Všetkými obdivovaný a príťažlivý Oravský hrad musíte navštíviť

Pre mňa je najkrajší hrad na Slovensku jednoznačne Oravský hrad. Okrem jeho majestátnosti na ňom obdivujem tú rafinovanú nenápadnosť. Je obklopený toľkými kopcami, že hoci je dominantou, tíško sa skrýva a čaká na nepriateľov, ktorí by sa ho pokúsili dobyť. Čo myslíte, podarilo by sa im to?

História

Oravský hrad sa nachádza v obci Oravský Podzámok. Hrad vznikol na významnom strategickom mieste, ktorým viedla uhorsko-poľská cesta – v minulosti známa aj ako Jantárová cesta.

Prvá písomná zmienka pochádza z 13. storočia, kedy na mieste dreveného hradu bol vybudovaný hrad murovaný. Král Belo IV. ho získal výmenou za Žilinu, Sučany a Varín. Týmto aktom sa hrad stal kráľovským majetkom. Od roku 1298 patril hrad do územia Matúša Čáka Trenčianskeho.

Hrad mal mnohých vlastníkov, ktorí sa neustále menili. V roku 1606 hrad získal do vlastníctva Juraj VII. Turzo, ktorý získal hrad do trvalého a dedičného vlastníctva po meči. Bol tu však jeden problém, Juraj Turzo mal sedem dcér a len jedného syna.

Imrich Turzo, jeho jediný syn, skonal a rod vymrel po meči. Juraj Turzo si neželal, aby jeho majetky boli rozdelené medzi iné rody. Vo svojom závete vyjadril princíp nedeliteľnosti jeho majetkov.

Na základe toho sa v roku 1626 stretli na hrade jeho dcéry a vytvorili takzvaný Oravský komposesorát, ktorý môžeme nazvať aj ako spoluvlastníctvo. Oravské hradné panstvo si vždy zvolilo jedného komposesoráta, ktorý spravoval tieto majetky.

V roku 1800 vypukol na hrade požiar. Príčinou bola pravdepodobne iskra z komína. Z nej sa zapálila strecha a neskôr sa požiar rozšíril na celý hrad. Čiastočné záchranné práce vykonal František Ziči. V rokoch 1906-1912 zrekonštruoval strednú časť Jozef Pálfi.

Počas druhej svetovej vojny bol hrad využívaný nemeckými vojskami ako delostrelecká pozorovateľňa. Po neutíchajúcich bojoch medzi nemeckou a sovietskou armádou, Nemci nechceli viac riskovať poškodenie pamiatky a z areálu hradu sa stiahli.

K celkovej obnove hradu sa však pristúpilo až v rokoch 1953-1968. Po dokončení oprav sa hrad stal súčasťou Oravského múzea.

Členenie hradu a expozície

Oravský hrad sa delí na viacero častí:

  1. Horný hrad – ten tvorí majestátna Citadela. Je to najstaršia časť hradu, ktorá bola postavená v 13. storočí. Jej hlavnou úlohou bola defenzíva hradu.
  2. Stredný hrad – jeho súčasťou je Korvínov palác, palác Jána z Dubovca a obytná vež.
  3. Dolný hrad – je tvorený predovšetkým z obranného systému, západnej a východnej bašty. Nachádza sa tu aj Turzov Palác, kaplnka sv. Michala, budova fary, či administratíva.

Návštevníci na hrade vidia niekoľko expozícií. Pri prehliadke sme sa dozvedeli, žiaľ, že je prístupná verejnosti iba 1/3 celého hradu. Osobne je to škoda, pretože je veľký a nádherný.

Personál vravel, že zvyšok hradu by bol pre návštevníkov nezaujímavý. No dokedy o tom nerozhodnú oni sami, ťažko by sme vedeli s istotou povedať výsledok.

  1. Archeologická expozícia – expozícia sa nachádza v hodnom hrade. Verejnosti sú ukázané nálezy z pravekého osídlenia Oravy.
  2. Historická expozícia – návštevníci vidia pôvodné vybavenie hradu a jeho samotnú stavbu.
  3. Prírodovedná expozícia – táto časť prehliadky je rozdelená na dve časti. Návštevníci sa dozvedia niečo viac o faune či flóre Roháčov a Oravskej priehrady.
  4. Etnologická expozícia – prezentuje predovšetkým obce z okolia Oravy. Nesie názov Rok na dedine. Návštevníci vidia vidieť dobové oblečenie, pracovné náradia a mnohé iné predmety z tej doby.

