Katarína Kuniková: Keď sa začítam, vtedy nevnímam absolútne nič

Katarína Kuniková je autorkou dvoch obľúbených kníh – Zákon príťažlivosti a Láska dvoch svetov. Miluje Nitru alebo oddych pri skvelej knihe. Ktoré miesto na Slovensku odporúča na letný oddych?

Ktoré je vaše najobľúbenejšie miesto na Slovensku?

Milujem svoje rodné mesto. Milujem Nitru. Najradšej mám časť starého mesta pod hradom. Vdychujem rozpálený letný vzduch a predstavujem si dupot koní, ktoré ťahajú kočiare na prašnej hrkotavej ceste.

Pre mňa na tých miestach zastal čas. Občas sa prichytím, že hladím múry pôvodných domov, o ktorých sa hovorí, že mnohé z nich skrývajú poklad. Pre mňa je však najväčším pokladom práve tá atmosféra a pokoj starobylej Nitry.

Ktorou slovenskou kulinárskou špecialitou nikdy nepohrdnete?

Hneď po Nitre milujem sladké jedlá. Takže pravé domáce slivkové pirohy s makom, husto poliate maslom, alebo šúľance. Rada chodím do penziónu Banský dom v Hodruši- Hámroch v prekrásnych Štiavnických vrchoch a je to jeden z najstarších meštiackych domov. Robia tam tie najexcelentnejšie pirohy, aké som kedy jedla.

A čo slovenskí autori ich knihy?

Na Slovensku je veľa skvelých autorov, ale moje srdce patrí môjmu dedkovi Jozefovi Františkovi Kunikovi. A moja najobľúbenejšia kniha od neho je Šukar Čajori.

A filmy z prostredia slovenskej kinematografie?

Zlodejka kníh. Som presne tak isto posadnutá a cítim takú istú lásku a vášeň ku knihám ako hlavná hrdinka Liesel.

Kedy si viete najlepšie oddýchnuť?

Jednoznačne pri skvelej knihe. To je pre mňa ako terapia. Som úplne zhypnotizovaná a stávam sa súčasťou deja. Keď sa začítam, vtedy nevnímam absolútne nič. Môžu okolo mňa aj traktory padať.

Kde a kedy si najradšej čítate?

Podvečer doma v zimnej záhrade obkolesená zeleňou. Spoločnosť mi takmer vždy robí kúsok koláča a čierna mačka.

Ako vyzerá vaše vysnívané knihomoľské miesto?

Vysnívala som si zimnú záhradu a môj manžel mi sen splnil. Je to oáza pokoja a harmónie.

Čo by ste vo vašej aktuálnej domácej knižnici zmenili?

Mám modernú knižnica prispôsobenú štýlu domu. Ak je už preplnená, knihy posúvam ďalej, aby žili a urobili radosť aj niekomu inému. Nechávam si iba zopár srdcoviek a poličky pravidelne dopĺňam novými kúskami. Mám to skoro ako so šatníkom. (smiech)

Ktorú knihu z aktuálnej domácej knižnice odporúčate čitateľom?

Okrem mojej Lásky dvoch svetov? Parížske momenty od Márie Dopjerovej Danthine. Prenesie vás vtipným a láskavým opisom do úžasných zákutí Paríža, ktorý je inak ukrytý pred všedným pohľadom turistov.

Z knihy priam sála láska autorky k mestu, ktoré sa stalo jej druhým domovom. Svojimi príbehmi dokáže pohladiť a poštekliť všetky zmysly.