Romi: Neriešim kúpu nových kníh, skôr hľadám možnosť, ako ich uskladniť

Romi alias Dievča z kaviarne je milovníčka kávy, študentka marketingu a veľmi inšpiratívna žena. V digitálnom priestore s nami zdieľa svoje zážitky, myšlienky alebo cesty k pozitívnemu mysleniu. Najväčší relax? S kamarátmi, pri písaní alebo len tak pri káve.

Romi, aké slovenské miesta máš najradšej?

Obľúbených miest na Slovensku mám veľmi veľa. Najradšej sa potulujem niekde po hrebeňoch Vysokých Tatier, pretože mám v sebe odmalička turistického ducha, ale nemôžem opomenúť ani moju milovanú Trnavu – moje študentské mesto, vďaka ktorému mám vo svojom živote hromadu úžasných ľudí, ktorí ma nielen inšpirujú, ale dodávajú mi aj potrebnú energiu.

Ktorou slovenskou kulinárskou špecialitou nikdy nepohrdneš?

Mojim najobľúbenejším slovenským jedlom sú bezpochyby bryndzové halušky.

Je nejaký podnik na Slovensku, ktorý by sme mali navštíviť?

Ako poctivá milovníčka kávy, slovenskej gastro scény a „kávová blogerka“, by som chcela spomenúť aj najobľúbenejší podnik. Stala sa ním kaviareň Minimal v malej trnavskej pasáži.

Prídu si tam na svoje aj knihomoli, nakoľko je tam pokojná atmosféra na čítanie a pre mňa aj na písanie. Naviac sa tam nájdu chutné vegan raňajky, koláčiky a chutná káva.

A čo slovenskí autori ich knihy alebo filmy z prostredia slovenskej kinematografie?

Slovenskú literatúru nemám úplne zmapovanú, ale páči sa mi projekt Nevyhorení z dielne Forbes-u. Vyšiel aj v knižnej podobe a určite stojí za prečítanie – aj ako prevencia. Nedám dopustiť na starú dobrú (česko)slovenskú klasiku.

Sú to filmy, ktoré majú určitú umeleckú hodnotu a na ktoré sa tie súčasné, bohužiaľ, vôbec nechytajú. Ak mám vybrať jeden, vyberiem film Medená veža.

Film je z prostredia mojich milovaných Vysokých Tatier, má kvalitné herecké obsadenie (Štefan Kvietik, Ivan Mistrík, Ivan Rajniak, Michal Dočolomanský a Emília Vašáryová) a páči sa mi, že sa scenár vyhýba strojenosti či gýču.

Ako vyzerá tvoje vysnívané knihomoľské miesto?

Keďže nie som knihomoľom v pravom slova zmysle a do budúcna si chcem vybudovať skôr kútik pre kávu ako čisto pre knihy, neviem, čo je správnou odpoveďou.

Určite ale nemôžem opomenúť poličky, ktorých mám teraz akútny nedostatok, veľké pohodlné kreslo, vankúšiky a nesmie chýbať veľká rastlina pre konečnú atmosféru – banánovník/palma?

Čo by si v tvojej aktuálnej domácej knižnici zmenila?

Neriešim kúpu nových kníh, skôr hľadám možnosť, ako ich uskladniť bez toho, aby ma knižky vysťahovali z izby.

Odporučíš nejakú knihu čitateľom tohto blogu?

Je leto a väčšina z nás volí veľmi oddychové knižky. Zamilovala som si sériu Romantické úteky od autorky Julie Caplin, takže odporúčam siahnuť po prvej knižke – Kaviareň v Kodani.

Chladné prostredie Kodane vás síce trochu schladí, ale ani o poriadne rozpálené pasáže nebude núdza. Prajem príjemné čítanie.