Miroslava Varáčková – Nepobozkaná

Knihy od Miroslavy Varáčkovej mám rada. Aj keď názory na jej tvorbu sú rôzne, ja sa v nej vždy dokážem nájsť. Len neviem, či je tomu tak aj u Nepobozkanej.

Anotácia

Dominika má sladkých šestnásť a na obzore žiaden frajer, žiadne rande a je posledná „nepobozkaná“ druháčka! No potom sa z čista jasna zjaví na obzore sexy štvrták Šarkan.

Šarkan jej poblázni hlavu, no Domča si nie je istá, či práve tento chalan s krásnymi očami a nevyspytateľnou povahou jej má strhnúť nálepku „nepobozkanej“.

Ale Dominika chce naozaj zažiť tie neopakovateľné prvé rande, prvé bozky a kolotoč nezabudnuteľných zážitkov. Podarí sa jej to so Šarkanom?

O Miroslave Varáčkovej

Mirka žije v Trnave. Je vydatá a má dve deti. Píše young adult príbehy so silnými hlavnými hrdinkami, ktoré si buď zamilujete alebo nenávidíte. Vo voľnom čase sa venuje rodine či záhradke. Miluje svoje deti, manžela, knihy, turistiku, cestovanie, dobré filmy a rockovú hudbu.

Posledný úspech so svojou tvorbou zožala s knihou Drž ma, keď padám, kedy vyhrala cenu mládežnícka kniha roka v Panta Rhei Awards 2017.

Nepobozkanej by sa zišlo pár strán navyše

Nepobozkaná je revydanie, preto som už od autorky čítala asi aj niečo lepšie. V jej novinkách je viac vypísanejšia a isté detaily sú doladenejšie, než tu. Alebo je jednoduchosť príbehu zámer? Názor si už musíte urobiť sami.

Na každej strane môžeme cítiť svieži štýl, ktorý je pre Mirku typický. Svojim hrdinom život neuľahčí, a tak sme opäť svedkami riešenia ťažkých problémov. Myslím, že sa v nich mnohí vieme nájsť. Práve pre to sú mi jej knihy bližšie.

Dominika prežije nepríjemný zážitok a rozhodne sa navštevovať kurzy sebeobrany, kde spozná Šarkana, ktorého začne neskôr stretávať v škole. Začiatok zápletky bol podľa mňa super a dosť aktuálny.

Trochu som dúfala, že sa k nemu autorka vráti aspoň tým, ako si Domča bude vybavovať nové doklady. Alebo v akcii predvedie, čo nového sa naučila, ale žiaľ, nestalo sa tak. Je to trochu škoda, pretože autorka vytvorila niečo zaujímavé a nedotiahla do konca.

Domča sa ďalej stretáva so Šarkanom počas nacvičovania tanca na jeho stužkovú a z mierneho doťahovania sa po čase začnú mať skutočne radi. Tento moment je tak krásny aj romantický, že k nemu nemám čo dodať. Každý prežíva prvú lásku inak, ale tá Dominikina bola jemná, nevinná.

V Nepobozkanej mi prekážala prevaha dialógov. Rozprávač dostal minimálny priestor. Som rada, ak sú rozhovory reálne, ale nie, ak sú stavané do popredia umelo a degradujú opisy deja, situácií alebo postáv. Vďaka tomu sa ale kniha čítala rýchlo. Za pár hodín som ju mala prelúskanú úplne.

Koniec dobrý, všetko dobré. Som rada, že to bolo taka aj tu, pretože nás autorka vie občas poriadne prekvapiť (smiech).

Komu knihu odporúčam

Nepobozkaná je milá, svieža oddychovka, ktorú som prečítala za niekoľko hodín. Dominika prežíva svoju prvú lásku. Čelí problémom, ktoré sú nám (aspoň mne) dobre známe. Možno aj preto mi je tvorba Varáčkovej veľmi blízka.

Knihu odporúram určite tínedžerkám, ktoré práve riešia svoju prvú pusu alebo prvé zamilovania. Príbeh im môže byť veľmi blízky. Celkom mi chýbalo obsiahlejšie rozvíjanie deja rozprávačom, ktoré bolo potláčané do úzadia dialógmi alebo nedokončené situácie.

Vďaka tomu sa ale kniha stáva jednohubkou na jeden večer, čo je jej nesporná výhoda.

Od Varáčkovej čítam snáď všetko. Ak vás oslovila Nepobozkaná (a možno aj neoslovila, ale chcete dať ešte autorke šancu), poobzerajte sa po Drž ma, keď padám alebo Stálo to za to.