Prima banka – hypotéka – recenzia

Snom každého manželského páru alebo jednotlivca je zabezpečiť si vlastné bývanie a osamostatniť sa tak od rodičov. Bohužiaľ nie každý si môže dovoliť postaviť nový dom alebo kúpiť byt vlastných nasporených peňazí.

Skutočnosť je taká, že väčšina ľudí si musí vziať hypotéku a zadlžiť sa tak na desiatky rokov. Avšak fakt, že ide o jednu z najväčších investícii v našom živote, nie je v konečnom dôsledku tak znepokojujúci.

Finančný trh dnes prináša hypotéky od najrôznejších poskytovateľov a bánk, ktoré sa doslova predbiehajú v tom, kto poskytne potencionálnemu klientovi tie najlepšie podmienky.

Pre človeka, ktorí uvažuje o hypotéke na bývanie je to v podstate dobrá správa, no vôbec nie je jednoduché vybrať si pre seba to najlepšie možné riešenie. 

Hypotéka od Prima banky – recenzia

Prima banku môžeme považovať za jedného z najväčších inovátorov v oblasti finančných produktov. Prima banka prišla s niekoľkými zaujímavými pôžičkami, ktoré sa tešia skutočne veľkej obľube. Hypotéky od Prima banky patria medzi najvyhľadávanejšie vôbec, najmä vďaka rýchlemu vybaveniu a fixnej úrokovej miere.

Hypotéka v číslach

Všeobecne platí, že hypotéka od Prima banky je s garantovaným úrokom od 2,2 % jednou z najlepších na trhu. Neexistuje tu žiadna byrokracia a tento úrok je pri trojročnej fixácii poskytnutý každému klientovi, kto o hypotéku na bývanie požiada. Pri fixácii na 5 rokov banka dokáže garantovať úrok 3,2 %.

Čo sa týka minimálnej sumy a maximálnej výšky hypotéky, tak Prima banka je jednotkou na trhu, keď môžeme žiadať už o 5 000€ a maximálne až o závratných 300 000 €. Práve nižšia suma hypotéky sa oplatí, keď si chceme svoje bývanie skrášliť alebo zrekonštruovať. 

Splatnosť hypotéky od 11 do 30 rokov možno označiť za klasickú. Pre lepšiu ukážku odporúčame použiť tzv. Hypokalkulačku, pomocou ktorej môžeme vidieť, koľko budeme mesačne splácať pri danej splatnosti a výške hypotéky.

Hypotéka, ktorá sa oplatí

Prima banka naozaj priniesla do našich končín hypotéku s množstvom výhod. Okrem nasledovných podmienok nesmieme zabudnúť ani na to, že banka pri splácaní hypotéky cez ich osobný účet nebude účtovať poplatok za poskytnutie úveru.

Môže sa to javiť ako nevýhoda, no vytvoriť si účet v banke popri vybavovaní hypotéky je snáď najmenšou starosťou. V čase zaobstarania nehnuteľnosti Prima banka nezaťažuje papierovaním, pretože použitie úveru dokladujeme až následne, do 6 mesiacov od čerpania. Zároveň použitie prostriedkov stačí vydokladovať iba pri 60 % z výšky poskytnutého úveru.

Podmienky pre získanie hypotéky:

 • vek od 18 rokov
 • minimálna výška hypotéky 5 000 €
 • maximálna výška hypotéky až 300 000 €
 • maximálna splatnosť 30 rokov
 • na účely: nadobudnutie, výstavba, rekonštrukcia, zmena alebo údržba
 • s voľbou fixácie úrokovej sadzby na 3 alebo 5 rokov
 • zabezpečený nehnuteľnosťou určenou na bývanie
 • nutnosť dokladovať využitie finančných prostriedkov

Získanie a podanie žiadosti o hypotéku je veľmi jednoduché. Stačí navštíviť ktorúkoľvek pobočku Prima banky, kde osobný bankár pripraví presnú ponuku úveru. Ďalej vysvetlí čo všetko budeme musieť splniť a taktiež aké doklady či potvrdenia budeme potrebovať. Po skompletizovaní požadovaných dokladov podáme oficiálnu žiadosť o úver.

Ihneď po posúdení žiadosti nás bude kontaktovať daný pracovník banky s oznámením rozhodnutia a ešte raz vysvetlí zmluvné podmienky, najmä čo treba urobiť, aby sme mali peniaze k dispozícii. Po splnení zmluvných podmienok máme možnosť úver čerpať. Tento celý proces trvá vo väčšine prípadov dva pracovné dni.

Hypotéka so štedrým príspevkom pre mladých

Ani Prima banka sa nedá zahanbiť ponukou hypotéky pre mladých. Nárok na príspevok pre mladých majú žiadatelia vo veku od 18 do 35 rokov. Minimálna výška úveru a doba splatnosti ostáva nezmenená ako pri „obyčajnej hypotéke“ Prima banky, no maximálny príjem žiadateľa nemôže prekročiť 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy.

Celková výška štátneho príspevku je 3 % na obdobie piatich rokov. Hypotéku pre mladých v Prima banke je možné čerpať už na základe návrhu na vklad záložného práva, čo znamená, že nie je potrebné čakať, kým prebehne zápis na katastri nehnuteľnosti.

Pri úvere v sume 50 000 €, splatnosti 20 rokov a úrokovej sadzbe 3,2 % je štandardná mesačná splátka 284 €. Po zohľadnení štátneho príspevku je splátka iba 213 €. Pri päťročnom nároku na štátny príspevok tak môžeme celkovo ušetriť až 4 260 €, čo rozhodne nie je zanedbateľná čiastka.

Preniesť hypotéku a ušetriť?

Veľké množstvo klientov konkurenčných bánk využíva aj možnosť prenesenia hypotéky do Prima banky. A ako taký proces prebieha? Pri prenose hypotéky nepotrebujeme žiadne nové doklady. Prinesieme si len pôvodnú úverovú a záložnú zmluvu a pôvodný znalecký posudok, ak ho máme k dispozícii. Prenesenie hypotéky môže mesačne ušetriť aj niekoľko stoviek či dokonca tisícok eur.

Napríklad vo svojej pôvodnej banke splácame hypotéku so zostatkom 35 000 €, úrokovou sadzbou 4,8 % a zostávajúcou splatnosťou 20 rokov. Mesačná splátka je 227 €. Prenesením úveru do Prima banky získame úrokovú sadzbu 2,2 % a tým mesačnú splátku 181 €.

Za celú splatnosť úveru tak ušetríme viac ako 11 040 €. Mesačné zníženie môže byť ešte väčšie, ak si predĺžime konečnú splatnosť. Pri maximálnom predĺžení na 40 rokov klesne splátka na 111 € mesačne.

Výhody hypotéky od Prima banky:

 • nízky úrok od 2,2 %
 • minimálna výška úveru 5 000 €
 • maximálna výška úveru až 300 000 €
 • dokladovanie využitia až po 6 mesiacoch
 • možnosť výrazne ušetriť pri prenesení hypotéky

Nevýhodami hypotéky od Prima banky sú poplatok 300 € za poskytnutie (ak nemáme účet v Prima banke) a vyššie kritériá na žiadateľa.

Hypotéka nielen pre mladých

Zdá sa, že s ohľadom na všetky výhody, nevýhody a podmienky sa javí hypotéka od Prima banky medzi tie lepšie na Slovensku. So štátnou podporou sa hypotéka určite oplatí mladým ľuďom, no samozrejme pri prijateľnom úroku len 2,2 % aj každému, kto si chce zabezpečiť vlastné bývanie alebo chystá rozsiahlejšiu rekonštrukciu.