Kardinál Dziwisz požehnal novú tabuľu, inštalujú ju počas P15 v Poprade

tabula-224x300-3877223

Kardinál Stanislaw Dziwisz, súčasný krakovský arcibiskup, požehnal novú pamätnú tabuľu s reliéfom Jána Pavla II. Prripomenie návštevu svätého poľského pápeža v meste pod Tatrami spred 20 rokov. Bývalý osobný tajomník pápeža tak urobil na jednom z najstarších pútnických miest na Slovensku – na Mariánskej hore v Levoči, kde za účasti statisícok ľudí vyvrcholila tradičná mariánska odpustová púť.

Tabuľu slávnostne inštalujú počas Národného stretnutia mládeže P15 na budovu Konkatedrály Sedembolestnej Panny Márie v Poprade.

“Bože, prameň každej milosti a svätosti, dobrotivo zhliadni na nás, svojich služobníkov, čo sme pripravili tento obraz svätého Jána Pavla II., požehnaj ho a daj, aby sme pocítili jeho orodovanie, veď on sa stal priateľom a spoludedičom Krista, žiari ako svedok evanjeliového života a je vynikajúcim orodovníkom u teba Skrze Krista, nášho Pána,” píše sa v modlitbe požehnania, ktoré prečítal na slávnosti kardinál Dziwisz.

Za myšlienkou osadiť ju stojí bývalé vedenie Popradu. Nové vedenie záväzok potvrdilo a vybralo návrh sochára Štefana Hudzika.

Na tabuli je výzva “Nebojte sa!”, s ktorou sa pápež poľského pôvodu veľakrát obracal na ľudí, nápis “Svätý Ján Pavol II., pápež 1978-2005″ a spomienka na to, že vznikla pri príležitosti výročia návštevy mesta Poprad (“20. výročie návštevy mesta Poprad”).

P15, počas ktorého bude tabuľa odhalená, je úzko spojená s Jánom Pavlom II. Na P15 sa totiž začne oficiálna príprava na 31. svetové dni mládeže, ktoré sa uskutočnia o rok v Krakove. Práve Ján Pavol II. bol pred tridsiatimi rokmi ich iniciátorom. V Poprade už nesie meno pápeža aj nábrežie.

Národného stretnutie mládeže P15 sa uskutoční konať 20 rokov od návštevy pápeža Jána Pavla II. v Poprade, od 31. júla do 2. augusta 2015. Nadväzuje na podobné podujatie spred dvoch rokov, ktoré sa konalo na Liptove. V Ružomberku sa vtedy zišlo približne tritisíc mladých ľudí.

Očakáva sa, že pod Tatry príde viac. Pozvanie na P15 zaznelo i pred slávnostným požehnaním pamätnej tabule. Viackrát nechýbalo počas polnočnej mládežníckej svätej omše či v špeciálnom mládežníckom stane. Mladí boli zároveň pozvaní na SDM aj do Krakova.