Prečo si nájsť duchovného vodcu?

Ježiš rozlišoval veci so svojím Otcom, niekdajší králi mali svojich radcov, dnešní politici majú asistentov, ale kto pomáha veriacim pri ich každodennom duchovnom živote? Prečo je pre každého z nás dôležité nájsť si človeka, ktorý nás bude duchovne viesť? Poďme spoločne objaviť výhody duchovného vedenia…

Kto môže byť duchovným vodcom?

Duchovne viesť nás môže v podstate ktokoľvek – či už ide o rodičov, kňaza, dobrého staršieho priateľa, či priateľku, krstného, či birmovného rodiča… Najdôležitejšie je však to, aby daný človek bol dobrý a zrelý kresťan, ktorý má svoj život a základy postavené na Ježišovi Kristovi a viedol s ním hlboký, osobný vzťah. Aby sme si vybrali toho správneho vodcu, je bezpochyby potrebné sa za neho už vopred modliť. Ale ak túto svoju túžbu vložíš do rúk Nebeského Otca, môžeš mu veriť, že Ti pošle do cesty toho správneho človeka! icon_smile-9259006

Prečo ho vyhľadať?

Možno sa však stále pýtaš, prečo niekoho takého potrebuješ. Si dospelý, sebestačný, máš za sebou duchovnú formáciu…A dokonca, nestačí, ak vyznáš svoje hriechy počas sviatosti zmierenia a kňaz ti dá počas nej zopár rád? Tieto povzbudenia a usmernenia sú určite na jednej strane dobré a nevyhnutné, ale na druhej strane, daný kňaz ťa môžno úplne nepozná, nevie nič o tvojich okolnostiach, čím momentálne žiješ, nad akými rozhodnutiami uvažuješ… Minimálne pre tieto dôvody je dobré sa zamyslieť, či sa nezačneš modliť a následne aj vyhľadať svojho duchovného vodcu:

1. Duchovný vodca ťa vidí z nadhľadu

V živote zvykneme riešiť rôzne krásne, ale aj náročné situácie. Mnohí mladí prichádzajú po radu so svojimi vzťahmi, výberom školy, práce, povolania…Tí starší zase riešia rôzne manželské, rodinné, pracovné, či finančné záležitosti… A vniesť do týchto situácií Boží pohľad je občas z vlastnej stoličky náročné. Takisto rodina a priatelia ti niekedy môžu radiť “zaujato” – určite vieš, čo tým myslím… icon_smile-9259006 Ak máš pri sebe duchovného vodcu, ktorý ťa osobne pozná a ktorý sa za teba modlí, môže byť pre neho oveľa jednoduchšie poradiť ti v záležitostiach, ktoré sám už nevieš objektívne zhodnotiť.

2. Duchovný vodca ťa ťahá bližšie k Bohu

Poznáte to – každý z nás vieme tak úžasne ohodnotiť a skritizovať všetkých naokolo, ale keď ide o nás samých, máme na seba úplne iný meter. Sami pred sebou sa vyhovárame, že ide o inú situáciu a pohľad a pod. A tak nejako podobne to môže platiť aj v oblasti viery – ospravedlňujeme sa, že máme veľa práce a povinností a času na modlitbu a vzťah s Nebeským Otcom menej. Ale ak vidí do nášho vzťahu s Bohom aj niekto iný – môže nás to viac motivovať začať viac pracovať na sebe. Duchovne zrelý a pokorný vodca sa rád podelí s tým, ako prežíval ťažšie časy vo vzťahu s Bohom, či pri problémoch v modlitbe. A to môže každému z nás napomôcť aj pri prekonávaní vlastných problémov vo viere.

3. Duchovný vodca v tebe vidí viac

Každý z nás občas bojuje s negativizmom a hlavne v oblasti svojich vlastných schopností. Niekedy prepadneme smútku z vlastných hriechov a slabostí a práve vtedy potrebujeme niekoho, kto v nás vidí viac, než len slabého a hriešneho človeka. Duchovný vodca vie použiť aj naše najťažšie a najkomplikovanejšie situácie a zároveň vie na nich poukázať ako na tie, ktoré nás ešte viac zocelia a priblížia k Bohu. “Nie je hanbou padnúť, ale ostať ležať” – zvykne sa hovorievať. A duchovný vodca je práve ten, ktorý ťa len tak ležať nenechá, ale stane sa nielen modlitebnou, ale aj priateľskou oporou, ktorá uľahčí ťažké vstávanie zo zeme.

