Poprad o tri týždne omladne, privíta Národné stretnutie mládeže P15

p151-300x187-4046148

Poprad o tri týždne omladne, privíta Národné stretnutie mládeže P15


Už o tri týždne naplnia mesto Poprad tisícky mladých ľudí. Posledný júlový deň sa začne Národné stretnutie mládeže P15. Potrvá do prvej augustovej nedele (31. 7. – 2. 8.2015). Počas troch dní prežijú mladí ľudia predskokana Svetových dní mládeže (SDM), ktoré sa uskutočnia o rok v poľskom Krakove. Na podujatí vyvrcholí ich celoročná príprava Čistý rok. Zároveň začne nová pod názvom Milosrdný rok. Nadviaže tak na Jubilejný rok milosrdenstva, ktorý ohlásil pápež František.

Očakáva sa účasť všetkých biskupov Slovenska a vyše 300 rehoľníkov. Pod Tatrami sa pred akciou stretne na takzvanom prípravnom týždni viac než 450 dobrovoľníkov. Približne jednu štvrtinu z nich tvoria animátori mládeže, ktorí povedú skupinky. Ďalších približne dvadsať pracovných tímov povedú skúsení lektori, ktorí sa zišli počas uplynulého víkendu na záverečnej porade v Poprade. S veriacimi spolu slávili svätú omšu a program vyvrcholil pracovným rokovaním.

Počas P15, ktoré nie je klasickým festivalom s rečníkmi a kapelami zvučných mien, chce organizačný tím umožniť mladým ľuďom stretnutie s Kristom v mladej Cirkvi, zažiť spoločenstvo mladých medzi sebou, okolo svojich pastierov ako aj roznietiť v nich túžbu “vychádzať zo seba” a prinášať evanjelium do sveta. P15 nadväzuje priamo na SDM – stretnutie mladých z celého sveta s pápežom.

V roku 2013 sa Národné stretnutie mládeže konalo paralelne so SDM v brazílskom Rio de Janeiro a bolo určené najmä tým mladým, ktorí si cestu na celosvetové stretnutie dovoliť nemohli. Keďže nasledujúce SDM sa uskutočnia v susednom Poľsku, tentokrát sa bude P15 konať rok vopred a bude pozvánkou na ne. V bohatom duchovnom a umeleckom programe, ktorý je zameraný na odkrývanie pokladov, vystúpi vyše 300 profesionálnych a amatérskych účinkujúcich.

Mladí ľudia zaplnia celé mesto, najväčšia časť programu sa uskutoční v športovej hale Aréna v Poprade. Slávenia sa uskutočnia v konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie a pred športovou halou. Ubytovaní budú na väčšine popradských škôl a v rodinách. Strava bude zabezpečená nielen na miestach, kde budú bývať, ale aj priamo v centre mesta – v rozličných reštauráciách.

Mladí sa budú môcť zúčastniť na unikátnom Expe povolaní, kde sa stovky rehoľníkov oslávi prebiehajúci celosvetový Rok zasväteného života. Tím P15 plánuje i sprievod ulicami Popradu spojený s charitatívnou zbierkou šatstva.

Do Popradu zavíta v súčasnosti najvyššie postavený Slovák v Rímskej kúrii – sekretár Kongregácie pre východné cirkvi arcibiskup Cyril Vasiľ SJ. Nebude chýbať podobný program, ako zažívajú mladí počas SDM – katechézy s biskupmi, skupinky, slávenia či večerná vigília. Osadením pamätnej tabule si mesto pripomenie 20 rokov od návštevy Jána Pavla II. v Poprade.

P15 je skratka Národného stretnutia mládeže. Ide o spojenie začiatočného písmena mesta Poprad a roku, v ktorom stretnutie prebieha. V podobných rozmeroch sa koná po druhý raz. Zámer pripraviť celoslovenské podujatie odsúhlasili biskupi Slovenska. Oficiálna príprava sa začala vlani v septembri v Šaštíne, kde tím pripravil Celoslovenský mládežnícky program 7BOLESTNÁ.

Na ňu nadviazala púť kríža Svetových dní mládeže a ikony Panny Márie, ktoré pred rokmi daroval mladým z celého sveta sv. Ján Pavol II.. Registrácia sa začala v polovici januára, doteraz sa zaregistrovalo viac než dvetisíc mladých ľudí zo Slovenska i zahraničia. Skončí sa v utorok 14. júla 2015. Posledné pokyny pred akciou dostali hlavní lektori dobrovoľníkov na porade necelé tri týždne pred akciou. Tím spolupracuje s mestom Poprad, ktoré je generálnym partnerom projektu.