Emily Griffinová – Niečo požičané

Príbeh o nie tak úžasnom priateľstve, ale zato o úžasnej láske. Ponorte sa do života Rachel a Darcy, ktoré milovali rovnakého muža. Poznáte film Tvoj snúbenec, môj milenec? Kniha je ešte lepšia!

Veľakrát som sa sklamala v ľuďoch, ktorých som neprávom volala priatelia. Až život ma naučil, že toto oslovenie si nezaslúži každý. Nezáleží na tom, koľko rokov sa poznáme alebo čo všetko sme spolu prežili.

Je prirodzené, že ľudia do života vstúpia a tak isto aj odídu. Pravý priateľ je však ten, kto s vami hrá fér hru. Je úprimný a sklame nás. Áno, aj sklamanie patrí k životu a k medziľudských vzťahom. Cit a puto medzi priateľmi je také silné, že dobro nakoniec vyhrá a oni si navzájom odpustia a pôjdu ďalej.

Anotácia

Rachel si na oslave svojich tridsiatych narodenín, ktorú pre ňu usporiadala jej najlepšia priateľka Darcy, uvedomí, že život vôbec nespĺňa jej predstavy.

Pracuje síce v prestížnej advokátskej kancelárii na Manhattane, kde si zarobila na vlastný byt, ale okrem úmornej práce a víkendových stretnutí s priateľmi ju nič nenapĺňa a cíti sa osamelá. A potom sa to stane. Darcin snúbenec Dex odprevadí Rachel po večierku domov a skončia spolu v posteli.

Obaja to chcú považovať len za jednorazový úlet, ale uvedomia si, že cítia k sebe o niečo viac. Stretávajú sa aj naďalej, vychutnávajú si každú minútu spoločného času vediac, že ide o zakázanú lásku. Je na Dexovi, aby sa rozhodol, či zruší svadbu a zostane s Rachel, alebo sa vráti späť k Darcy.

Prečo tento úvod? Kniha Niečo požičané ma prinútila premýšľať nad významom kamarátsky vzťah či priateľ. Kto to je? Vôbec nezáleží na tom, ako dlho sa poznajú alebo čo všetko spolu prežili. Dôležité je to, čo urobili pre seba navzájom a čo za to na oplátku chcú.

Niečo o knihe

Niečo požičané je o dvoch najlepších priateľkách a ich živote. Rachel a Darcy už boli ako sestry. Robili všetko spolu, úspešne budovali spolu svoj život až do štúdia na vysokej škole, kedy sa rozdelili. Jedna prijala cestu učenia, kníh a zákonov a pre druhú bol život jedna veľká párty.

Ich spomienky na rovnaké zážitky boli však často iné. Sem tam ukrivdené, inokedy smutné a sklamané. Ich priateľstvo však vydržalo, dokedy sa nezamilovali do rovnakého muža. Iróniou osudu bolo, že nešlo len  tak o hocijakého muža, ale o Darcinho snúbenca, Dexa. Tu sa príbeh nielen začína, ale aj prekliato komplikuje.

Rachel bola krásna, mladá, inteligentná žena, ktorá si vždy podľa môjho názoru zaslúžila viac, než mala. Bola plachá. Málo priebojná. Neprišla a nedupla si nohou, ako to robievala Darcy. Často v kľúčových situáciách ustupovala a vzdala boj, o ktorom vôbec nebolo dopredu rozhodnuté.

Nikdy jej nenapadlo, že by práve ona mohla byť víťazom. Nikdy sa o to nepokúsila. Až dokým nestrávila noc s Dexom, kamarátom a bývalým spolužiakom z vysokej školy, ktorý bol zasnúbený s Darcy.

Obaja si priznali, že ich náhodné zblíženie bola chyba. Avšak nechceli sa vzdať lásky, ktorá medzi nimi bola dlhé roky a až teraz konečne prepukla. Konečne mohli dať obaja najavo, čo cítia.

Položte si ruku na srdce. Urobili by ste to celoživotnej priateľke? A ak by sa aj stala nevera, povedali by ste jej o tom? Nie? Ste si istí, že ste skutočným priateľom? Samozrejme ani Dex a Rachel o tom nikomu nepovedali.

Aj napriek tomu, že od seba navzájom utekali, boli spolu v kontakte. Vyznávali sa z citov a sľubovali si. Čím viac Dexter sľuboval, tým viac Rachel dúfala a verila, že raz budú spolu naozaj šťastní. Tým viac ich šťastní a spoločný život však neprichádzal. Dátum svadby Dextera a Darcy sa blížil.

Niečo požičané je vrúcny príbeh plný citu a emócií, inteligentný a plynúci ľahučko ako dych. A pritom hovorí o banálnom ľudskom zlyhaní – snúbenec sa krátko pred svadbou zaľúbi do najlepšej priateľky svojej snúbenice.

Kniha bola plná citov, opätovanej tajnej lásky. Emily kládla dôraz na význam slova pravý priateľ. Taktiež sa vysmievala plachým osobnostiam, ktoré si v živote nevezmú to čo chcú a čo im patrí.

Pretože ak to neurobia včas, môžu o svoju príležitosť navždy prísť. Nikde nie je napísané, že budú mať ešte druhú šancu. Rachel ju dostala a dostal ju aj Dexter. Nevedeli, ako s ňou správne naložiť bez toho, aby nikomu neublížili.

Príbeh po jeho vydaní sa stal v Amerike a Austrálií bestsellerom. Bol inšpiráciou pre film a aj pre dosky zvané svet. Oba nové formáty sa tešia veľkému a pozitívnemu ohlasu. Autorka napísala aj pokračovanie Niečo modré.

Príbeh, ktorý nám ukázala Rachel je vtipný, romantický, nečakaný. Kto sa nezamiluje do Dextera, nečítal knihu poriadne. Ten muž ma jednoducho očaril a získal si ma. Uverila som mu všetko čo vravel a odpustila aj jeho neveru. Zachoval sa síce zle, ale správne.

Vykročil za ich spoločným šťastím. Bol mužom, ktorý sa nakoniec postavil netradičnej situácií a riešil ju. Veríte, že ak dvaja ľudia k sebe nepatria, tak všetko im zabráni, aby nakoniec spolu zostali? Ja v to verím.

Kniha Niečo požičané ma o tom presvedčila. Všetko, čo prežili naši hlavní hrdinovia prežili preto, aby Dexter a Rachel nakoniec spolu boli a bez výčitiek. Osud im v tom pomohol tiež.