Privítajte sv. Mikuláša aj vo vašej rodine

Behať po obchodoch a zhánať sladkosti je jednou z vidín mnohých rodičov, ako sa pripraviť na spomienku sv. Mikuláša. Otvorenie a skonzumovanie balíčka je pre niekoho jeho maximálnym zavŕšením. No tento deň môžeme prežiť aj oveľa hlbšie. A k tomu nám netreba skutočne veľa. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

1. Príbeh o sv. Mikulášovi

Skôr než uložíte deti spať, skúste im prečítať príbeh o Sv. Mikulášovi (v kníhkupectvách sa dajú zohnať rôzne malé knižôčky, ale ak to už nestihnete, určite niečo nájdete aj na internete). Spoločne sa môžete porozprávať o odvahe a milosrdenstve tohto svätca – že je “blaženejšie dávať, ako prijímať”. Skúste si tiež vysvetliť, že podstata obdarovania nezávisí len od veľkosti a ceny daru, ale hlavne od lásky, ktorú darca do neho venuje. Vďaka takémuto spoločnému večeru môže každý z vás pochopiť nový rozmer darovania a prijímania darov.

2. Vyrábanie darčekov

Jednou z aktivít, ktorá môže vám a vašim deťom pomôcť viac sa zahĺbiť do podstaty spomienky na sv. Mikuláša, môže byť aj spoločný kreatívny večer. Vyberte si nejakú spoločnú techniku, do ktorej zapojíte celú rodinu napr. výroba sviečok, vianočných ozdôb, náušníc, ruženca, dekoračnej krabičky a pod. Počas tohto spoločného večera si pustite príjemnú hudbu a rozprávajte sa o tom, že ručne vyrobené dary sú vždy o čosi viac vzácnejšie, už len kvôli všetkej práci, námahe a času. Následne sa skúste spoločne rozhodnúť, koho týmito vašimi výtvormi obdarujete.

3. Podelenie sa so svojimi vecami

Na sv. Mikuláša môžete ako rodina pomôcť aj tým, ktorí to najviac potrebujú. V mnohých farnostiach prebiehajú pred Vianocami potravinové a rôzne iné charitatívne zbierky, do ktorých sa môžete zapojiť. Napíšte si spoločný zoznam vecí, ktoré by ste chudobným chceli venovať: napr. trvanlivé potraviny, ktorými obdarujete nejakú rodinu, ktorá má menej peňazí, teplé oblečenie (ako napr. čiapku, rukavice, šál, teplé ponožky), ktoré venujete bezdomovcom, hračky a spoločenské hry pre deti z viacčlenných rodín, alebo detských domov a pod.

4. Spoločná sv. omša

Na sviatok sv. Mikuláša môže ísť celá vaša rodina do kostola. V mnohých kostoloch odznejú kázne o príbehu svätého biskupa. Pre vaše deti môže byť vypočutie týchto príbehov inšpirujúce. Hneď po príchode domov si môžete spoločne tieto vypočuté príbehy výtvarne stvárniť. Z týchto výjavov si môžete doma urobiť krásnu predvianočnú nástenku, ktorá vám bude pripomínať tento sviatok až do Vianoc. A vy počas tohto tvorenia získate čas a priestor na to, aby aj k vám prišiel Mikuláš… icon_smile-6846207

5. A samozrejme, vychutnanie si balíčka… icon_smile-6846207

Aj napriek tomu, že sa počas celého dňa budete snažiť vaše deti a aj celú rodinu zahĺbiť do duchovného odkazu sv. Mikuláša, nezabudnite si ani nájsť spoločný čas na vychutnanie sladkostí z mikulášskeho balíčka.  Sadnite si spoločne ako rodina, uvarte si teplý čaj a pri spoločných rozhovoroch si vychutnajte dobroty z Mikulášskeho balíčka. Veď spomienka na Sv. Mikuláša a príležitosť na takýto výnimočný čas je len raz v roku! icon_smile-6846207

Alžbeta Šutková