Prútený veniec s fotkami

Najkrajšie darčeky sú darované z lásky a vyrobené od srdca. Jedným z nich bol aj minuloročný darček pre priateľa, ktorý nám zdobí izbu už rok a ja sa stále naň neviem vynadívať, pri každej fotke sa mi vynoria spomienky na krásne spoločné chvíle.

Možno to nie je ideálny dar pre muža, ale vybrať vhodný dar pre mužov býva dosť náročné. Vždy sa snažím vybrať niečo, čím by som ho skutočne potešila a mal z toho radosť viac ako jeden deň. Tento darček si odbalil ako posledný, čakala som na moment prekvapenia a prvé reakcie. Možno väčšina mužov by ohrnula nos, alebo by si pomyseli, že čo mi to tu dávaš, ći si to nezabudla dať mame alebo sestre.

Náš tato bol ticho, nadšene sledoval každú jednu mini fotku a bolo z neho cítiť nadšenie a radosť z tak trochu iného darčeka. Verte či nie, ale nič iného ho nepotešilo, tak ako práve tento veniec. 

Preto sa s vami rada podelím o návod, ako si takýto veniec pripraviť. Nie je to nič zložité a naozaj to stojí zato. Urobíte vlastne radosť dvakrát, sebe aj niekomu zo svojich blízkych. 

Na veniec budete potrebovať:

  • veniec,
  • tavnú pištoľ alebo silný lep, klasické lepidlo,
  • kartónový papier, vlnkovaný papier, prírodný a biely,
  • noviny,
  • modelovacia hmota tvrdnúca schnutím (napr. Jovi),
  • fotky (veľkosť je na vás, ja som použila rozmer 2,8cm x 3,8cm)
  • nožničky, nôž,
  • stuhu na mašľu, 
  • kúsok špagátu na zavesenie.

Ako som už spomínala príprava nie je zložitá. Veniec som kúpila v kvetinárstve, použiť môžete rôznu veľkosť, tvar, farbu, tak aby vám čo najviac zapadol do interiéru. Ja som volila prírodné farby, aké mám ja rada, ale kto má rád farby môže použiť aj farebné vrúbkované papiere, je to naozaj o vašej predstavivosti a určite je to aj pekný kúsok do detskej izby. 

Rámiky

Ja som robila aj z hmoty, ale aj z kartónu, je to, samozrejme, na vás ako aj tvar a veľkosť. Hmotu si rozvaľkáme a podľa veľkosti vyrezávame nožom predný diel rámiku. Ja som ich urobila len pár kúskov, tiež som urobila akoby malé slíže z hmoty a tie dala okolo rámiku pre lepší efekt, len som ich vidličkou pritláčala. Necháme ich stvrdnúť. Priložíme fotku a zo spodnej strany podlepíme kartónom aby nám fotka nevypadla. 

Pokračovala som už len s kartónovými rámikmi. Tie sú úplne jednoduché, nerobila som vôbec predú časť, lebo tým že sú fotky malinké a kartón dosť tvrdý, nie som natoľko zručná, aby som ich pekne vyrezala a ani som nato nemala čas. Tak som len jednoducho nalepila fotku na kartón. Kartón som si vystrihla 4cm x 5cm a už len lepila.

Použila som aj ligotavý sprej, aby som to trošku oživili, ale ani to nie je vidno, len ozaj decentne. Novinové rámiky som len oblepila obyčajným kartónom a použila na miesta, kde mi vznikali medzery a vyplnila tak priestor. Ak nemáte vlnkový kartónový papier, kľudne by som použila aj klasický kartón, pri takých mini rámikoch to je naozaj detail.

Prilepovanie fotiek na veniec

Samozrejme som si dopredu porozkladala rámiky, pre lepšiu predstavu ktorý kam umiestnim. Používala som rámiky aj na výšku aj na šírku, spolu s novinovými som ich použila 32ks a z hmoty som urobila 7ks. Tavnou pištľou som ich postupne prilepovala, niekde mi vznikali nerovné miesta, tak som rámiky podlepila väčšou vrstvou kartónu aby smeroval pekne smerom vpred. Treba dať pozor, aby ste ich poriadne poprilepovali, aby sa vám časom nestalo, že budú padať z venca dole, niektoré sú totiž poprepájané cez seba. 

Dokončenie venca

Na záver som už len vyrobila mašľu z vrecoviny, ktorú som prilepila tavnou pištoľou. V predvianočnom období si viem predstaviť aj nejakú krásnu červenú, ktorá by samozrejme ladila k celkovému vzhľadu venca. Zo zadnej strany som uviazala kúsok špagátu, ale tiež by mohol byť zavesený na nejakej krásnej stuhe. Pri dlhých a tmavých zimných večeroch si ho môžete pekne nasvietiť jemnými žiarovkami, ktoré nebudú takmer ani vidieť a urobia tak pekný efekt. 

Verím, že sa vám bude veniec páčiť a možno sa aj rozhodnete pre jeho výrobu. Mne to trvalo asi jeden večer, naozaj to nie je nič komplikované, za málo peňazí a máte krásny kúsok, ktorý zútulní váš domov alebo poteší vašich blízkych.