Nina Frisby – Pokušenie s vôňou Gucci

Myslíte si, že môže slovenská knižná tvorba posúvať svoje limity? Ja som presvedčená, že áno a som rada, že som objavila prednedávnom knihu, ktorá je toho dôkazom.

Pokušenie s vôňou Gucci je slovenská novinka, ktorá prednedávnom vyšla vo vydavateľstve Ikar. Po zistení kým je Nina Frisby (autorka príbehu), som sa veľmi na čítanie tešila. Obľúbená novinárka, ktorá žije v USA a  miluje Bratislavu. Najlepšia kombinácia.

O čom je Pokušenie s vôňou Gucci?

Príbeh približuje Andreu, novinárku, ktorá to raz chce niekam dosiahnuť. Zaujíma ju móda, a preto sa jej venuje aj po profesionálnej stránke. Má dlhodobý vzťah s Tomášom, spolužiakom z vysokej. Vidia sa doma, vidia sa v práci. Ich život je pokojný, bez výrazných turbulencii, ale aj bez vášne a energie.

Jedného dňa dostane celá redakcia časopisu ulica výpoveď. Tomáš začne žiť svoj sen hudobníka a Andrea sa topí vo svojej snahe niečo dosiahnuť. Preto sa rozhodne preniknúť do sveta módy ešte hlbšie a získať pikantné informácie o Maximovi Tarrini.

Nastúpi na post jeho osobnej asistentky. Práve šokujúce odhalenie by jej mohlo zaistiť miesto v pražskej pobočke Ulice a získať jej vytúženú kariéru.

Samozrejme, aby bol dej ešte zamotanejší, vstupuje na scénu Aleš Stránsky. Ten dokáže poblázniť nejednu ženu a získať si nielen jej srdce.

Poznáte film alebo knihu Diabol nosí Pradu?

Diabol nosí Pradu je jeden z mojich najobľúbenejších filmov. Mladá asistentka sa zamestná v módnom priemysle, ktorý ju postupne pohltí. Cesta za úspešnou kariérou dopadne tak, že sa zmení takmer na nepoznanie.

Presne tak som to vnímala aj tu s našou Andreou, hoci príbehy sú oba jedinečné. Andrea tak veľmi túžila po uznaní a dobrom mieste, že si ani neuvedomila, ako ju to mení.

Samozrejme, bola ambiciózna a podľa mňa aj veľmi šikovná, flexibilná, komunikatívna. Inými slovami na to mala. Ibaže vieme, ako to v tej práci niekedy chodí a práve tí šikovní ľudia majú problém nájsť si miesto, kde by im to 100 % vyhovovalo.

Čím ďalej som knihu čítala, tak som pozorovala, ako Andrea opúšťa istoty a hodnoty, ktoré jej doteraz vyhovovali. Riskovala všetko, čo mala. Je na zvážení, či proste žila a túto zmenu potrebovala, alebo čím to bolo spôsobené. Priznám sa však, že ma sklamala.

Úspech nie je všetko. Jej zamotanú hlavu som absolútne nezávidela. Myslím, že najviac ju ovplyvnil a na okamih zmenil Aleš Stránsky .

Ako povedala sama autorka, každá z nás má v živote takého Aleša, krásneho chlapíka, s ktorým si predstavuje, čo by bolo, keby. Presne túto životnú pravdu sme sa dočítali aj tu. A čo vy a váš Aleš? Tiež niekto taký existuje?

Opäť som sa zamilovala do Bratislavy

Keď čítam knihy, vždy hádam, kde sa dej odohráva. O túto moju hru prichádzam, ak autori dobrovoľne priznajú miesto činu. Tiež to tak máte? Najšťastnejšia som ale vtedy, keď ho nielen odhalia, ale aj výrazne zapoja do deja.

Boli ste niekedy v Bratislave? Ja tam veľmi často a rada chodím. Nie je preplnená turistami, dajú sa tam nájsť pekné oddychové miesta, príjemné podniky a je tam Dunaj. Milujem prechádzku pri Dunaji.

Nina Frisby mi urobila veľkú radosť, keď Bratislavu doslova preplietla s celým príbehom. Reálne som spoznávala miesta a podniky. Dokonca sa chystám do Slovak Pubu na Obchodnej na najlepšie bryndzové halušky. Vďaka tomuto som sa do Bratislavy opäť zamilovala.

Bolo by zaujímavé vziať knihu do rúk, vyznačiť si všetky miesta a urobiť si jednodenný výlet. Vidieť všetko očami hlavnej hrdinky je pre mňa veľmi lákavé. Podnikli by ste niečo podobné?

Autorka sama o sebe tvrdí, že je veľká milovníčka nášho hlavného mesta a myslím, že týmto príbehom to dokázala. Aké je vaše najobľúbenejšie miesto alebo podnik?

Pokušenie ma veľmi bavilo

Nina Frisby spracovala podľa mňa dosť aktuálnu tému. Zaspomínala som si na formáty ako Diabol nosí Pradu alebo Sex v meste a som rada, že mi tieto myšlienky spôsobila práve kniha od slovenskej autorky. Vierohodne vyobrazila situáciu v pozadí módneho priemyslu a žurnalistiky.

Odstráňme pozlátko, dajme si dolu ružové okuliare a pozorujme, ako to môže byť naozaj. KONEČNE kniha, kde nie je všetko dokonalé a bezchybné.

Taktiež ma veľmi bavili dialógy. Neboli nudné, pridlhé, vždy mi niečo dali a absolútne sa mi nemýlili postavy. Dokonca, ak som ich čítala aj bez viet rozprávača, presne som sa vedela orientovať kto je kto. Práve rozhovory medzi postavami zdôraznili ich detailné a výnimočné charaktery.

Každá postava, či už hlavná alebo vedľajšia, bola jedinečná a pre mňa ľahko rozpoznateľná. Ich rôznorodosť ma bavila. Absolútne sa mi nemýlili a myslím, že príbeh by bez nich nemal takú energiu.

Prítomnosť dopĺňali krátke retrospektívne náhľady. Vďaka nim sme sa dozvedeli napr. ako Andrea spoznala svoje kamarátky či zoznámila sa s Tomášom. Príbeh nimi nebol presýtený a prirodzene ho dotvárali.

Pokušenie s vôňou Gucci je presne také, aké chcete aby bolo. Trochu romantické, realistické, vášnivé. Našla som v ňom skutočne všetko – priateľstvo, lásku, zakázané ovocie, túžbu, ambicióznosť, sklamanie, druhú nádej.

Autorka svoje remeslo zvláda dokonale, pretože so slovami to naozaj vie. Pre mňa toto bola príjemná jednohubka. Veľmi rada by som si prečítala buď pokračovanie (ak by sa nejaké náhodou pripravovalo) alebo niečo iné z pera Niny Frisby.