Hľadanie rovnováhy alebo štyri dieliky puzzle osobnosti

Položím ti na úvod jednoduchú otázku. Hľadal si už rovnováhu? Nie vodováhu, ale rovnováhu ako balansu 😉 Či už to bolo pri prechádzaní napríklad po hrane dosky alebo chodení po obrubníkoch (ako dieťa), alebo pri skákaní po skalách cez potok. Dosať si tam situáciu akú chceš, čo sa ti s podobnými príkladmi spája. Ako to dopadlo? Väčšinou si asi mával rukami hore a dole, triasli sa ti nohy, kráčal si opatrne alebo si sa snažil prejsť čo najrýchlejšie. Pri tých všetkých úkonoch si dozaista hľadal rovnováhu pohybu.

Rovnováhu hľadáme aj v bežnom živote. Tiež deň čo deň kráčame po „hrane dosky“ opatrne, pomalými krokmi alebo cez ňu prebehneme, dúfajúc, že nespadneme. Stáva sa však, že ten balans nenájdeme a spadneme. Pokiaľ je to pri nejakej aktivite a prechádzaní tej fyzickej hrane dosky, tak spadneme na zem a vyviazneme s nejakými odreninami. A keď sa to stane na prekážkových behoch, tak okrem tých odrenín máme postarané aj o trest, zvyčajne o pár opakovaní angličákov. Ale ak stratíme rovnováhu v živote, tie odreniny nie sú len povrchné. Zasiahnu oveľa viac. Tým mám na mysli nielen zdravie, ale aj psychiku a zodvihnúť sa zo zeme je vtedy ťažšie ako pri prechádzaní fyzickej prekážky.

Hoci takéto prekážky na prekážkových behoch či pri inej aktivite preveria našu silu trupu, nôh, balansovanie rúk a celkovú koordináciu pohybu, nachádzanie rovnováhy v bežnom živote spočíva v niečom inom. Ide o súlad štyroch častí akoby štyroch kusov puzzle osobnosti, ktoré nás ovplyvňujú tvoria. Je to práca (aktivita), oddych (relax), duša (intelekt) a duchovno (meditácia). Tieto štyri časti vie každý z nás rozvíjať, rovnako ako vie posilniť svoj trup či nohy a zlepšiť si tak koordináciu pohybu tela. A ktoré časti tvoria puzzle osobnosti?

Práca

Prvá časť je práca alebo aj aktivita. Predstav si pod tým svoju profesiu, ktorá ťa živí. Je to istým spôsobom aj tvoja dennodenná aktivita. Aj keď sa to nemusí na prvý pohľad zdať, táto časť ovplyvňuje každého z nás až vo veľmi veľkej miere a teda aj ostatné kúsky puzzle. Viac pracovať nás nútia rôzne termíny v práci, dané pracovné prostredie, v niektorých prípadoch aj samotní kolegovia, samozrejme šéf alebo aj výplatná páska. Hej, chceš mať viac? Tak rob viac a možno ti pridám – počuť vo firmách, že? A tak neostáva nič iné len robiť, robiť a robiť. Avšak s tým prichádza stres, stres a stres…demotivácia, demotivácia a demotivácia… Jednoducho začneme byť ovládaní svojou prácou…a tým sa dostávame k druhej časti puzzle.

Oddych

Alebo relax. Pod týmto si predstav čas pre seba samého. Nie čas s rodinou alebo partnerom. Ale úsek dňa kedy máš čas len pre seba. Čo vtedy rád robíš? Rád si zacvičíš jogu alebo posilňuješ? Toto je tá časť, kedy vypneš a zabudneš na ten prvý dielik puzzle, teda prácu. Zbavíš sa stresu, negatívnych emócií z celého dňa a v neposlednom rade si „dobiješ“ baterky. Je tu však jedno ale. A to vyplýva z predposlednej vety pri časti práca, kedy tou celodennou aktivitou začneme byť ovládaní. Vtedy sa aj tento dielik puzzle oslabí a zrazu to skutočné venovanie sa sebe samému vystrieda venovanie sa sebe v podobe spadnutia do postele, pred televízor či robenia úplného NIČ. Možno sa niekto v tejto časti nenašiel. Rada pre neho? Nájdi si nejaký koníček, kde vyvíjaš určitý pohyb. Nech je to čo i len pravidelná prechádzka, krátky beh, bicyklovanie, plávanie. Hocičo čo súvisí s pohybom, pretože pohyb je energia. A energia predsa dobíja 😉

