Kde sa modliť?

V spálni, na záhrade, v kuchyni… Doma sa dá modliť kdekoľvek. No čo tak si urobiť malý kútik, ktorý bude špeciálne vyhradený len pre Boha? Nechajte sa inšpirovať našimi piatimi tipmi.

1. KRESLO PRE…

Spánok a nerušený oddych. To je niečo, čo si môžeme dovoliť na pohodlnej pohovke, alebo gauči. Skúsme si však vyhradiť jedno kreslo špeciálne na osobnú modlitbu. Zútulnime si ho pekným vankúšom, či hrejivou dekou, do ktorej sa môžeme počas rozhovoru s Bohom „zababušiť“.

Vedľa kresla môžeme umiestniť malý stolík, na ktorom môže mať miesto Sv. Písmo, duchovná literatúra, alebo modlitebná kniha, ktorá nám pomôže naštartovať modlitbu. Ku nim si môžeme priložiť aj malú nádobku plnú papierových citátov s veršami z Biblie.

2. PARAPETA OKNA

Dnešné okenné parapety sú dostatočne veľké a široké, aby sa stali miestom, kde môžeme umiestniť nielen kvety, ale aj pekné vkusné dekorácie. No tento priestor však môžeme využiť aj na to, aby sme si z neho urobili malý domáci „oltárik“.

Podľa vlastného vkusu môžeme na parapetu uložiť malú ikonu, kvietok, ruženec, či vreckové vydanie Biblie. Ak sa pod parapetou nachádza posteľ, môže tento priestor výborne slúžiť nielen na oddych, ale aj na zotrvanie a stíšenie v Božej prítomnosti.

3. ZÁPISNÍK

Uprostred hluku domu je niekedy ťažké sa len tak stíšiť a upokojiť si myšlienky. Lepšie sústrediť sa pri modlitbe môže pomôcť aj obyčajný zápisník. Ak však z neho urobíte zápisník modlitebný, stane sa z neho výnimočné miesto, kde si môžete zapisovať svoje chvály, prosby a vďaky. Celý zošit sa tak môže stať vaším dlhým listom pre Boha, ktorého písanie vám môže napomôcť napredovať vo viere.

Ak si ho prečítate s odstupom času, zistíte aké radosti, ťažkosti, či boje ste vo svojom živote s Božou pomocou zdolali. Priestor okolo písacie kútika, kde si uložíte svoj zápisník si môžete ozdobiť pekným stojanom na perá, či dekoračnou sviecou, ktorá vám pripomenie vzácnosť času modlitby.

scripture-960538_960_720-300x199-7232646

4. MODLITEBNÁ NÁSTENKA

Aj vám sa niekedy stáva, že sa počas modlitby nemôžete sústrediť a hlavou vám lietajú mnohé prosby, chvály, vďaky, ale aj plány, čo ešte musíte počas dňa urobiť? Utriediť ich pomôže aj nástenka. Dá sa jednoducho vyrobiť – či už z polystyrénu, ktorý obalíte ozdobným papierom alebo dekoračnou látkou.

Na nástenku si môžete pripnúť citát zo Sv. Písma, ktorý vás povzbudí počas uponáhľaného dňa, obrázok obľúbeného svätca, ktorý je vašim vzorom v duchovnom živote, vaše prosby za ľudí a úmysly modlitieb, ktoré sa môžete strelne pomodliť, keď práve prechádzate okolo nástenky, program duchovným akcií, ktorých sa plánujete zúčastniť a pod. 

5. MALIARSKÉ PLÁTNO

Každý z nás má vybudovaný iný vzťah k Bohu a každý má rád inú formu modlitby. Niekto preferuje modlitbu vlastnými slovami, niekto modlitbu chvál a iný zas modlitbu sv. ruženca… Jednou z foriem modlitby je však aj maľovanie. Možno trochu netradičné, ale pre niekoho je tento spôsob osobne blízky a pomáha mu prežiť hlboký čas s Bohom.

Skúste si kúpiť maliarsky stojan, plátno a farby, pustite si chválovú hudbu a vyskúšajte sa modliť aj takýmto spôsobom. Možno objavíte nový spôsob modlitby, ktorý vám pomôže vytvoriť si bližší vzťah s Bohom. A váš domov obohatíte pekným kútikom, kde sa dokonca budete stretávať s Nebeským Ockom.

Slovko na záver

Uviedli sme si päť rôznych miest, resp. vecí v domácnosti, kde môžete prežívať svoj čas s Bohom. Veríme, že vás tieto tipy inšpirovali, aby ste si vytvorili svoje vlastné a osobité miesto, kde sa budete radi vracať k nášmu Nebeskému Otcovi. Akú skúsenosť s modlitbou doma máte vy? Vytvorili ste si na modlitbu svoj modlitebný kútik? Podeľte sa s nami o tom v komentároch pod článkom.