Najdlhší deň Adama T. od Patricka Nessa

Patrick Ness je môj obľúbený spisovateľ, ktorý píše o živote. Jeho knihy neboli pre mňa iba popísané strany vsadené do väzby, no tento krát ma Najdlhší deň Adama T. sklamal.

Anotácia

Nový tragikomický a dojemný príbeh od populárneho autora Patricka Nessa o odvahe akceptovať samého seba a naplno žiť svoj život. Adam Thorn zažíva najhorší a najbúrlivejší deň v živote.

Vo vzťahoch mu to škrípe, v práci sa mu ale že fakt nedarí a všetko zaklincuje konflikt s otcom – otec farár, on gej a tínedžer – ktorý obom prevráti život naruby.

Adamov najdlhší deň je plný konfliktov, útekov pred ľuďmi a vysvetleniami. Deň plný sexu, lásky aj zlomených sŕdc. A možno, ale naozaj len možno, aj štipky nádeje. Prežite s Adamom naplno intenzitu tínedžerských vzťahov a nájdite silu objaviť pravdu o samom sebe.

Kto je Patrick Ness?

Podľa mňa je to vtipný výnimočný človek, ktorý si dokáže získať každého. Žije so svojou mačkou, ktorá nie je spokojná jeho častými cestami. Za knihu Sedem minút po pol noci získal ocenenie Carnegie Medal, čo je najvyššie britské ocenenie YA literatúry.

Patrick svojimi knihami dokazuje, že knihy pre mládež nemusia byť iba o moderných problémoch ich veku. Môžu mať hlbšie myšlienky. Jeho hrdinovia, hoci sa nám môžu zdať byť slabými, sú naopak, silnými. Len tú silu musíme odhaliť.

Prečo ma Adam sklamal?

Patrickove knihy sú vždy pre mňa zárukou kvality. Píše skutočne netradične. Nikdy čitateľa nenechá dlho čakať na zápletku. De facto všetko sa udeje na začiatku a postupne celý príbeh zisťujeme, čo sa vlastne stalo. Inak tomu nebolo ani teraz.

Inokedy by mi tento štýl písania možno vadil, ale nielenže som si na to zvykla. Páči sa mi to.

Ďalším plusom je drsná realita, ktorú knihy odrážajú. Často rieši problém smrteľnosti života, závislostí, hnevu, spoločenského ovplyvnenia a sexuálnej orientácie.

Hoci jeho zameraním je mládež, myslím si, že jeho knihy sú pre starších a skúsenejších. Neviem, či by som porozumela jeho slovám a myšlienkam, keby som bola mladšia.

S touto knihou som sa však nevedela stotožniť. Nie, že by sa mi nepáčila. Patrickov štýl je jedinečný a bol poznateľný aj tu. Ale hlavný hrdina mi bol na míle vzdialený. Najdlhší deň Adama T. reflektoval dva odlišné príbehy.

Jeden o chlapcovi s homosexuálnou orientáciou, ktorý čelí tlaku spoločnosti a druhý o fantasy svete plnom záhad, ktorý spoznávame pomocou ducha mŕtveho dievčaťa. T

ieto dva príbehy boli viditeľne odčlenené, čitateľa nerušia. Keby som si mala vybrať, ktorý ma zaujal viac, určite by to bol ten druhý.

Autor otvára tabuizované témy a vymyká sa stereotypu, no riskuje nepochopenie u čitateľov. Mne z príbehu vyplynulo, že Adam je iný než jeho okolie nie pre orientáciu, ale preto, že nemá v mladom veku dieťa, neholduje drogám ani iným závislostiam, nemá poruchy príjmu potravy.

Nemôžeme pred problémami zatvárať oči, ale nemyslím si, že by mali byť v knihách pre mládež vykreslené až takto. Hoci sú hlavní hrdinovia adolescenti a pre nich je aj kniha prednostne určená, svojej mladšej sestre by som ju určite prečítať ešte nedala.

Vedeli by ste si predstaviť, že sedem minút po pol noci vás navštívi Netvor?

Veľmi som sa tešila na novinku, no nečakala som, že ma tak sklame. Čo sa mi na knihe páčilo? Že sa autor nebál otvoriť témy, na ktoré sa spoločnosť pozerá cez prsty.

Nepáčil sa mi len spôsob, akým boli opísané. Páči sa mi, že tieto problémy stotožnil s mladými ľuďmi, s nastupujúcou generáciou, ktorá môže zmeniť svet a spoločnosť.

Nepáči sa mi ale, že cieľovou skupinou sú adolescenti, ktorí podľa môjho názoru nie vždy vedia prijať hlbšie posolstvá. Určite sa medzi nimi nájdu výnimky.

Ale proste teraz to bol pre mňa krok vedľa. Možno autor nechcel poukázat na tieto mnou vytvorené prekážky, ale nie je to kniha, ktorá by vo svete bola prijatá všade rovnako.

Komu knihu odporúčam?

Ťažko povedať. Po knihe  môžu siahnuť muži i ženy bez rozdielu veku, myslím si však, že ulahodí zrelším čitateľom s liberálnejšími názormi. Problémy spoločnosti autor opisuje priamo, bez prikrášlenia alebo cenzúry.

Patrickovu tvorbu mám rada a nezanevriem na neho. Keby som mohla odporučiť aj jeho inú tvorbu, určite by som siahla po knihe Niečo viac alebo Sedem minút po pol noci. Najdlhší deň Adama T. obsahuje v sebe vela krásnych myšlienok, ale nie každý ich vie na prvý raz odhaliť.