Helen Docherty -Rytíř, který nechtěl bojovat

Ako sa zachová rytier, ktorý nechce bojovať a je vyslaný do sveta, aby sa stal hrdinom? Presne to sa dočítate so svojimi deťmi v tejto krásne ilustrovanej novinke z edície Drobek.

Detské knihy aj nás dospelých stále vedia vtiahnuť do sveta, kde dokážeme všetko. Neviem prečo by sme po nich nemali siahnuť alebo bežne čítať. Hoci sú jednoduchšie a vždy sa v nich všetko skončí dobre, vedia ma neuveriteľne motivovať a rozveseliť.

V poslednej dobe sa vydavateľstvá, autori a ilustrátori prekonávajú a my sa môžeme tešiť z neuveriteľných kúskov. Naposledy ma veľmi oslovili knihy ako Gerda alebo Justínka a asistenčný jednorožec. Teraz si povieme niečo viac o Leovi, rytierovi, ktorý nadovšetko miloval knihy.

Nedávno som sa dostala ku knihe Rytíř, který nechtěl bojovat. Na prvý pohľad ma zaujala predovšetkým veselá obálka. Nemám deti a tieto knihy čítam len ja s priateľom, avšak kto má malé ratolesti, mal by o to viac spozornieť.

Kniha má nielen krásnu obálku, ale aj ilustrácie na každej strane. Sú atraktívne a pomerne detailné, takže si viete okrem hlavného príbehu dej dotvárať sami s využitím vašej fantázie.

Podľa mňa záleží hlavne na ilustráciách, či sa detská kniha bude páčiť alebo nie. Pretože príbeh je len jeden, ale vďaka nim viete vytvoriť milión ďalších. Preto túto knihu hodnotím pozitívne hlavne kvôli nim, aj keď dej vôbec nezaostáva pozadu.

Príbeh je o Leovi, ktorý miluje knihy. Keďže je taký domased a večne zasnený v ríši fantázie, rodičia ho vyšlú do sveta skrotiť draka. Leo putuje krajinou a príšerám ukazuje, aké sú knihy zábavné a koľko ponúkajú možností.

Vďaka svojmu dôvtipu nikdy nemusí bojovať zbraňami a využívať násilie. Ukazuje nám, že existuje aj iná cesta, ako vyriešiť konflikt.

V dnešnej dobe sú konflikty či už fyzické alebo verbálne snáď všade.  Treba sa nielen učiť, ale aj opakovať si, že sa veci dajú skutočne riešiť inak a že vždy je iná cesta. Okrem toho Leo je takým tým zobrazením knihomoľa, takže sa v ňom mnohí vedia nájsť.

Text nie je nejako dlhý. Nikde sa zbytočne nezdržujeme. Povedala by som, že je pomerne krátky. Čo je na ňom ale výnimočné? Je celý veršovaný a perfektne sa to číta. Dokonca písmenká sú trochu väčšie, takže nebude robiť problém ani detičkám, ktoré si knihu budú chcieť prečítať sami.

Keď som bola malá, bežne som čítala knihy v češtine. Alebo v češtine pozerala filmy. Tento jazyk vôbec neberiem ako cudzí a nikdy mi nerobil problém. Hoci u mňa je to takto, stretávam sa s tým, že tí mladší si už nerozumejú.

To je veľká škoda. Myslím si, že táto kniha môže dopomôcť k tomu, aby sme stále k češtine mali blízko už od útleho detstva. Vďaka milého a poučnému sa detičky naučia viac, než len riešiť konflikty.

Som rada, že túto knihu mám doma a len tak ju z knižnice nepustím. Keď raz budem mať dieťa, určite mu budem z nej čítať na dobrú noc. Možno sa mu bude vďaka tomu snívať, že je tiež rytierom, ktorý nechcel bojovať.