Rosamund Hodge – Krutá krása

Môže nás ešte retelling Krásky a Zvieraťa prekvapiť? Na trhu sa objavila ďalšia novinka – Krutá krása. Čím autorka urobila príbeh iný sa dozviete v článku.

Anotácia

Převyprávění klasické pohádky Kráska a zvíře. Již od narození byla Nyx zaslíbená krutému vládci svého království – a to vše jen proto, že její otec uzavřela s tímto vládcem pošetilou dohodu. A také už od narození trénovala, jak ho zabít.

Nyx nenávidí, jak ji její rodina ovládá a tlačí ji do něčeho, co sama nechce, ale v den svých sedmnáctých narozenin přesto odchází do paláce, aby se provdala za tvora, kterého nikdy neviděla. A má jasný plán, zabít vládce, zmocnit se jeho zámku a ukončit jeho devět set trvající nadvládu nad celou zemí.

Ovšem panovník ji od samého začátku překvapuje a přitahuje a jeho sídlo není tím pochmurným místem, o kterém jí rodiče vyprávěli. Avšak aby zůstala loajální své rodině, stejně ho musí zabít! Anebo ne?

O autorke Krutej krásy

Keď mal jej starší brat trinásť rokov, založil si s kamarátmi klub amatérskych spisovateľov. Rosamund Hodge sa k nim pripojiť nemohla, pretože mala len osem. Vtedy okamžite prisahala, že keď bude veľká, stane sa spisovateľkou.

V roku 2014 debutovala svojím prvým románom. Vyštudovala angličtinu na univerzite v Dallase a taktiež stredovekú angličtinu v Oxforde. Potom sa presťahovala do Seattlu, kde začala pracovať s počítačmi.

Môže byť láska skutočne krutá?

Pevne verím, že rozprávku Kráska a Zviera poznáte. Príbeh veľkej lásky inšpiruje mnohých a preto vidíme rôzne adaptácie či už v knižných podobách alebo na filmových plátnach. Nedávno som čítala Na lovu. Zakrátko v Česku vyšla kniha Krutá krása, ktorá sa taktiež radí medzi retellingy.

Názory na túto novinku sa rozchádzali. Niektorí vraveli, že ide o nudný klišé príbeh s veľmi predvídateľným dejom. Iní sa zase prikláňali k názoru, že chémia medzi hlavnými hrdinami proste funguje a kniha sa čítala takmer sama. Myslím, že obe strany mali v niečom pravdu.

Začiatok príbehu sa mi zdal byť veľmi nudný a nezáživný. Negatívne myšlienky Nyx a jej veľká túžba po pomste ovládala každú stranu a veľa krát som knihu zatvárala. Vždy sa snažím však príbeh dočítať a dať mu šancu, aby som ho potom mohla s čo najväčšou objektivitou zhodnotiť. To, čo sa stalo potom ma veľmi prekvapilo.

Dej začal naberať spád. Objavila sa akcia. Túžba po pomste prerástla do túžby oslobotiť démona Ignifexa, aby už ďalej nemohol ubližovať iným. Nyx sa s ním začala zbližovať a vznikajúca láska medzi nimi nenechala na seba dlho čakať.

Zo zvieraťa sa stala obeť a naša kráska, hoci ju otec zapredal pre svoje osobné blaho, mohla ako jediná situáciu vyriešiť.

Áno, dej bol jednoznačne predvídateľný, ale vzhľadom na to, žeide o retelling, vôbec mi to neprekážalo. Keďže viem, o čom je pôvodná rozprávka, myslím, že je to celkom jasné. Autorka sa s týmto prevedením ale dosť pohrala. Páčili sa my prvky mytológie, ktoré vsadila do deja.

Nachádza sa tu klišé zápletka? Áno. Ale každá láska je taká krásna (ak je čistá a úprimná), že mi to absolútne neprekážalo. Naivita v romantických príbehoch je vítaná, pretože v zamilovanosti je prirodzená.

Dialógy ma bavili a to nielen medzi hlavnými hrdinmi, ale napríklad aj s démonovým tieňom. Prirodzene posúvali dej a dodávali mu ten správny šmrnc.

Mne osobne sa príbeh páčil. Skúste mu dať šancu (ak vám neprekáža čítanie v češtine). Začiatok je síce ubíjajúci, ale potom sa to všetko tak rýchlo rozbehne, že ani nebudete vedieť a už budete na konci.

Komu knihu odporúčam

Po knihe by mali siahnuť milovníci rozprávok, osudových lások a dobrých koncov. Ak je vám blízky príbeh Kráska a Zviera, toto je to pravé pre vás. Možno vás kniha v ničom novom neprekvapí, ale výborne si pri nej oddýchnete a možno aj zamyslíte.

Láska medzi Nyx a Ignifexom nie je vôbec sebecká alebo zlá. Niekedy mi tohto démona dokonca prišlo aj ľúto, pretože svoju ľudskosť stratil už dávno, no pri svojej kráske ju znovu získal.

Svieža young adultka je mile čítanie, ktoré nikomu neublíži, ale zase ani priveľmi neohúri. Autorkin pohľad bol však jedinečný a príbeh dokázala obohatiť svojhou osobnosťou a pretransformovať ho do trochu inej roviny.