IIFYM 1.časť – Pár postrehov a tipov

Skratkové slovo pochádza z anglického – If It Fits Your Macros (a nemá preklad proste len IIFYM (aj aj ef waj em)).

Je to stravovací štýl, alebo skôr len doplnok k stravovaciemu štýlu, ktorý Ti má pomôcť v tom jesť volnejšie čo chceš (a niekedy potrebuješ) s tou podmienkou, že počítaš makronutrienty na základe kalórií.(kalórie prepočítaš na makroživiny a potom sa riadiš číslami) Prečo by si nemal tento spôsob hneď hodiť do vreca s nápisom zbytočné?

 • Používajú ho vedci pri výzkume. Teda nepoužívajú tú metódu ale vzorce na výpočet kalórii.
 • Používajú ho aj všetci vrcholoví športovci, teda ich nutriční terapeuti keď im zostavujú jedálničky. Táto sféra je väčšinou veľmi antibroscience.
 • Ponúkne ti variabilitu k tvojmu jedálničku, takže nemusíš jesť každý deň to isté, proste sa len držíš čísel. Najlepšie je aj tak jesť to isté, akurát tých 20% energie čo „môžeš“ minúť na blbosti sa lepšie využíva (k tomu sa dostanem).
 • Dá Ti prehľad o tom koľko jedla môžeš jesť a stále byť v pohode čo sa týka váhy (aj pri diéte). Samozrejme sa nedá povedať presne koľko energie človek za deň spotrebuje, každý je iný a nie sme stroje. Vedieť na čom si sa však vždy oplatí vedieť.

Písať článok o niečom takom je mi trochu proti srsti, no nedám vám tu len to čo každý autor na hociktorej inej stránke. Niečo ako IIFYM môže byť v dnešnom svete veľmi prospešné, ale aj zahubujúce. Závisí od toho ako dlho si v tom a či Ti to vyhovuje.

Kedy je IIFYM pre teba?

 • Ak si už tak ortorexný, že sa bojíš jesť vajcia, syry, horkú čokoládu, chlieb atď. Teda preložím to – ortorexia znamená chorobné zamýšlanie sa nad jedlom, ktoré vkladáš do úst. Všetko musí byť 100% „čisté“ a ak niečo nie je podľa šablóny čistoty v tvojej hlave máš brutálne výčitky. svedomia a väčšinou to ideš vybehať na pás alebo si zacvičiť aby si sa „očistil“.
 • Ak Ťa už nebaví celé „fitness“ stravovanie.

(Kebab o ôsmej večer? Taký brutálny „fastfood“ si nemôžeš dať po šiestej večer si sa zbláznil? Som ti vravel, že pred tréningom by to ešte možno išlo, ale toto. Ráno sa zobudíš tučný ako ten blbý Santa čo ho dávajú v telke už od novembra!)

Ha na to že mám 45kg po večeri v snehuliach s lopatou keď idem odhrabávať sneh tak som strašne múdry.

 • Ak chceš dosiahnuť konkrétny cieľ (bez toho aby si sa zbláznil z jedla) – na váhe alebo v silovom tréningu. Pomocou IIFYM sa to dá hravo zvládnuť, to vám ukážem v ďalších článkoch.
 • Ak máš tendenciu prejedať sa a mať masívne cheat jedlá/dni.

Je tu však aj druhá skupina ľudí, ktorá by nemala IIFYM vôbec používať. Patríš tam?

 • Keď tvrdíš, že všetko na čom záleží sú len kalórie. Nie je to všetko, prvoradá je kvalita a tvoja tolerancia na konzumáciu určitých jedál. Takže ak chceš skúsiť IIFYM len aby si mohol celé dni tlačiť nutelu s nutelou tak to ani neskúšaj.
 • Ak potrebuješ veľmi veľa schudnúť alebo pribrať. Vtedy si len vyber ktorúkoľvek stravovaciu metódu zatni zuby a choď do toho. Aj keď najlepšie sa vyplácajú vždy extrémy – nedoporučujem.
 • Ak už IIFYM poznáš a počítaš makrá moc dlho. Dá sa totiž až chorobne dodržiavať všetky čísla a nová forma ortorexie je na svete.

Najlepšie je IIFYM skĺbiť s nejakou inou diétou. Napríklad ješ paleo 80% a na konci dňa si dáš kúsok čokolády alebo pralinky, trochu čipsov a tak – to je tých zvyšných 20% čo som spomínal. Je to celkovo dosť náročné, musíš poznať všetky hodnoty väčšiny potravín a aj tak to nedôsledných ľudí omrzí za týždeň.

Osobne som sa k tomu dostal keď som skoro skončil na infúziach kvôli nízkej váhe a potreboval som pribrať. Ošetrujúci lekár mi povedal, že môžem jesť čo chcem, ale vysvetlil mi celý princíp energie a kalórii. Samozrejme som to dodržiaval a kontroloval som si čo príjmam. Aj tak som najviac pribral keď som sa na to vykašlal a proste som len šrotoval čo prišlo. Dnes to stále používam, ale už si kontrolujem len kalórie a snažím sa nejesť jedlá, ktoré mi robia zle.

Toto bol len taký uvodný článok k tomu čo príde. Nabudúce vám ponúknem všetky výpočty a popíšem ako sa to robí, aké sú výhody a nevýhody a čo radšej robiť namiesto IIFYM.

IIFYM 2.časť
IIFYM 3.časť