Orodovníci mladých, ktorých až tak nepoznáme…

Pred pár dňami sme uvažovali nad piatimi dôvodmi, prečo sa viac modliť za mladých. Dnes si predstavíme troch mladých ľudí, ktorí sa pre každého, (nielen) mladého človeka, môžu stať vzorom a zároveň nám môžu vyprosiť u Boha mnohé milosti. Tak teda, poďme si ich postupne predstaviť! icon_smile-7128158

1. Anka Kolesárová

Anka zomrela veľmi mladá, len ako 16-ročná bri obrane svojej čistoty. Keď počas druhej svetovej vojny prechádzali ruskí vojaci cez Vysokú nad Uhom, jeden z vojakov vošiel aj do domu Kolesárovcov. Anku chcel znásilniť, no ona ho aj napriek hrozbe smrti odmietla. Následne ju vojak zastrelil. Dnes tento príbeh inšpiruje tisícky mladých ľudí, ktorí prichádzajú do Domčeka Anky Kolesárovej, aby si u Anky vyprosili dar čistoty a pravej lásky. Aj napriek tomu, že ešte nie je blahorečená, na jej príhovor mnohí mladí zmenili svoj životy, rozhodli sa pre čisté srdce a obnovili si svoj vzťah s Nebeským Otcom.

Ak teda túžiš po čistote srdca, dobrom výbere životného povolania, či partnera, neboj sa zveriť so svojimi prosbami Anke Kolesárovej, ktorá je blízkou priateľkou a orodovníčkou mnohých mladých, nielen na Slovensku!

2. Blahoslavená Karolína Kózkówna

Podobný príbeh, ako vo Vysokej sa udial aj v neďalekom Poľsku, len o čosi skôr, presne 18. novembra 1914. Mladá, 16. ročná Karolína tiež zomrela ako obeť vojaka, ktorý ju chcel donútiť k znásilneniu. Ten ju najskôr uniesol do lesa vo Wał-Rude, kde ju naháňal. Keďže sa mu Karolína nechcela oddať, následne ju zabil. Telo mladej mučenice našli až po dvoch týždňoch, na mieste jej vraždy dali postaviť kríž. Mladá Karolína bola blahorečená 10. júna 1987, pápežom sv. Jánom Pavlom II.

Blahoslavená Karolína je dnes veľkým vzorom čistoty mnohých mladých ľudí, ktorí často prichádzajú na miesto, kde obetovala svoj život. Ak túžiš po odvahe žiť čistý a cnostný život, aj napriek pokušeniam súčasného sveta, skús sa podeliť so svojimi úmyslami blahoslavenej Karolíne Kózkównej!

3. Blahoslavený Pier Giorgo Frassati

Trojicu menej známych orodovníkov mladých uzatvára blahoslavený Pier Giorgo Frassati. Aj napriek tomu, že záver jeho krátkeho života ukončila choroba, jeho život bol zavŕšený v plnosti. Miloval hory a náročné túry. Veľmi známou sa stala jedna fotografia, kde je zobrazený pri výstupe na horu. Jeho priateľ k tejto fotografii napísal výstižný text: “Smerom k výšinám”. A taký bol aj celý Pierov život. Študoval vysokú školu, slúžil v charitatívnych organizáciách, bol členom spoločenstva…Žil aktívnym životom mladého človeka, no nikdy nezabudol na vyššie smerovanie svojho života.

Blahoslavený Pier Giorgo Frassati môže byť vzorom nielen mladých ľudí, ktorí milujú hory, svoju mladosť, ale aj trpiacich. Ak hľadáš v svojom živote zmysel života pros blahoslaveného Piera, aby Ti ukázal ten pravý “smer k výšinám”.

Slovko na záver

Tak to bol výber troch výnimočných mladých ľudí, ktorí sa nebáli žiť naplno svoj život s Bohom. Ak máš v nebi ďalších obľúbených orodovníkov mladých, môžeš sa o ich príbeh s nami podeliť v komentároch pod článkom.

Alžbeta Šutková