Jednoduchý recept pre kresťanské Slovensko neexistuje

Hneď na úvod poviem, že jednoduchý recept pre kresťanské Slovensko neexistuje. Niektorí sa pozerajú na úbytok kresťanov na Slovensku so smútkom a uvažujú, čo ďalej: ako zapáliť ľudí pre kresťanskú vieru, ako pomôcť ľuďom žiť šťastnejší život alebo ako priniesť pozitívnu zmenu v spoločnosti. Prinášam niekoľko tipov, ktoré majú šancu pomôcť pri budovaní kresťanského Slovenska, no ani náhodou nie sú jednoduché.

Ľudia sú základ. V prvom rade si treba uvedomiť, že všetko je hlavne o ľuďoch. Za posledných dvadsať rokov sa veľa investovalo do budov a do budovania formálnych štruktúr. Ľahko si však uvedomíme, že nepotrebujeme budovy ani drahú infraštruktúru. Potrebujeme ľudí, ktorí sú ochotní angažovať sa, organizovať činnosti a prekonávať prekážky.

Vytváranie aktivít a príležitostí. Len tak sa zdvihnúť od televízora a zmeniť mesto alebo dedinu k lepšiemu je dosť nereálna predstava. V bežnom živote je taký prerod skôr postupný a človek potrebuje dostať príležitosť. Príležitosť dostať sa do diania ponúkajú rôzne podujatia, či spoločné aktivity, napr. modlitbové stretnutie Zvolanie alebo Víkendový seminár Chodíme spolu. Aktivity sú dobrý začiatok, kde je možné stretnúť ľudí a zapojiť sa do diania.

Decentralizácia. Voľakedy boli v centre dediny vždy kostol a krčma a ľudia tam prirodzene chodili. Medzičasom sa však ponuka rozšírila a náročnejšie dotiahnuť ľudí do konkrétneho materského či mládežníckeho centra. Je čas neťahať ľudí do centier, ale prichádzať s ponukou priamo k ľuďom a prinášať im, čo práve potrebujú.

Koordinácia. Internet a rýchla výmena informácií mení spôsob ako reálne fungujeme. Už je prakticky nemožné mať veci pod kontrolou usporiadané v nejakých naplánovaných štruktúrach. Veci sa dejú, môžeme ich ovplyvňovať a koordinovať, ale nie riadiť a do detailov plánovať. Koordinácia je dôležitá hlavne vtedy, keď činnosti zastavia na mŕtvom bode. Vtedy treba zasiahnuť a posunúť ich vpred.

Používanie úspešných konceptov. Vo svete funguje veľa úspečných projektov a aktitít. Musíme sa učiť od ostatných a prinášať úspešné koncepty do lokálnych podmienok, napríklad Biznis raňajky, stretnutia podnikateľov alebo stretnutia lídrov spoločenstiev s biskupom.

Trpezlivosť. Posledný bod je celkom otrepaný – treba vydržať. Niekedy to trvá roky, kým nastane pozitívna zmena. Roky práce sú za nami, ale mnoho nás toho ešte len čaká. Netreba sa vzdávať.

Jednoduchý recept pre lepšie a kresťanskejšie Slovensko neexistuje. Navyše recept nebude iba jeden, ale budeme potrebovať celú knihu receptov. A aby to bolo ešte zložitejšie, to čo funguje v jednej diecéze, v inej môže byť úplný prepadák.

Tomáš Kuzár

Ilustračné foto: Stretnutie s Gabrielou Kuby