Lucia Braunovej – Pomsta prichádza potichu

Máte radi mrazivé krimi príbehy? Väčšinou pred slovenskými zatvárame oči. Ja tiež. Tento krát ma jeden príjemne prekvapil.

Anotácia

Život Olívie Walterovej plynie podľa predstáv. Je šťastná, zadaná a úspešná v tom, čo robí. Je obľúbenou spisovateľkou hororov. Všetko sa však končí, keď sa vyberie s partiou priateľov na dovolenku do náručia hôr. Olívia sa stáva svedkom podivných zážitkov.

Po niekoľkých zvláštnych udalostiach si uvedomí, že podobné strašidelné situácie zažili jej postavy v románoch. To ju začína desiť. Netuší, kto ju tak nenávidí. Môže to byť naozaj hocikto. Žiarlivá kamarátka či prízrak z minulosti, ktorý sa votrel do ich partie.

A čo ak je to muž, ktorý tvrdí, že ju miluje? Alebo nebodaj najlepšia priateľka? Podozrenie padá aj na jej šéfa. No čo ak je to všetko iba výplodom jej fantázie?

Napokon za ňou prichádza niekto, koho by pred svojimi dverami nečakala. Pomôže jej zistiť pravdu alebo ju zavedie priamo do záhuby?

A vôbec, môže ešte niekomu veriť?

O Lucii Braunovej

Autorku som prvý krát stretla na Bibliotékev roku 2017, kde vtedy mala besedu k svojej knihe. Jej rozprávanie ma zaujalo natoľko, že som sa tešila na čítanie jej tvorby.

Lucia vyštudovala sociálnu pedagogiku. Rada sa venuje písaniu, cestovaniu, fotografovaniu čítaniu a obľubuje divadlo. Písanie je pre ňu vášňou. Jej snom bolo napísať knihu a robiť ňou radosť čitateľom. Myslím, že toto sa jej podarilo. Už aby bol nejaký príbeh aj sfilmovaný.

Od Lucii sme mohli čítať: Pomsta prichádza potichu, Skrotenie nehanebnice, Nič krajšie už nepríde, Desivé odhalenie a iné.

Skutočne pomsta prichádza potichu?

Hoci je na Slovensku mnoho autorov, ktorí píšu krimi príbehy, len málokto z nich vynikne. Žiaľ, aj taký je slovenský knižný trh. Podľa mňa je Lucia Braunová výraznou autorkou na našom trhu. Čo ma najviac upútalo na jej knihe Pomsta prichádza potichu?

Dej príbehu bol svižný a dynamický. Jednotlivé časti sa príjemne čítali. Autorka venovala veľkú pozornosť prepracovaniu deja. Chválim, že aj napriek tomu nešlo o príliš zložité čítanie, kedy by ste knihu po pár stranách odložili. Práve naopak, hneď na začiatku si ma získala a potrebovala som vedieť, ako sa to všetko skončí.

Najviac podľa mňa boli prepracované postavy, ktoré vďaka tomu nabrali reálny rozmer.

Často som mala z čítania zmiešané pocity, pretože som nevedela dopredu určiť, ako sa všetko skončí. Ak si myslíte, že viete rozuzlenie, mýlite sa. Koniec je maximálne nepredvídateľný a ešte dlho som z neho mala husiu kožu.

Príbeh môžeme pozorovať očami viacerých postáv, vďaka čomu sa s nimi lepšie zžijeme. Obdivujem autorkinu fantáziu, ktorú ukázala v knihe. Myslím si, že v knihe Pomsta prichádza potichu deklarovala svoj potenciál, pretože je určite ozdobou slovenského knižného krimi trhu.

Snažila som sa nájsť niečo, čo by mi vyslovene prekážalo počas čítania. Pre objektivitu som zašla aj za spolužiačkou, ktorej som sa pýtala, čo sa jej nepáčilo na knihe alebo čo by zmenila. Povedala mi nič, pretože sa jej všetko páčilo a práve tohto treba u nás viac. Názor zdieľam, takže dávam palec hore.

Čo bolo na knihe ešte výnimočné? Zmes napätia a nenútenej romantiky, ktorá úplne zapadla do príbehu. Ponaučenie, že svojej minulosti nikto neunikne, nech sa akokoľvek snaží. Všetko si nás počká. Preto si vyriešme svoje záležitosti hneď, pretože potom nevieme, ako sa to všetko skončí.

Komu knihu odporúčam?

Pomsta prichádza potichu je slovenský krimi príbeh s prímesou romantiky. Myslím si, že by sa kniha mohla páčiť ženám rôzneho veku, ktoré vyhľadávajú spomínaný žáner. Najviac sa mi páčili emócie, ktoré boli cítiť z každej strany.

Autorka mala dať upozornenie na obálku, že jej dielo je prudko čítateľné (smiech). Takže, ak hľadáte príbeh, ktorý sa dobre číta, ktorý je prepracovaný, je iný alebo atraktívny a ktorý budete potrebovať dočítať do konca čo najrýchlejšie, vyhľadajte tento. Stojí za to.