Marián Kuffa: „Podvihni autoritu Bohu, Boh ju dvihne tebe“

marian-kuffa

V rámci podujatia Hľa, tvoja Matka!, ktoré sa uskutočnilo v septembri v Prešove, Marián Kuffa dostal otázku: „Aký postoj zaujať k homeopatii a podobným metódam?“ V tomto článku si môžete prečítať jeho odpoveď na túto otázku.

Kto sa nechce klaňať všemohúcemu Bohu, tak sa bude klaňať  bôžiku, či je to Venuša, teda nezriadený sex, alebo Mars, teda nenávisť a zlosť, alebo je to Bakus – alkohol. Nechceš sa klaňať všemohúcemu Bohu a potom máš chaos v pralese takej filozofii, hentakej filozofii. Kľakni pred Bohom a ten problém ti naraz zmizne. Kto podvihne autoritu Bohu, tomu Boh zdvihne autoritu.

Odpoveď otca Mariána

Hovoril som veľa o otcovi a ďakujem Bohu, že som mal otca, ktorý bol ostrejší. Chlapci keď sú malí, idú za mamkou. Potom prídu do určitého veku – otec. A naraz ten chlapec: „Keby tu bol môj otec, jednou rukou to dvihne, môj otec by to bagrom vykopal, keby tu bol môj otec, stíhačkou tu príde.“ Chlapci v tom veku nasávajú otca, ušami, ústami, nosom.

Otec, ty, keď vtedy hrešíš, robíš nenormálne zlo. Ale keď robíš dobro… Ja som v tom veku šiel na bicykli s otcom z Kežmarku do Mlynček, dolu kopcom a tam je zatáčka, kde je kríž. Oco zastal s bicyklom. Nikdy sa s nami tak nemodlil, ani som ho nevidel nejako zbožne. Mama hej, ale otec nie.

V tom veku, keď som nasával otca, Boh to zariadil perfektne. Zastali sme pri kríži. Bola jar. Otec zišiel z bicykla, nazberal prvosienky, bahniatka, zobral prevrátenú vázu pri kríži, nabral vodu, zložil čiapku, zložil ruky. Nepovedal ani slovo, a to bola najkrajšia kázeň môjho otca. Dvihneš autoritu Bohu, Boh ju zdvihne tebe. Podrazíš autoritu Bohu, trápiš sa s homeopatiami a podobnými hlúposťami.

Podvihni autoritu Bohu a Boh ju podvihne tebe. Tu máš tabletku. Podrazíš autoritu Bohu, nie, on ti ju podrazí, ale ty si ju podrazíš. Pýtajú sa ma, že ako zvládam 250 asociálov. Ukazujem svoje svaly, jazyk? Nie. Ukazujem jedným prstom hore. Vyššie ako plafón. Moji chlapci ma vidia kľačať, modliť sa, chodiť na omšu. Dvíham autoritu Bohu kedy môžem.

Na maturitnom oznámení sme mali motto: „Obráť sa tvárou k slnku a všetky tiene padnú za teba.“ Tu máš. Otoč sa k Ježišovi a všetky filozofie a podobné hlúposti nemusíš riešiť. Pokloň sa Bohu, zodvihni mu autoritu a Boh ju dvihne tebe. Ale keď sa nepokloníš Bohu, zotročí ťa nejaký bôžik, všelijaké filozofie, a tie sa tak množia a množia, že nemáš čas ani Písmo čítať, lebo musíš čítať gebuziny.“