Oravský hrad v kinematografií

Oravský hrad môžeme poznať aj z televíznych obrazoviek. Mnohé filmárske štáby ho využívali vo svojich filmoch. Môžeme spomenúť čiernobielu verziu filmu Dracula z roku 1922, alebo z domácej tvorby Sokoliar Tomáš, Kráľ drozdia brada, Na vlásku či Princezná a žobrák.

Doprava a ubytovanie

S ubytovaním na Orave nie je žiaden problém. V blízkosti hradu je mnoho hotelov, penziónov či chát, kde sa môžete stráviť niekoľko príjemných nocí.

My sme si pre tento raz zvolili penzión Severka, ktorý sa nachádza v Oravskej Lesnej. Na hrad sme sa dopravili autobusom. Tie premávajú cez víkendy menej často, preto ak môžete, požičajte si bicykel alebo si zvoľte autodopravu. Je lepšie nespoliehať sa na cestovný poriadok.

Mali sme problém dostať sa na hrad včas s ohľadom na odchod autobusov. V ten deň bolo toľko návštevníkov, že nám predali vstup až o hodinu po príchode, čo by spôsobilo, že by sme nestihli skorší autobus a do Oravskej Lesnej by sme s prestupom prišli neskoro v noci.

Nespoliehajte sa, že počas vašej návštevy na hrade bude menej návštevníkov. Žiaľ, výmena vstupu nie je možná. Na aždú prehliadku je vstup počtom návštevníkov obmedzený.

Do Oravského Podzámku sa môžete dostať aj vlakovou dopravou.  Obcou prechádzajú osobné vlaky na trati medzi Kraľovany – Trstená. Vlaková stanica je však od hradu trochu ďalej, tak si do plánovania zaraďte aj časovú rezervu.

Vstupné na prehliadku hradu

Prehliadka hradu je tvorená niekoľkými okruhmi, z ktorých si pri pokladni musíte vybrať. Myslite na to, že kompletná prehliadka hradu trvá necelé tri hodiny. Pokiaľ ste si vyhradili veľkú časovú rezervu, určite navštívte veľká okruh.

Dole pod hradom sa taktiež nachádza výborná reštaurácia. Pivovar Kastelán vám počas vašej prehliadky pripraví aj objednané jedlo, takže už naň nebudete musieť čakať. Varia skutočne výborne. My sme tiež neodolali a zavítali sme opäť tam.

Pokiaľ chcete vo vnútri hradu fotiť alebo natáčať videá, pri pokladni si treba priplatiť.

 Základný okruhMalý okruh

Veľký okruh

Čo všetko môžem vidieť?Dolný hrad, Stredný hrad, Horný hradDolný hrad, Klenotnica, Kaplnka sv. Michala

Kombinácia základného a malého okruhu

Koľko ma bude stáť vstupné? (deti, študenti, dôchodci, ZŤP)3,50€2,50€5€
Koľko ma bude stáť vstupné? (dospelý) 7€5€

10€

Koľko trvá prehliadka?

Približne 2 hodinyPribližne 45 minút

Približne 2 hodiny a 45 minút

Čo ma najviac upútalo na tomto mieste?

Okrem 676 schodov, ktoré sme si riadne vyšlapali, je nádherná samotná atmosféra miesta.

Hrad zažil neuveriteľnú históriu. Cítila som voči nemu toľko úcty a rešpektu, že v Hornom hrade som takmer nedýchala (boli sme veľmi vysoko ). Milujem slovenskú históriu a som veľmi rada, že hoci je naša krajina malá, má veľa možností. Jednou z nich je sto percentne aj Oravský hrad.

Škoda, že sme nemohli ísť na najvyšší balkón. Žiaľ, pre jeho vek a veľmi dávnu rekonštrukciu nie je pre návštevníkov bezpečný. Možno raz si užijem výhľad na krajinu aj odtiaľ.

Pre koho by bola prehliadka hradu málo, môže sa ísť pozrieť do múzea dobových kočov alebo splaviť rieku Orava. Milovníci turistiky si taktiež prídu na svoje. Tento kraj je nádherný a Oravský hrad je jeho krásnou historickou ozdobou, na ktorú nedám nikdy dopustiť.