Oravská Lesná – náučný chodník a ako sa správať v lese

Dnešný článok nebude o slovách, ale o kráse našich lesov v Oravskej Lesnej. Čo ma najviac zaujalo na náučnom chodníku? Ako sa v lese máme správať?

Nikdy by som neverila, koľko sa toho môžem dozvedieť počas prechádzky. Presnejšie sme mohli spoznať krásy Lesníckeho náučného chodníka Oravská Lesná.

Sprístupnený bol návštevníkom presne 5.8.2005. Počas prechádzky turisti spoznávajú les aj z historickej, ochranárskej, prírodovedne či lesníckej stránky. Informácie z rôznych oblastí sú rozmiestnené na úseku 3,7 km.

Náučný chodník ma jeden hlavný cieľ. Priblížiť ľuďom les viac, než kedykoľvek predtým.

Akoby sme sa však v lese mali správať?

 1. V lese neničíme pôvodné prírodné prostredie.
 2. Nenechávame po sebe neporiadok. Odpadky vyhadzujeme do smetných košov mimo lesa. Práve naopak – ak uvidíme smeti po nezodpovedných turistoch, zdvihneme ich a vyhodíme tiež do košov.
 3. Nezakladáme nelegálne skládky.
 4. Nezakladáme oheň. V lese sa nachádzajú presne určené miesta, kde je možné si opekať.
 5. Pohybujeme sa po vyznačených chodníkoch a cestách.
 6. Pokiaľ nám robí spoločnosť štvornohý miláčik, nepúšťame ho z vôdzky.
 7. V lese nerobíme hluk.
 8. Obdivujeme flóru a faunu s úctou a rešpektom. Neničíme a nepoškodzujeme prídodu.
 9. Neobvyklé situácie a nálezy (uhynutá zver, zničená flóra, skládka odpadu, ohnisko na neurčenom mieste, vandalizmus) oznámime organizácií určenej to riešiť (poľovnícke združenie, obecný úrad)

Slovensko má krásne lesy. Mali by sme si ich chrániť. Stačí začať u seba a svet bude hneď krajší.

Pozor na nástrahy v lese!

V lese sa náš číhajú aj nebezpečenstvá. Mali ste niekedy kliešťa? Viete ho správne vybrať alebo sa zveríte do rúk odborníkovi na pohotovosti? Prevencia je najdôležitejšia!

 1. Pred výletom do lesa sa natrieme účinným repelentom.
 2. Oblečenie je dôležité! Všetci vieme, že v horkách sú najlepšie kraťase a ramienkové tričká, ale nie sú najvhodnejšie do lesa. Nezabúdajte na dlhé nohavice, ponožky, pevnú obuv a dlhé rukávy. Tak isto odporúčam skôr svetlejšie oblečenie. Nebojte sa, nie preto, aby ste sa skôr zašpinili. Kliešťa rýchlejšie zbadáte na svetlom podklade.
 3. Nepodceňujme prehliadku celého tela po návrate z lesa.
 4. A v neposlednom rade pevná a pohodlná obuv

Orava je región plný možností. Nezaujal vás náučný chodník? V blízkosti Oravskej Lesnej sa nachádza obec Oravský Podzámok, ktorý sa pýši majestátnym hradom. Na svoje si prídu aj milovníci športovči vlakov.