Papillon, Pekinéz, Chrt, Basenji a krajiny, z ktorých pochádzajú

Francúzsko, Papillon

Pôvodom európsky psík je snáď najznámejším doplnkom v lone šľachtičných na renesančných obrazoch dnes vystavených vo francúzskych múzeách. Miláčik vyššej triedy bol vždy plný elánu, rýchlo sa pohyboval a vlastné územie ochraňoval veľmi svedomito. Aj preto reaguje na ostrý zvuk hlasným štekaním a to býva dôvodom, prečo ho uprednostňujú ľudia vlastniaci záhradu alebo rodinný dom. Navyše rád behá po vonku. Jeho vzhľad je veľmi nápadný a preto si ho ťažko pomýliť s iným plemenom – pre jeho uši dostal vo francúzštine meno papillon, v preklade motýlik.

papillon-1384051-6828909

Čína, Pekinský palácový psík

Maličké plemeno je vhodné do bytu, čo je určite výhodou v meste odkiaľ pochádza – dnešný Beijing je jedným z najľudnatejších miest na svete. Podľa čínskej legendy má za jeho vzhľadom stáť láska medzi levom a opicou. Kedysi dávno lev poprosil patróna zvierat aby ho zmenšil na veľkosť opičky, ale zachoval jeho levie srdce a povahu. Leví pes, ktorý je plašiteľom zlej energie, sa spomína už v ôsmom storočí. V minulosti bol uctievaný ako posvätný, preto ho mohli vlastniť iba členovia čínskej kráľovskej rodiny. Navyše ľudia, ktorý nepatrili medzi šľachtu sa museli vznešenému psíkovi klaňať.

pekingese-face-1409723-1762919

Egypt, Anglický chrt

Štíhla postava dnešného chrta sa našla vytesaná v hrobkách faraónov, ktoré majú pochádzať už z obdobia okolo 3000 p.n.l. Ak sa okolo starovekého plemena niečo mihne, rozbehne sa a človek by mu iba ťažko stačil. Hlavným dôvodom, pre ktorý týchto psov ľudia vyšlachtili je rýchlosť a rozbehnutí dokážu dosiahnuť 50 kilometrov za hodinu. Na rozdiel od iných plemien lovia očami a do diaľky vidia výnimočne dobre. Najrýchlejší pes na svete ľahko rozpozná pocity v ľudskom hlase a svojho pána rešpektuje ak podľa hlasu rozpozná, že je vodcom svorky.

olympus-digital-camera-2

Kongo, Basenji

Prvými, ktorí obývali povodie Africkej rieky Kongo boli príslušníci kmeňa Pygmejov. Kmeň typický nízkym vztrastom sa prispôsobil prírode v okolí rovníka. Okrem toho, že príslušníci kmeňa pestovali tropické plodiny, obživu im zabezpečoval aj lov a svojim citlivým čuchom im pomáhal Basenji. Okrem toho ľudí vedel varovať pred nebezpečnými zvieratami, ­ ale prekvapivo nie štekaním, hlasivky naň nemá prispôsobené. Miesto toho dokáže zavíjať a vydávať rôzne iné zvuky. Napriek tomu, že človeku robí spoločnosť už niekoľko tisícročí, v Európe je stále pomerne neznámy.

Zdroje

www.akc.org/dog­breeds/pekingese/detail/

www.dogbreedinfo.com

japanesedogs.bulldoginformation.com/

www.dogsindepth.com

www.dogbreedinfo.com