Prečo je pitný režim dôležitý?

couple-drinking-water-9530780

Určite ste už toho veľa počuli o pitnom režime. To, že treba piť dostatočné množstvo tekutín, je pre každého z nás prirodzene jasné. Nie však každý vie, čo sa vo vašom tele deje, pokiaľ tekutiny nedopĺňate v dostatočnom množstve, alebo sú to tie nevhodné. Pri chudnutí je pitný režim ešte dôležitejší ako vtedy, keď sa o znižovanie hmotnosti neusilujete, keďže vo vašom tele dochádza k zmenám.

TIP PRE VÁS

Ak chcete skutočne začať zdravo jesť, nechajte si vygenerovať FITLIST jedálniček priamo na mieru. Po zadaní pohlavia, veku, výšky a cieľovej hmotnosti vám systém automaticky navrhne jedálniček na každý deň. A je to úplne zadarmo. Viac info …

Pokiaľ vypijete dostatočné množstvo vody pred jedlom, váš žalúdok nie je prázdny a potom nezjete toľko, ako by ste ináč zjedli. Samotná tekutina žalúdok zaplní, avšak nespôsobí pocit nasýtenia a po určitom čase budete hlad pociťovať znovu.

Koľko piť je veľmi individuálne. Ideálne by ste mali vypiť 2,5 až 3,5 litrov tekutín za deň. Toto množstvo, však závisí od toho, aké je zloženie vašej stravy. Pokiaľ v nej nechýbajú potraviny obsahujúce vodu – zelenina a ovocie – váš ďalší príjem tekutín potom môže byť nižší. Potrebné množstvo tekutín ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom sa pohybujete, teplota, vlhkosť vzduchu a úroveň vašej fyzickej aktivity počas dňa.

Snažte sa piť toľko, aby váš moč mal bledožltú farbu. Vtedy viete, že pijete dostatočne a nebudete dehydrovaný. Ak však chodíte na toaletu často, pravdepodobne už pijete až moc. Keď cítite pocit smädu, to znamená, že už ste dehydrovaný. Pite popredu, aby ste tomu zabránili.

Ak pijete príliš, napríklad pri športe, riedite si množstvo elektrolytov (sodík, draslík) vo vašom tele. Svaly, srdce a mozog potom nemôžu fungovať v ideálnom prostredí. Vtedy musíte tieto prvky dopĺňať iontovými nápojmi, ktoré obnovia rovnováhu elektrolytov vo vašom tele.

Pre pitný režim je taktiež dôležité, aké tekutiny pijete. Ak pijete veľa kávy alebo alkoholu, tieto tekutiny do množstva vypitých tekutín počítať nemôžete. Tieto diuretiká naopak spôsobujú stratu tekutín a dehydratáciu vášho organizmu. Vždy počas pitia týchto nápojov pite zároveň aj dostatočné množstvo vody.

Pitný režim počas chudnutia

Ak sa snažíte schudnúť, je pre vás správny pitný režim nevyhnutný. Hlavným problémom je dehydratácia, ktorá pri diéte a fyzickej ativite často vzniká. Prečo je dopĺňanie vody tak dôležité počas chudnutia?

  • Strata vody na začiatku chudnutia. Ak začnete chudnúť, vaše telo stráca hlavne vodu, ktorú treba dopĺňať, aby ste neboli dehydrovaný.
  • Spaľovanie kalórii. Ak telo začne efektívne spaľovať kalórie, potrebuje pre udržanie tohoto procesu dostatok vody. Nedostatok vody a dehydratácia spomaľuje celý proces spaľovania kalórii a vy chudnete pomalšie.
  • Odstraňovanie toxínov z tela. Spaľovanie kalórii v tele vytvára toxíny. Dostatočný príjem tekutín spôsobí ich vylučovanie z tela.
  • Menej kyslíku pre vaše svaly. Dehydratácia spôsobuje, že vaša krv je schopná priviesť do svalov menšie množstvo kyslíku. Vy sa potom cítite oveľa viac unavení.
  • Svaly a kĺby trpia. Voda je súčasťou vašich svalov. Jej nedostatok spôsobuje ich menšiu schopnosť napínania. Voda je taktiež súčasťou maziva pre vaše kĺby. Dostatočný pitný režim tak zabraňuje bolestiam kĺbov a svalov počas cvičenia.
  • Prechod vlákniny vašim telom. Súčasťou každej diéty by mal byť dostatočný príjem vlákniny. Voda zabezpečuje jej prechod tráviacim systémom. Bez je prítomnosti môže nastať v tele zápcha.