Sarah J. Maas – Na dvore tŕňov a ruží

Nechajte sa vtiahnuť do nepoznaného sveta plného mágie a nesmrteľných stvorení. Feyre zabila nevinného a za to musí zaplatiť svojim životom a láskou.

Na začiatku knihy sa zoznamujeme s mladou Feyre a jej situáciou. Kedysi rodina na úrovni, no dnes nemali dať čo do úst. Sebavedomé dievča milujúce svojich blízkych sa nevzdáva a v lese uloví vlka. Svoj úlovok speňaží.

Žiaľ, ich svet nie je len svet ľudí. Sú len malým zlomkom úžasného sveta, kde existujú féri, nagovia a iné magické bytosti. Za zabitie, ktoré je proti Dohode, sa pyká najvyšším trestom. Životom.

Anotácia

“Keď devätnásťročná lovkyňa Feyre zabije v lese vlka, na prah jej domu dorazí nebezpečný netvor, ktorý sa dožaduje odplaty. Feyre sa razom ocitá uprostred zákernej čarovnej krajiny, ktorú pozná len z rozprávok a legiend.

Až tam zistí, že jej uchvatiteľ nie je žiadny netvor, ale príslušník rasy smrteľne nebezpečných a nesmrteľných férov, ktorí kedysi vládli celému svetu. A volá sa Tamlin.

Na jeho panstve si postupne uvedomuje, že ľadová nevraživosť, ktorú k nemu pociťovala, sa premieňa na spaľujúcu vášeň, čo pohlcuje všetky klamstvá a výstrahy o prekrásnom, no nebezpečnom svete férov.

Férsku krajinu však zahaľuje prastarý zlovestný tieň. Feyre musí objaviť spôsob, ako ho zastaviť… inak má na svedomí Tamlina a celú férsku rasu. Kniha je vhodná pre čitateľov 18+.”

Tamlin, udatný bojovník, vystopoval Feyre a dal jej na výber. Buď za zabitie jeho priateľa premeneného na vlka zaplatí životom, alebo si ju odvedie so sebou do jeho nesmrteľnej ríše, kde s ním bude žiť na veky. V jeho panstve. Feyre nakoniec súhlasí a nútene odíde s ním s prísľubom, že o jej rodinu bude postarané.

Na novom území sa jej otvárajú nové možnosti a nový život. Nevedela, do čoho ide. Bála sa, myslela na svoj útek. Postupne sa jej chladné srdce roztápa. Začína sa venovať sama sebe.

Maľuje, trávi čas s Tamlinom či v galérií, pri večeri sa zhovára so svojim väzniteľom a jeho priateľom, Lucienom. Postupne zabúda na svoj bývalý domov a začína byť skutočne šťastná. Nikdy jej neunikne možnosť spoznať nový svet o niečo viac.

Šťastie ale netrvá večne a Feyre sa dozvedá vážne informácie. Tamlin je Najvyšší lord. Silný, udatný, pevný bojovník, ktorý si nikdy nesmie dať vplyvom mágie dole masku, ktorú nosí.

To isté platí pre kohokoľvek z jeho Jarného dvora. Krajinu nesmrteľných férov ohrozuje nákaza a Feyre nevie, ako jej má čeliť. Čo môže byť ešte horšie? Ohrození sú aj smrteľníci. Ľudia.

Ako tento prepletený príbeh dopadne sa dozviete, keď si prečítate úžasný fantasy príbeh Na dvore tŕňov a ruží.

Nedávno som bola sklamaná po dočítaní knihy Netvor je zver, kde sme  spoznali svet úplne iný, než je ten náš. Hoci autorka mala v rukách obrovskú príležitosť, čítanie sa stalo pre mňa nezaujímavé, keď čitateľom ponúkala viac opisy, než gradáciu a  vyvrcholenie deja.

Keď som držala v rukách červenú knihu, úprimne, bála som sa. O spisovateľke Sarah J. Maas som počula samé chvály, no nedokázala som čítať recenzie iných blogerov, aby som nebola ovplyvnená ich názormi.

Než sme sa „prečítali“ v príbehu po príchod Tamlina do obydlia neskrotného dievčaťa, skoro som knihu odložila. Keby som to urobila, príšla by som o zážitok ocitnúť sa vo svete, ktorý v hociktorej knihe nenájdete.

Prišla by som o zážitok čítať túto dokonalosť. Obdivujem prepracovanosť deja, opisy postáv a samotného miesta, kde sa ocitneme. Rozhovory medzi aktérmi ma bavili. Často som sa nad nimi aj smiala. Prišli mi veľmi oddychové.

Aby som nepreháňala, príbeh si ma naozaj získal. V prvom rade sa mi páčilo poukázanie na predsudky. Podobne sa s nimi stretávame aj v reálnom živote. Namiesto toho, aby si ľudia vytvorili svoj vlastný názor, radšej si osvoja myšlienky niekoho iného a vydávajú ich za svoje.

Často tento získaný názor ovplyvňuje naše správanie v negatívnom meradle. Chyby sa nedajú vrátiť späť, aj keď sa ospravedlníme alebo vyjadríme ľútosť.

Autorka ukázala čitateľom, aké je dôležité zažívať rôzne skúsenosti, poznávať nepoznané a na základe osobnej skúsenosti formovať naše správanie a premýšľanie. Nie je zlé, pokiaľ je náš názor odlišný alebo iný.

Príbeh mi  pripomínal rozprávku Kráska a zviera. Jej obsah dúfam nemusím referovať. Vyrastali sme na nej. Tak, ako kráska postupne spoznávala zviera a zamilovala do jeho duše, tak isto vznikal dôverný vzťah medzi Feyre a Tamlinom.

Bol pre ňu zviera. Netvor. Nebol človek, dokonca nepoznala jeho tvár, ale masku, ktorú ukazoval svetu. Úprimné oči odkrývali aj tie najskrytejšie emócie a naša hrdinka prepadala jeho čaru viac a viac, až sa do neho zamilovala.

Vyrieši láska aj v tomto príbehu ten najväčší problém? Láska je riešením na všetky problémy a odpoveďou na všetky otázky.

Kniha je atraktívna aj pre erotické scény odohrávajúce sa medzi Tamlinom a Feyre, ktoré nám Sarah odkrýva. Intímne riadky oživujú fantasy príbeh plný napätia. Vďaka tomu si ho obľúbia hlavne ženy a slečny. Povedala by som, že Na dvore tŕňov a ruží nie je kniha pre opačné pohlavie.

Nepáči sa mi, ako je v knihe vykreslovaná lož. Mňa osobne by nahnevalo, keby so mnou niekto nejednal na rovinu. Naši hrdinovia lož používajú snáď každý deň a ospravedlňujú ňou rôzne situácie. Myslím, že to nie je správne, hoci autorka ju použila ako nevyhnutnosť.

Opatrne, ako s knihou narábate. Jej obal je veľmi jemný. Osobne som pre ochranu obálky volila obal z textílie, aby sa mi nepoškodil. Pokiaľ s knihou necestujete kade-tade ako ja, nemáte sa čoho báť.