Na Národnom pochode za život čaká účastníkov pestrý program

Už o mesiac sa 20. septembra 2015 uskutoční v Bratislave Národný pochod za život. Okrem pochodu centrom hlavného mesta Slovenska s odkazom radosti zo života každého človeka už od počatia, sa môžu účastníci tešiť na koncert Márie Čírovej, desiatky workshopov a diskusií,  detský program, filmový pro-life festival a ďalšie lákadlá. 

Už počas týždňa pred Národným pochodom za život pripravujú organizátori niekoľko aktivít, ktorými chcú „naladiť“ naše hlavné mesto na tému radosti zo života a pomoci tehotným mamám v núdzi, čo sú nosné témy tohtoročného pochodu.

„Chceli sme, aby bol program pestrý ako je pestrý aj život. Kolegovia z programového tímu sa snažili poskladať taký festivalový typ programu, aby si tu každý našiel niečo zo svojho hudobného či tematického vkusu. Tým sme chceli dať dôraz na to, že každý má in ý vkus, inú povahu či záľuby. Zároveň ale program vyvrcholí spoločným pochodom za to, čo nás spája – túžba za ochranu života každého človeka.“ – povedal Marek Michalčík, z  organizačného tímu Národného pochodu za život.

Sprievodný program vo väčšej intenzite začne už v piatok 18. 9. 2015 mládežníckym programom s názvom Cliptime. Začne sa tiež šnúra diskusií pripravovaná v partnerstve s Bratislavskými Hanusovými dňami na tému „Právo na život“ a „Pro-life patrí na titulku“. V piatok sa ešte uskutoční premietanie v rámci filmového pro-life festivalu, benefičný koncert „Spev za život“ a hraná krížová cesta.

Sobota 19. 9. 2015 bude najbohatšia na sprievodný program. Bude možné vybrať si z desiatok workshopov a diskusií, pre deti je pripravené bábkové divadlo či kúzelník. Hudobní nadšenci si budú môcť vychutnať nielen gospel či chvály, ale aj večerný Koncert za život, na ktorom zaznie aj moderná tanečná hudba.

Duchovne sa budú môcť naladiť účastníci na otváracej svätej omši, ktorá sa uskutoční v Katedrále svätého Martina o 19:00 za účasti biskupov Slovenska. V literárnej pro-life kaviarni bude možné stretnúť a popočúvať našich slovenských spisovateľov Daniela Pastirčáka, Pavla Rankova a ďalších. Vybrať si bude možné aj divadelné predstavenie či filmovú produkciu.

Nedeľa 20. 9. 2015 začne pro-life bohoslužbami v rôznych bratislavských chrámoch. Potom bude pokračovať sprievodný detský program skautským mestečkom. Bezprostredný hudobný program pred pochodom začne o 13:30 na Námestí SNP v Bratislave a zaobstarajú ho Mária Čírová a Peter Bažík.

Následne sa účastníkom prihovoria pozvaní hostia a o 14:30 sa začne samotný Národný pochod za život ulicami centra Bratislavy so začiatkom na Námestí SNP. Pochod a tým aj celý program sa ukončí o 16:30 na Námestí SNP. Všetky body sprievodného programu budú prebiehať v exteriéroch a interiéroch v centre Bratislavy v pešej dostupnosti do 15 minút.

O Národnom pochode za život Misiou Národného pochodu za život je na celoslovenskej úrovni a verejným spôsobom vyjadriť túžbu po spoločenskej zmene, ktorá by sa prejavila v ochrane života každého človeka – od počatia po prirodzenú smrť. Národný pochod za život chce nadviazať na úspešný prvý Národný pochod za život, ktorý sa uskutočnil v septembri 2013 v Košiciach. Podujatie chce prinášať nádej, radosť a povzbudenie, preto aj charakter pochodu je radostný, plný sviežosti, vitality, empatie a úctivosti.

Zvláštna pozornosť sa tento rok bude venovať situácii tehotných mamičiek v ťažkostiach a tomu, ako im vieme pomáhať. Hlavným iniciátorom a organizátorom Národného pochodu za život je Konferencia biskupov Slovenska. Do spoluúčasti na príprave  pochodu sú pozvané všetky spoločenstvá, organizácie, cirkvi, jednotlivci, všetci, ktorí sa stotožňujú s potrebou chrániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť.