(Ne)obyčajné prázdniny s Ježišom

sower_seed-300x225-4582079Je tu záver školského roka – ako svedomito ste sa učili, odhalilo vysvedčenie. Ako svedomito ste sa pripravili na prvé sväté prijímanie, ukáže až váš život. Veľmi pekne o tom hovoril Ježiš v podobenstve o rozsievačovi. Rozsievačom je Boh, semenom je Božie slovo a pôda, to je naše srdce. Aby mohlo Božie slovo v nás rásť, musíme si pripraviť pôdu – srdce. Nenahraditeľnými pomocníkmi sú svätá omša so svätým prijímaním, svätá spoveď, pravidelná modlitba a čítanie zo Svätého písma.

V podobenstve Pán Ježiš upozorňuje na tŕnie, vtáky a sucho, ktoré ohrozujú obilné klasy a bránia im rásť a dozrieť. Vtáky v podobenstve pozobali zrno ešte skôr, ako začalo rásť. Naša nepozornosť pri svätej omši, zabávanie sa s kamarátmi počas nej či jej vynechávanie bránia tomu, aby sa do nášho srdca Božie slovo vôbec dostalo. Tŕním môže byť prehnané zháňanie sa za vecami, ktoré nie sú dôležité – nové oblečenie, počítačové hry, mobily… Niekedy nás oslabí strach či starosti, pri ktorých zabúdame, že je tu nebeský Otec, ktorý nás má rád a chce nám pomôcť. Tŕním je aj neochota podeliť sa s druhými o to, čo máme (veci, úsmev, čas). Ak zábava nemá mieru a hranice, ak ubližuje druhému, stáva sa tŕním, ktoré bráni v raste dobra.

Sucho je nedostatok vlahy. Pre nás je to nedostatok vytrvalostipevnej vôle. Koľkokrát aj vieme, čo je správne, no neurobíme to. Pohodlie a ľahšia cesta sú nám často až príliš blízke. No nie je to cesta k bohatej úrode.

Prvé sväté prijímanie je nádherná slávnosť. Na tebe teraz záleží, či ostane ako spomienka na fotkách a DVD-čkach alebo či bude pokračovať aj v ďalších dňoch. Ak sa rozhodneš pre druhú možnosť, vyberáš si správne. Je to dobrá, aj keď náročná cesta. Riadiť sa Božími prikázaniami, pravidelne chodiť na svätú omšu a nájsť si čas na každodennú modlitbu nie je vždy ľahké. Ale oplatí sa to. Ako semienko v dobrej pôde môže rásť a priniesť úrodu, tak aj ty budeš prinášať úrodu. Nie však jabĺčka, slivky či hrach. Bude to úroda dobra, pomoci, radosti a pokoja. Aj vďaka tebe bude rásť Božie kráľovstvo tu na zemi.

Pozvi Pána Ježiša do svojich prázdninových stretnutí. Zober do hôr či k moru. Je veľmi dobrým sprievodcom vo všetkých (ne)obyčajných dňoch, ktoré máš pred sebou. Veľa šťastia na ceste s Ježišom.

Pripravila Jana Osvaldíková

Článok vychýdza v spolupráci s časopisom Rebrík.

Foto: Podobenstvo o rozsievačovi (licencia CC)