Papillon, Pekinéz, Chrt, Basenji a krajiny, z ktorých pochádzajú

plemena-psov-odkil-pochadzaju

Francúzsko, Papillon

Pôvodom európsky psík je snáď najznámejším doplnkom v lone šľachtičných na renesančných obrazoch dnes vystavených vo francúzskych múzeách. Miláčik vyššej triedy bol vždy plný elánu, rýchlo sa pohyboval a vlastné územie ochraňoval veľmi svedomito.

Aj preto reaguje na ostrý zvuk hlasným štekaním a to býva dôvodom, prečo ho uprednostňujú ľudia vlastniaci záhradu alebo rodinný dom. Navyše rád behá po vonku. Jeho vzhľad je veľmi nápadný a preto si ho ťažko pomýliť s iným plemenom – pre jeho uši dostal vo francúzštine meno papillon, v preklade motýlik.

Čína, Pekinský palácový psík

Maličké plemeno je vhodné do bytu, čo je určite výhodou v meste odkiaľ pochádza – dnešný Beijing je jedným z najľudnatejších miest na svete. Podľa čínskej legendy má za jeho vzhľadom stáť láska medzi levom a opicou. Kedysi dávno lev poprosil patróna zvierat aby ho zmenšil na veľkosť opičky, ale zachoval jeho levie srdce a povahu.

Leví pes, ktorý je plašiteľom zlej energie, sa spomína už v ôsmom storočí. V minulosti bol uctievaný ako posvätný, preto ho mohli vlastniť iba členovia čínskej kráľovskej rodiny. Navyše ľudia, ktorý nepatrili medzi šľachtu sa museli vznešenému psíkovi klaňať.

Egypt, Anglický chrt

Štíhla postava dnešného chrta sa našla vytesaná v hrobkách faraónov, ktoré majú pochádzať už z obdobia okolo 3000 p.n.l. Ak sa okolo starovekého plemena niečo mihne, rozbehne sa a človek by mu iba ťažko stačil. Hlavným dôvodom, pre ktorý týchto psov ľudia vyšlachtili je rýchlosť a rozbehnutí dokážu dosiahnuť 50 kilometrov za hodinu.

Na rozdiel od iných plemien lovia očami a do diaľky vidia výnimočne dobre. Najrýchlejší pes na svete ľahko rozpozná pocity v ľudskom hlase a svojho pána rešpektuje ak podľa hlasu rozpozná, že je vodcom svorky.

Kongo, Basenji

Prvými, ktorí obývali povodie Africkej rieky Kongo boli príslušníci kmeňa Pygmejov. Kmeň typický nízkym vztrastom sa prispôsobil prírode v okolí rovníka. Okrem toho, že príslušníci kmeňa pestovali tropické plodiny, obživu im zabezpečoval aj lov a svojim citlivým čuchom im pomáhal Basenji.

Okrem toho ľudí vedel varovať pred nebezpečnými zvieratami, ­ale prekvapivo nie štekaním, hlasivky naň nemá prispôsobené. Miesto toho dokáže zavíjať a vydávať rôzne iné zvuky. Napriek tomu, že človeku robí spoločnosť už niekoľko tisícročí, v Európe je stále pomerne neznámy.