Kolárovo a jeho vodný mlyn sú zárukou poznania a oddychu

Blíži sa nedeľa a vy stále premýšľate, kam pôjdete s rodinou na výlet? Vydajte sa do Kolárova! Tešiť s môžete na lodný mlyn. Zaručene si tu oddýchnete.

Kedysi bolo na našom území mlynárstvo veľmi rozšírené. Aby som toto tvrdenie konkretizovala, medzi Viedňou a Budapešťou sa nachádzalo takmer 2000 lodných mlynov.

Dnes sa už iba prizeráme bohatej histórií. Aby sme lepšie porozumeli mlynárskemu životu, môžeme navštíviť ešte pár zachovalých mlynov, ktoré sa tešia veľkej turistickej obľúbenosti.

Mnohé lodné mlyny boli prestavané na kolové. Technologický pokrok bol znateľný a začal tak boom parných mlynov, neskôr motorových či veterných a elektrických. Lodné mlyny tak postupne strácali svoj význam.

Lodný mlyn v Kolárove leží na mŕtvom ramene Malého Dunaja. Ak si myslíte, že ide o originál lodného mlyna, mýlite sa. Ide totiž o vernú kópiu mlyna z Radvane nad Dunajom z roku 1920.

Repliku postavili v roku 1983 v Slovenských lodeniciach v Komárne. Mlyn je prispôsobený pre muzeálne potreby. Keby neležal na mŕtvom ramene, počas prehliadky by sme videli plne jeho funkčnosť.

Mlyn si môžete zvnútra prezrieť v sezóne máj až september denne od 10:00 do 19:00. Prehliadky sa konajú každú celú hodinu. Pokiaľ sa chystáte mlyn navštíviť autom (najlepšia možnosť hneď po bicykli), bez obáv, určite budete mať kde zaparkovať.

K mlynu vedie úžasný 86 metrový celozastrešený drevený most, z ktorého budete mať krásny výhľad na Malý Dunaj aj mlyn. Svojou dĺžkou sa radí medzi najdlhšie v Európe.

Areál vodného mlyna je prispôsobený pre kultúrne či športové podujatia. Okrem vychutnávania chladených nápojov, športovania si tu môžete prezrieť aj technickú expozíciu poľnohospodárskych nástrojov, ktoré sa využívali v minulosti.

Lodný mlyn v Kolárove.

Vstupné k dátumu 9.7.2017:

  • dospelí – 2€,
  • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP – 1€.

Prečo odporúčam návštevu vodného mlyna v Kolárove?

V prvom rade chcem pochváliť výklad, ktorý sme si vypočuli v mlyne. Nielen že sme sa dozvedeli všetko o histórií konkrétneho mlyna, ale aj o mlynárstve na našom území. Kto sa zaujíma o túto tematiku, príde si na svoje.

Lodný mlyn aj jeho okolie je výborným miestom pre rodiny s deťmi, ktoré chcú vycestovať za trochou oddychu. Okrem pravidelných podujatí si tu môžu zahrať rôzne loptové hry, deti majú k dispozícií preliezky a veľký trávnatý priestor pre svoje hry.

Veľmi sa nám tu páčilo a hoci bolo daždivé počasie, nič nám nechýbalo. Ak premýšľate, kde stráviť voľnú nedeľu, určite príďte sem. Deň strávený tu si môžete potom pripomenúť vašimi fotografiami, alebo suvenírmi, ktoré si môžete počas prehliadky zakúpiť.

Tomášikovo sme tiež navštívili. Určite by ste mali aj vy!

Tip na obed

V areáli lodného mlyna sa nenachádza reštaurácia. Pokiaľ si nevezmete vlastné občerstvenie a chcete sa niekde najesť, musíte sa poobzerať o podnikoch na okolí.

My sme si vybrali reštauráciu Paradiso, ktorá nás na prvý pohľad upútala svojou terasou a širokou ponukou jedál. Ceny sú prijateľné a veľmi radi sa sem určite opäť vrátime.

Reštaurácia sa od mlyna nachádza len kúsok, autom je to niečo okolo minúty.