Rozvojový deň vyzýva k ľudskosti

Bratislava – Už v stredu, 14.10.2015, sa v Starej Tržnici v Bratislave koná v poradí už jedenásty ročník podujatia s názvom Rozvojový deň. Na podujatí budete mať možnosť stretnúť terénnych pracovníkov a rozvojových dobrovoľníkov z mnohých rozvojových organizácií, pozrieť si viaceré výstavy, zapojiť sa do interaktívnej hry „Na úteku“, sledovať diskusiu o migrácii moderovanú Michalom Havranom, ochutnať cudzokrajné jedlá.

Nad podujatím prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky pán Andrej Kiska a svojou účasťou ho poctí i podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Kancelária ministra účasť potvrdila na približne 12:30. Podujatie uzavrie benefičný koncert moderovaný ambasádorkou Európskeho roka rozvoja Adelou Banášovou.

Celodenné podujatie tentokrát nesie podtitul Výzva k ľudskosti a čo ďalej?. Už názov napovedá, že jeho hlavnou témou bude utečenecká kríza, ale aj fenomén migrácie v širšom zmysle. Organizátor podujatia Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (Platforma MVRO) a jej členské organizácie budú počas

Rozvojového dňa diskutovať okrem iného o tom, „ako by Slovensko mohlo či malo reagovať na prílev migrujúcich ľudí, ktorí sa snažia dostať do Európy z rôznych častí sveta,“ povedal projektový manažér Európskeho roka rozvoja Jakub Žaludko z Platformy MVRO.

Viac o migrácii, o tom kto, odkiaľ, kam, prečo a ako migruje, sa návštevníci nedozvedia len z interaktívnej hry, v rámci ktorej si zasúťažia o zaujímavé vecné ceny. Vypočuť si budú môcť aj diskusiu, v ktorej bude štyroch zaujímavých hostí – Martina Dubéciho z Výzvy k ľudskosti, Jaroslava Danišku z konzervatívneho denníka Postoj, Radovana Gumuláka zo Slovenskej katolíckej charity a Zuzanu Števulovú z Ligy za ľudské práva – spovedať známy moderátor Michal Havran.

Návštevníci Rozvojového dňa budú mať zároveň možnosť porozprávať sa s terénnymi pracovníkmi, ktorí pracujú s utečencami, neraz aj takmer priamo v ohrozených oblastiach.

Okrem týchto tematických aktivít na návštevníkov čaká vyhodnotenie výtvarnej súťaže pre deti základných škôl s názvom Náš svet, naša dôstojnosť, naša budúcnosť, ktorého sa zúčastní spisovateľ a ambasádor Európskeho roka rozvoja Michal Hvorecký.

Okrem týchto víťazných dielok si návštevníci budú môcť prezrieť fotografie, ktoré zvíťazili v súťaži amatérskych fotografov s názvom Ľudské práva v rozvojovej spolupráci, ako aj fotografie a články profesionálov zo súťaže s názvom Dôstojný život pre všetkých.

Benefičný koncert na podporu kampane ŽI FÉR

Rozvojový deň sa každoročne koná pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti chudobe, ktorý v roku 1993 vyhlásila OSN. Bohatý program podujatia sa začne o 10:00 workshopmi pre deti. Pokračovať bude bubnovačkou s La3no Cubano. V globálnej kuchyni návštevníkom uvaria ľudia zo zahraničia a terénni pracovníci rozvojových organizácií jedlá z Kene i Afganistanu.

Návštevníkov Starej tržnice čakajú aj viaceré výstavy fotografií a výtvarných prác žiakov, ako aj po celý deň prezentačné stánky 18 mimovládnych rozvojových organizácií. Akciu uzatvoríbenefičný koncert skupiny Jamadan a speváčky Katky Koščovej. Vyzbierané vstupné podporí 5 projektov slovenských organizácií vo svete aj na Slovensku. Kampaň Platformy MVRO ŽI FÉR môžu záujemcovia finančne podporiť až do konca júla 2016.

Kampaň ŽI FÉR odštartovala Platforma MVRO spoločne s členskými organizáciami v roku 2013.Cieľom kampane je podpora konkrétnych projektov v rámci verejnej zbierky a osveta slovenskej verejnosti o tom, ako každý z nás môže ovplyvniť životy jednotlivcov v menej rozvinutých krajinách – predovšetkým našimi spotrebiteľskými rozhodnutiami. Jedným z kladných dopadov zmeny nášho správania môže byť aj menšia motivácia ľudí rozvojových krajín odísť z domova a hľadať šťastie inde.