo vyberám. Musia byť nezávadné, stálofarebné a ak sa dá aj s puncom BIO. Väčšinou objednávam materiál zo zahraničných internetových stránok – americké a japonské látky a certifikované výplňové materiály vhodné pre deti sú zase z Čiech.

Každá tvoja hračka je starostlivo vypracovaná. Musí ťa to stáť veľa času a navyše vychovávaš malého syna. Dá sa to všetko spolu skĺbiť?

Áno, to je pravda a zároveň aj hlavný “problém” handmade. Výroba jednej hračky trvá naozaj dlho. Každá hračka prejde starostlivo mojimi rukami, nejde o žiadnu pásovú výrobu. Chce to naozaj veľa trpezlivosti, ale ak tú prácu milujete, ide to ľahšie. Keď v rukách obraciam hotovú usmievavú bábiku, ktorej sa veselo točí suknička, usmievam sa aj ja, a viem, že tá námaha stála za to. Snažím sa deliť čas na prácu a na čas, ktorý potrebujem tráviť s mojim synom, aj keď nie vždy sa to dá. Častokrát keď on už spokojne odfukuje v posteli, ja si sadám k šijaciemu stroju.

Čo si myslíš o našich bežne dostupných hračkarstvách a o ich ponuke?

Myslím si, že je to dosť smutné. V hračkárstvach väčšinou vidíme záplavu gýčov alebo hračiek evokujúcich násilie, niekedy až hrôzu. Často sú hračky zdravotne závadné, nekvalitné a samozrejme všetky vyrobené v Číne. Čo k tomu dodať? Je to vhodné pre deti? Existuje pár výrobcov, ktorí chcú ponúknuť niečo iné, ale agresívne reklamy, ktoré vnucujú našim deťom vkus sú pre nich silným súperom.
Dôležité je samozrejme aj to, ako k tomu pristupujú rodičia. Zdá sa mi, že sa zvýšil počet detí, ktoré vlastnia „všetky hračky“. Rodičia by mali podľa mňa dopriať deťom ten luxus, aby mohli po hračke túžiť, tak ako si to pamätám ja. Keď som dostala bábiku, bol to pre mňa sviatok. Dnes majú deti toľko hračiek, že je problém nájsť niečo napríklad na narodeniny,  niečo čo ešte nevlastnia. Mali by sme kupovať deťom hračku len raz za čas, ale o to hodnotnejšiu, aby si láskavú spomienku na ňu odniesli až do dospelosti.

Výrobky od Evky alias Kucinka nájdete aj na facebooku.

Fotografie © EGREŠ 2012 – 2013