Nicola Yoon – Slunce je také hvězda

Náhody neexistujú, všetko riadi osud. Sú vám známe tieto slová? Tak potom by vás mohla zaujať kniha Slunce je také hvězda.

Anotácia

Natasha je dívka, která věří ve vědu a fakta. Rozhodně ne na osud! Nebo na sny, které se nikdy nesplní. A už vůbec není ten typ holky, která se na rušné ulici v New Yorku potká s klukem a hned se do něj bláznivě zamiluje. Zvlášť když její rodině zbývá dvanáct hodin do deportace ze Spojených států.

Ani Daniel nebyl nikdy snílek, ale když Natashu potká, zapomene úplně na všechno. Cosi v ní ho přimělo věřit, že jim osud nachystal něco opravdu zvláštního.

Príbeh neobyčajnej lásky

Daniel sa zamiluje do Natashy na prvý pohľad. Keď zistí, že majú len jeden deň, všemožne sa snaží dokázať, že nič nie je náhoda. Všetko riadi osud a vďaka nemu sa aj stretli. Natasha sa však s rodinou musí odsťahovať do Jamajky.

Obaja majú odlišné charaktery. Napriek tomu je krásne pozorovať ich dokonalý súlad. Môže existovať harmónia medzi vzdušnými zámkami a tvrdou realitou? Nicola Yoon vás o tom presvedčí. Ich láske som uverila.

Najprv som si myslela, že príbeh bude iba nejaká romantická dievčenská spleť krásnych slov. Zostala som však prekvapená, akú hĺbku postupne nabral a dával význam mnohým veciam.

Bola som ale celkom sklamaná koncom, ktorý si pre nás autorka pripravila. Hoci naša fantázia dostala ešte väčší priestor, nie vždy som tejto možnosti naklonená.

Ani som nevedela ako a knihu som prečítala. Internetové kníhkupectvo predpokladá, že ju priemerný čitateľ zvládne za 4 až 5 hodín. Ja som pomerne hrubú knihu som prečítala za jedeň deň. Autorka píše sviežo a zaujímavo. Ak budete počuť zo všetkých strán, že kniha sa číta takmer sama, uverila by som tomu.

Jednoduché príbehy mám rada. Kniha sa pre mňa stala príjemným spestrením chladnejších večerov. Pre Slovákov môže byť čeština rušivým elementom, ale osobne toto ako prekážku nevnímam. Mladšie generácie sa môžu niečomu novému priučiť a staršie si oprášia český jazyk.

Príbehy o vzťahoch mám rada. Nielenže sme boli svedkami vzťahu medzi Danielom a Natashou, ale mohli sme bližšie nahliadnuť aj do rodinných vzťahov hlavnej hrdinky. Páčilo sa mi, ako Nicola všetko riešila do detail a nič nenechala na náhodu. Vďaka tomu bol príbeh uveriteľný.

Priamy rozprávač nám prezrádzal o hlavných postavách viac, než by sme si mohli myslieť. Práve pre ich rozdielne vlastnosti bola jeho zmena zaujímavá a pri čítaní som sa nenudila. Raz sme nazerali do myšlienok Natashy, inokedy sme mali bližšie k Danielovi.

Mám rada, ak sa moja obľúbená kniha stane predlohou pre filmový scenar. Hoci som voči podobným projektom skeptická a nie som si istá, či moje očakávania budú naplnené, stále to vidím ako plus. Preto sa čoskoro môžeme tešiť na film Slunce je také hvězda.

O autorke som sa prvý krát dopočula, keď som videla film Láska stojí za všetko, ktorého predlohou bola Nicolina kniha. Príbeh a spracovanie si ma získali, že som po knihe musela hneď siahnuť.

Hoci sa pozeráme na príbeh z pohľadu dvoch médií, ani jedno nesklamalo. Preto verím, že Slunce je také hvězda tiež zožne úspech. Na premiéru si budeme musieť ale chvíľu ešte počkať.

Nicola Yoon mi je veľmi sympatická nielen svojou tvorbou, ale aj komunikáciou s čitateľmi. Jej knihy sú iné, reflektujú dnešnú dobu a ukazujú, aký dokáže byť svet okolo nás.

Navyše si vybrala super cieľovku, mládež, ktorá sa ešte len formuje a utvára si na všetko názor, preto aj ona môže svojou troškou prispieť k tomu, aby ovplyvnila nielen tieto, ale aj ďalšie generácie, ktoré budú meniť svet.