Dôvodov, prečo vyhľadať duchovného vodcu je však omnoho viac. Zvyšné výhody možno objavíte už čoskoro aj vy sami! icon_smile-9259006 Ak by vás ešte zaujímalo, ako zmenil život viery duchovný vodca ďalším kresťanom, prečítajte si nasledujúcu anketu…

Alžbeta Šutková

ANKETA – Prečo si nájsť duchovného vodcu?

Otázky:

 1. Máš duchovného vodcu? Kto ním je?

 2. V čom konkrétne ti pomáha tvoj duchovný vodca?

 3. Ako sa začala meniť tvoja viera k Bohu, od kedy máš duchovného vodcu?

 4. Ako hodnotíš význam toho, že chodíš pravidelne na vedenie k svojmu duchovnému vodcovi?

 5. Tvoj odkaz pre ostatných, prečo je dobré nájsť si duchovného vodcu…

Júlia 22, študent VŠ

 1. Mám dvoch. Môj osobný spovedník a vedúci môjho spoločenstva.

 2. Vedúci spoločenstva mi pomáha vždy a vo všetkom. Spovedník pri rôznych ťažkostiach. Keď som duchovne na dne.

 3. Moja viera sa zmenila o 180 stupňov – začala som život s Ježišom naplno a slúžiť v spoločenstve z čoho plynie požehnanie.

 4. Veľmi pozitívne.

 5. Každý by mal mať niekoho kto ho porozumie.

Daniel, 27, pracujúci

 1. Áno, mám duchovného vodcu, je ním môj veľmi dobrý priateľ a zároveň kňaz.

 2. Pomáha mi posúvať sa ďalej v duchovnom živote a pomáha mi hľadať Božiu víziu so mnou.

 3. Myslím, že moja viera sa nezmenila a ak tak sa upevnila, Skôr vidím zmenu v duchovnom živote, ako sa vďaka duchovnému vodcovi posúvam ďalej.

 4. Nemyslím si, že na duchovné vedenie chodím nejak pravidelne, no je to super v tom, že sa s ním môžem o všetko podeliť a poradiť sa a on ma vie správne nasmerovať v akejkoľvek oblasti.

 5. Je to dobré mať takéhoto človeka, pretože sa na vás díva z nadhľadu a má taký komplexnejší a ucelenejší pohľad na vás. Tým pádom vás bude vedieť skôr správne nasmerovať a dobre vám poradiť.

Mary, 37, pracujúca

 1. Mám duchovného vodcu, je ním kňaz.
 2. Pomáha mi viac nasmerovávať môj pohľad na Boha, spoločne objavujeme Božiu vôľu. Usiluje sa akoby zladiť tlkot môjho srdca s Božím srdcom. Načúva, povzbudí, usmerní, poradí. Vidí v konkrétnej situácii to, čo ja sama z rôznych príčin či dôvodov nevidím. I osobným príkladom a zdieľaním, opierajúc sa o sviatosti, vedie ma k disciplíne v modlitbe, poslušnosti a vernosti Duchu Svätému.
 3. Tak slovami apoštola Pavla: “Keď som bol dieťa hovoril som ako dieťa, poznával som ako dieťa, rozmýšľal som ako dieťa…” I za pomoci duchovného vodcu snažím sa zanechať “detské spôsoby”, rásť vo viere a v dôvere Bohu. Netvrdím, že je to ľahké a jednoduché, ale “krytá milosťou” snažím sa nevzdávať a stále nanovo vykročiť na Cestu, vedená Pravdou k Životu.
 4. Viem, že cesta duchovného života nie je o človeku, ale je dobré a správne, že ma na tejto ceste má kto povzbudiť , potiahnuť, … a potom nechať kráčať a žiť to moje vlastné dobrodružstvo s Bohom, lámať pýchu, ísť viac do pokory. Som vďačná za milosť a dar duchovného vodcu a priateľa. Uvedomujúc si svoje limity, svoju krehkosť, viem, že potrebujem pomoc na ceste, pri budovaní vzťahu s Bohom i s ľuďmi.
 5. Duchovný vodca je akoby tréner. icon_smile-9259006 Ak chcem víťaziť, nezaobídem sa bez neho, samotný talent nestačí. Tréner vidí, na čom je potrebné popracovať, čo vyladiť, aké mám nedostatky, i v čom vynikám… CIEĽ je jasný, cesta náročná… sám/sama ju nedám. Neboj sa nechať viesť. Tvoj duchovný vodca ťa bude sprevádza nielen radou, ale aj modlitbami. Bude ti kryť chrbát.