Príroda Čile a ozajstný Robinson Crusoe

chile

V severnej oblasti Čile, zvanej Norte Grande (v preklade „veľký sever“), je vzduch o niečo čistejší ako obyčajne. Suchú, neobývanú časť púšte Atacama chránia pred oblakmi a zrážkami vysoké Andy. Toto pusté územie tvorí kamenistá, do oranžova sfarbená zem, slané jazerá a piesok. Vo veľkej diaľke sú vidieť zasnežené vrcholy hôr.

Po zotmení začína byť chladno, ale obloha ostáva bez oblakov – vtedy na horizont vystúpi obrovské množstvo hviezd. Juhoamerická púšť je domovom známych svetových hvezdární. Keďže obloha po väčšinu dní v roku ostáva úplne bez oblakov, astronómovia tu majú výborné podmienky pre pozorovanie oblohy…

Sever

Na severe sa nachádza púšť Atacama kde na niektorých miestach nepršalo už celé desaťročia. Prírodná rezervácia Los Flamencos je nazvaná podľa jej jasne-sfarbených obyvateľoch, plameniakoch. 

Východ

Na východe sa rozprestiera pohorie Andy s jazerami a mnohými aktívnymi sopkami niekedy až vo výške 6 000 m.n.m. Najvyššie kopce bývajú zvrchu zasnežené. Smerom na západ nadmorská výška klesá, až sa kontinent spojí s oceánom. Dlhé pobrežie je plné pieskových pláží.

Juh 

Ako krajina pokračuje južne, pobrežie je stále viac členité a pribúdajú kanály a ostrovy. Priemerná teplota v poslednom mieste na kontinente, Punta Arenas, je cez rok medzi 15 °C a nulou.

Dobrodružný príbeh na ostrove

Aj takýto pohľad možno zažíval ozajstný Robinson Crusoe – Alejandro Selkirk, počas rokov, ktoré prežil na opustenom ostrove ktorý dnes tiež patrí Čile. Trvalo 4 roky, kým ho náhodou objavila loď vlastnej krajiny a tento čas prežil nepochybne vďaka vlastnej šikovnosti ale aj zásobám ovocia a zeleniny rastúcim na ostrove.

Škótskeho moreplavca tu v 18. storočí kapitán spolu s posádkou vraj vyložili dokonca na vlastnú žiadosť – zdalo sa mu, že do lode zateká a preto prehlásil niečo v tomto zmysle: „Radšej vystúpim na ostrove ako budem pokračovať v ceste na deravej lodi.“ Aj keď to asi nemyslel úplne doslova, touto vetou začalo v roku 1704 veľké dobrodružstvo, ktoré neskôr inšpirovalo Daniela Defoa k napísaniu knihy…