TIME: Osobnosť roka 2013 je pápež František

Časopis Time označil pápeža Františka za osobnosť roka, tvrdí, že sa počas deviatich mesiacov v úrade hlavy katolíckej Cirkvi stal novým hlasom svedomia. Pápež získal ocenenie od časopisu Time ocenenie Osobnosť roka a porazil tak svetových lídrov aj Edwarda Snowdena, ktorý je za zverejnením informácií americkej Národnej bezpečnostnej agentúry.

Už počas svojho prvého roka v úrade pápeža  bol bývalý argentínsky kardinál redaktormi vybraný ako osobnosť, ktorá mala v roku 2013 najväčší vplyv na svet, či už v dobrom alebo zlom. „Zriedkavo sa stane, že nový hráč na svetovej scéne získa takú pozornosť a tak rýchlo – u mladých i starých, u veriacich aj u cynikov – ako pápež František,“ vysvetľuje Nancy Gibbsová, výkonná redaktorka časopisu Time.

Začiatkom tohto týždňa sa počet finalistov zúžil na piatich. Bol medzi nimi aj sýrsky prezident Bashar Assad, texaský senátor Ted Cruz a aktivistka za práva homosexuálov Edith Windsor. Ďalším finalistom bol Edward Showden, ktorý prezradil tajné informácie Národnej bezpečnostnej agentúry a  neskôr získal azyl v Rusku. Časopis Time s ním spravil exkluzívny rozhovor, ktorý sa uskutočnil prostredníctvom e-mailu.

„Čím je pápež taký dôležitý, je rýchlosť, akou zaujal milóny tých, ktorí sa predtým vzdali akejkoľkek nádeje v Cirkev,“ povedal časopis Time pri vyhlasovaní víťaza. „Ľudí  unavených nekonečnými diskusiami o sexuálnej etike a súbojmi o vplyv, kým (citujúc Miltona) hladné ovce dvíhajú zrak, a nie sú nakŕmené.“

„Počas niekoľkých mesiacov František povýšil uzdravujúcu misiu Cirkvi – keď Cirkev vystupuje ako tá, ktorá slúži a dodáva odvahu ľuďom zraneným v tomto často drsnom svete – nad prácu doktrinálneho dohľadu, ktorá bola dôležitá pre jeho nedávnych predchodcov. Ján Pavol II a Benedikt XVI boli profesormi teológie.

Hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi uviedol, že vzhľadom na rozsiahlu pozornosť venovanú pontifikátu pápeža Františka nejde o prekvapivú informáciu: „Nie je to prekvapujúce, keď zoberieme do úvahy odozvu a veľkú pozornosť, ktorú vyvolalo zvolenie  pápeža Františka a začiatok jeho pontifikátu. Je to dobré znamenie, že jedno z najprestížnejších uznaní v oblasti medzinárodnej tlače bolo udelené človeku, ktorý vo svete hlása duchovné, náboženské a morálne hodnoty a ktorý účinne hovorí v prospech mieru a väčšej spravodlivosti.“ Navyše dodal: „Pápež je spokojný ak to priťahuje ľudí a dáva im to nádej. Ak táto voľba za osobnosť roka znamená, že mnohí aspoň implicitne porozumeli tomuto posolstvu, prirodzene sa tomu teší.“

Začiatkom tohto týždňa, TIME zúžil počet finalistov na päť. Patrili medzi nich sýrsky prezident Bašár Asad, Texaský senátor Ted Cruz a gay aktivista Edith Windsor. “Čo robí pápeža výnimočným je rýchlosť, s akou sa oslovil milióny ľudí, ktorí už nedávali cirkvi žiadnu šancu,” povedal časopisu Time pri vyhláseni víťaza.

Ilustračné foto: licencia CC