Duša

To je tretia časť nášho bytia. Duša predstavuje náš intelekt. Inak povedané náš sebarozvoj či sebavzdelávanie. Každý z nás má takpovediac intelektuálne záľuby. Ten kto rád posilňuje, určite si o tom niečo aj naštuduje. Kto má rád históriu, okrem návštevy historických miest si s obľubou aj niečo prečíta. Kto rád varí, pečie, tak hľadá nové recepty. A takto by som mohol pokračovať ďalej. Podstatné je to, že nech už sa vo svojom voľnom aktívnom čase venuješ čomukoľvek, vyhľadáš k tomu ďalšie informácie cez knihy, videá, semináre, webináre, sledovanie či zoznamovanie sa úspešných ľudí daného oboru. A v tom spočíva tvoj sebarozvoj. V danej oblasti sa tak stávaš akýmsi odborníkom oproti ostatným. Zvyšuješ si svoju vlastnú hodnotu. Ak však zažívaš vysoký pracovný stres, nemáš potom chuť aktívne oddychovať tak začne trpieť aj tvoja duša. Začneš chradnúť a sebavzdelávanie posúvaš do poličky „potom“.

Duchovno

Zodpovedaj si otázku. Buď však k sebe úprimný. Koľkokrát za dnešný deň si mal svoj vnútorný dialóg? Koľkokrát si rozmýšľal nad sebou, ostatnými, nad svojimi plánmi, cieľmi do budúcnosti? Alebo nad svojou minulosťou? Ak si odpovedal, že ani raz, tak sorry, ale nie si k sebe úprimný. Sme predsa rodu homo sapiens – človek rozumný. A ten rozum využívame. Nielen na riešenie problémov, ale aj na rozmýšľanie nad niektorými otázkami vyššie. Je to v istom zmysle naša meditácia. Je to rozmýšľanie nad sebou samým. Aký som, aký by som chcel byť. Kam smerujem, čo chcem dokázať…Toto myslenie o sebe – meditácia – môže mať dve podoby: pozitívne a negatívne. Pozitívne spočíva vo vlastnom uvedomení, v dôvere vo svoje schopností a viere, že to, čo chcem dokázať, kým chcem byť dokážem ovplyvniť. Ako už iste tušíš, negatívne myslenie bude pravým opakom toho pozitívneho. Obidve podoby pritom vychádzajú z predošlých troch zložiek. Ak si pod silným pracovným stresom, nemáš čas na aktívny oddych, nechce sa ti ďalej na sebe pracovať začneš mať negatívne myslenie. Všetko je pre teba na hovno, máš v hlave zmätok, nevieš čo más robiť a keď aj áno, tak nevieš ako…Vitaj v začarovanom kruhu, priateľu.

Rovnováha v živote je ako chodenie po hrane dosky. Preto sa musíš snažiť mať všetky štyri časti puzzle osobnosti v súlade, aby vytvárali dokonalý obraz. Pracovať toľko, aby ťa to zbytočne nezaťažovalo, aby si tak mal dostatočný čas na seba. Mohol sa aj ty sám realizovať v oblasti, ktorá ťa baví a rovnako, aby si mal čas na zhodnotenie svojho progresu, stanovovanie si svojich cieľov či len také meditovanie o živote, ktorý ťa robí šťastným. Buď v rovnováhe, ak nie si, zmeň niečo vo svojom živote, čo ťa ubíja alebo zaťažuje. Začni určite myslením. Po tom sa ukáže aj cesta čo ďalej, v opačnom prípade ťa to dobehne a môžeš sa dostať do tejto stanice.

Zdieľaj článok aj s ostatnými: