Príroda Čile a ozajstný Robinson Crusoe

chile

V severnej oblasti Čile, zvanej Norte Grande (v preklade „veľký sever“), je vzduch o niečo čistejší ako obyčajne. Suchú, neobývanú časť púšte Atacama chránia pred oblakmi a zrážkami vysoké Andy. Toto pusté územie tvorí kamenistá, do oranžova sfarbená zem, slané jazerá a piesok. Vo veľkej diaľke sú vidieť zasnežené vrcholy hôr.

Po zotmení začína byť chladno, ale obloha ostáva bez oblakov – vtedy na horizont vystúpi obrovské množstvo hviezd. Juhoamerická púšť je domovom známych svetových hvezdární. Keďže obloha po väčšinu dní v roku ostáva úplne bez oblakov, astronómovia tu majú výborné podmienky pre pozorovanie oblohy…

Príroda Čile

Na severe sa nachádza púšť Atacama, v ktorej na niektorých miestach nepršalo už celé desaťročia. Prírodná rezervácia Los Flamencos je nazvaná podľa jej jasne-sfarbených obyvateľoch, plameniakoch. 

Na východe sa rozprestiera pohorie Andy s jazerami a mnohými aktívnymi sopkami niekedy až vo výške 6 000 m.n.m. Najvyššie kopce bývajú zvrchu zasnežené. Smerom na západ nadmorská výška klesá, až sa kontinent spojí s oceánom. Dlhé pobrežie je plné pieskových pláží.

Ako krajina pokračuje južne, pobrežie je stále viac členité a pribúdajú kanály a ostrovy. Priemerná teplota v poslednom mieste na kontinente, Punta Arenas, je cez rok medzi 15 °C a nulou.

Dobrodružný príbeh na ostrove

Aj takýto pohľad možno zažíval ozajstný Robinson Crusoe – Alejandro Selkirk, počas rokov, ktoré prežil na opustenom ostrove, ktorý dnes tiež patrí Čile. Trvalo 4 roky, kým ho náhodou objavila loď vlastnej krajiny a tento čas prežil nepochybne vďaka vlastnej šikovnosti, ale aj zásobám ovocia a zeleniny rastúcim na ostrove.

Škótskeho moreplavca tu v 18. storočí kapitán spolu s posádkou vraj vyložili dokonca na vlastnú žiadosť – zdalo sa mu, že do lode zateká, a preto prehlásil niečo v tomto zmysle: „Radšej vystúpim na ostrove, ako budem pokračovať v ceste na deravej lodi.“ Aj keď to asi nemyslel úplne doslova, touto vetou začalo v roku 1704 veľké dobrodružstvo, ktoré neskôr inšpirovalo Daniela Defoa k napísaniu knihy…