Medzinárodný týždeň nosenia

Nosenie detí, pre niekoho prirodzená súčasť starostlivosti o dieťa, pre iného veľká neznáma. Priznávam som z tých, ktoré noseniu podľahli, ale iba čiastočne. Používala som aj kočík, aj keď určitú dobu mi slúžil len ako odkladací priestor na všetky potrebné veci najmä pri výletoch, dovolenkách a podobne. Nie som ani žiadny odborník, čo sa nosenia týka, ale jednu vec viem, nič iné mi neposlúžilo lepšie za celý čas, čo máme syna.

Kto nosil svoje dieťa určite vie o čom hovorím. Nebudem tu písať, prečo je práve nosenie vhodné pre naše deti, ani ako vybrať správny nosič či šatku, priblížim vám v skratke len moje pocity a dojmy z nosenia.

Keď som mala 15 rokov nosila som v našej rodine malého chlapčeka, už vtedy to bol pre mňa neopísateľný pocit a bola som šťastná za túto možnosť. Bolo to v zahraničí, v tej dobe to bolo u nás skôr ojedinelé vidieť nosiacu mamičku, ale som rada, že je tomu dnes inak a čoraz viac žien spoznáva krásy nosenia. Prešlo zopár dlhých rokov, kedy som sa k noseniu vrátila s vlastným synom.

Začala som s požičanou šatkou, uviazala som si ho podľa videa a prišiel vytúžený moment, kedy Alex na mne zaspinkal behom pár minút, od dojatia som bola celá bez seba, nádherné je ak vám dieťa zaspí v naručí, ale ešte krajšie je ak zaspí vo vašej tesnej blízkosti a hlavičku si opiera o vašu hruď. Neviem to ani slovami opísať, dokonca si dovolím tvrdiť, že tento pocit bol v šatke silnejší ako v nosiči, nikdy som nepátrala, či som jediná, ktorá to takto pociťuje, ale tesný kontakt mňa a môjho syna som dosiahla jedine šatkou.

Alex rástol, priberal a spoznával svet viac a viac, preto pre mňa bolo jednoduchšie začať používať nosič, kvôli jeho praktickosti a rýchlejšej manipulácii. Nastalo dlhé obdobie, kedy Alex nezaspával inak ako v nosiči a pri každom výjazde z domu bol našou neoddeliteľnou súčasťou. Šťastný syn, šťastná matka, vždy sa snažím robiť veci tak, aby vyhovovali malému a práve nosenie bola jednou z nich.

Teraz nosenie už odmieta, tak ho nenútim, hoci mi to veľmi chýba, lebo nie je nič krajšie ako ho mať v tesnej blízkosti, pohladiť ho, pobozkať a počuť ho odfukovať na mojej hrudi. Nosil ho samozrejme aj tatinko, ktorý sa z počiatku bránil, ale hneď prišiel nato aký je to skvelý pocit nosiť svôjho syna.