Miluj a panuj od Mirky Zlatníkovej

Prednedávnom sme mohli vidieť dvojdielny film Mária Terézia na TV obrazovkách. Bol nám podaný obraz panovníčky, ktorá ovplyvnila našu históriu. Videli ste? Viete, že podľa scenára bola napísaná aj kniha? Priblížme si ju v tomto článku.

Anotácia

Kniha mapuje prvé roky panovania Márie Terézie. Vo veľmi mladom veku si vydupala svoju veľkú lásku Františka Štefana Lotrinského, hoci vydať sa z lásky napokon dovolila len jedinému zo svojich mnohých detí. Pre svoju sobášnu politiku si tak vyslúžila prezývku „svokra Európy“.

Mária Terézia bola jednou z prvých žien v dejinách, ktoré sa dostali do konfliktu medzi rolou matky, manželky a panovníčky. No zároveň jednou z mnohých, ktorým po prvej láske vstúpila do života druhá, ešte osudovejšia než tá prvá.

Koľkokrát v živote môže dať človek prednosť citom pred záväzkom? Kniha zachytáva súkromný život Márie Terézie, začiatok jej cesty ako panovníčky, ale aj spletité politické zákulisie na cisárskom dvore. Spolu s knihou vznikol aj dvojdielny televízny film.

O Mirke Zlatníkovej

Mirku môžeme poznať ako novinárku a scenáristku príbehov zo súčasnosti, ktoré vznikli pre Čestkú televéziu a Novu. Podielala sa na cykloch Soukromé pasti, Nevinné lži a je aj autorkou seriálu Dokonalý svět.

Dvojdielny historický film Mária Terézia z roku 2017 je jej prvý projekt s historickou tématikou. S nápadom prišla sama. Mnohí jej pokladajú otázku, či taká ako ju opísala, bola skutočná Mária Terézia.

Mirka však na to odpovedá jednoducho. Bola taká, ako ju videla ona sama. Panovníčka, manželka, matka a žena, ktorá to nemala jednoduché.

Mária Terézia. Miluj a panuj

Kniha, ktorá bola členená do niekoľkých kapitol, ma zaujala na prvý pohľad svojou obálkou a samotným názvom. O Márií Terézií a jej súkromnom živote vieme len to, čo ona sama dovolila zverejniť a šíriť.

Prísne si strážila svoje súkromie a aj zachovaná osobná korešpondencia je skôr korešpondencia politická.

Vydala sa z lásky, zdedila krajinu v dezolátnom stave, odolala náporu nemilosrdnej vojny, zabezpečila mnohé reformy, ktoré pomohli krajine vpred, s Františkom Štefanom Lotrinským mala 16 detí, no stále bola iba ženou. Presne to sa snažila Miroslava Zlatníková opísať v príbehu.

Ak očakávate, že pôjde o knihu plnú historických faktov, sklamem vás. Áno, autorka sa opierala o skutočné informácie, ale milostná zápletka a rozhovory boli vymyslené.

Nič to nemení na tom, že sa kniha zapáči čitateľkám, ktoré obľubujú historické romance. Dej sa odohráva v rozmedzí Terezkinho detstva až po neľahkú úlohu, kedy prosila Uhorsko o pomoc vo vojne s Pruskom.

Kniha sa čítala dobre a jednoducho. Získala si ma a veľmi rýchlo som ju prečítala. Jediné, s čím som sa nemohla stotožniť bol postoj Márie Terézie k vlastným deťom a postoj Františka Štefana k panovníčke.

Samozrejme, musíme brať ohľad na dobu, v ktorej sa príbeh odohráva, ale aj tak mi prekáža trochu autorkina fikcia. 

Je už len na vás, či sa na príbeh pozriete ako na príbeh veľkej lásky, alebo budete hľadať dôležité historické poznatky. Vo mne sa toto trochu bilo, ale aj tak som si čítanie dokázala užiť.

Vnímala som dve zápletky, ktoré boli veľmi podstatné. začínajúcu vojnu s Pruskom a  katastrofálny armádny stav krajiny, ktorému musela Mária Terézia čeliť a neveru Františka Štefana Lotrinského. Obe sa prelínali, súviseli spolu a dopĺňali sa.

Možno aj práve preto panovníčka nechcela verejne hovoriť o svojom súkromí, pretože pokiaľ bola vo vysokom štádiu tehotenstva alebo práve rodila, jej krajina bola slabšia.

Odkaz lásky je tu však veľmi silný. Aj napriek tomu, že máme v živote iné úlohy, rôzne starosti a trápenia, nemali by sme si tieto problémy brať do vlastnej spálne.

Naša polovička je našou oporou, v dobrom aj v zlom. Pokiaľ sa však k veci nepostavíme správne, urobíme chyby, ktoré neskôr nepôjde napraviť a budú pre náš život fatálne.

V príbehu nechýba ani jemná dávka erotiky a milostného života zo spálne manželov, ktorá je však uchopená v minimálnej dávke. V tomto prípade je to myslím škoda, pretože od historickej romance sa podľa mňa očakáva poriadna dávka erotiky a vzrušenia.

Komu knihu odporúčam?

Mária Terézia je kniha plná lásky, emócií, strachu, sily či iných emócií. Je autorkinou fikciou a pohľadom, akým sa ona sama na panovníčku pozerá. Či jej pohľad prijmete a stotožníte sa s ním je iba na vás.

Mňa príbeh upútal a páčil sa mi, aj keď som v ňom menšie chybičky krásy našla. Musím však podotknúť, že ide o historickú romancu.

Pokiaľ očakávate knihu plnú faktov z jej osobného života, sklamem vás. Ak chcete z tohto prostredia čítať niečo historicky relevantnejšie a odbornejšie, skúste sa pozrieť po niečom inom.

Ak chcete prežiť veľkú lásku veľkej panovníčky, ktorá ovplyvnila dejiny celej Európy, táto kniha je pre vás ako stvorená. Myslím, že sa jej potešia čitateľky rôzneho veku, ktoré obľubujú romantickú literatúru. Našli ste sa v tomto opise?