Doba ľadová ochladila Bratislavu. Práve teraz máme môžnosť obdivovať výstavu Giganti ľadovej doby

Slovenské národné múzeum (SNM) ponúka svojim návštevníkom mnoho zaujímavostí, ktoré môžu obdivovať.  V budove na Vajanského nábreží môžeme vidieť stále či časovo obmedzené expozície. Novinkou posledných mesiacov je výstava Giganti ľadovej doby.

Informácie v skratke

Výstava modelov zvierat v reálnej veľkosti trvá od 18.2. do 18.6.2017 . Navštíviť múzeum môžete každý utorok až nedeľu vždy od  9:00 do 17:00. Na výstavu sa platí vstupné samostatne.

Rada by som však spomenula, že i tento rok sú prvú nedeľu v mesiaci múzeá SNM zadarmo, kedy je zadarmo aj táto expozícia.

Viac informácií o Gigantoch nájdete na oficiálnych stránkach múzea.

Základné vstupné: 6€
Zľavnené vstupné (seniori nad 65, ZŤP, študenti):  4€
Rodinné vstupné (2 dospelí + 2 deti): 15€
Deti do 6 rokov: zadarmo

Výstava je bohatá na modely a informácie o dobe ľadovej a faune či fore, ktoré sa v tej dobe  vyskytovali. Pre návštevníkov je k dispozícií aj film, ktorý pomáha utvoriť si ľuďom lepší obraz o  období života našej planéty.

Kto má záujem dozvedieť sa viac informácií, má k dispozícií letáky, ktoré návštevníka nasmerujú na oficiálnu webovú stránku výstavy.

Doba ľadová

Obdobie si nespájajme len so sériou animovaných filmov, na ktorých sa tak radi zabávame.  Je to predovšetkým významné obdobie našej planéty, ktoré je význačné hlavne výrazným poklesom teploty.

Tento faktor zapríčinil, že vznikli obrovské plochy pokryté ľadom či ľadovcami. V dejinách planéty poznáme niekoľko období doby ľadovej.

  1. Veľká doba ľadová, ktorá mala trvanie minimálne niekoľko miliónov rokov.
  2. Malá doba ľadová, za ktorú môžeme označovať relatívne krátkotrvajúce chladné obdobie v histórií ľudstva. Tieto obdobia mnohokrát inšpirovali umelcov pre svoju zasneženú a zľadovateľú tvorbu, ktorú môžeme pozorovať na obrazoch či v literatúre.

Aké sú moje dojmy z výstavy?

Výstavu som navštávila so svojim priateľom. Predtým som si nenaštudovala všetky informácie, ktoré som sa dozvedela priamo na mieste. Chcela som sa nechať prekvapiť a veru, podarilo sa.

Okrem personálneho zabezpečenia boli modely aj atraktívne rozmiestnené a naaranžované, aby si návštevníci vedeli lepšie predstaviť, ako to kedysi vyzeralo. Pri každom modeli sa nachádzala informačná tabuľa.

Hoci sme sem zavítali prvú nedeľu v mesiaci a očakávali sme preplnené múzeum, výstava a ani náš zážitok tým nijako neutrpeli. Veľmi sa nám páčilo, pretože sme mali mylné predstavy o veľkosti týchto tvorov.

Keďže sme s nimi nemali žiadnu osobnú skúsenosť, nedokázali sme si predstaviť ich veĺkosť či majestátnosť. Sme radi, že sme tu mohli byť a pochopiť mnoho vecí. Ľudia sú skutočne krehkí, hoci máme pár schopností navyše.

Mali by sme si však vážiť všetko živé okolo nás, pretože táto zem nepatrí iba nám. Naši predkovia to museli mať veľmi náročné v dobe ĺadovej, no i tak si vedeli poradiť a prežili tieto ťažké životné podmienky.

Aj vďaka tomu, že sa obzrieme za históriou ľudstva a Zeme vieme lepšie pochopiť našu adaptabilitu, ktorá je pre nás prirodzená.

Z čoho som zostala však sklamaná bola veľkosť samotnej výstavy. Čakala som, že uvidíme viac modelov, alebo sa bude výstava nachádzať v ešte väčších priestoroch.

Rozumiem, že nie je jednoduché vyrobiť tieto autentické modely, samozrejme je zložitá starostlivosť o ne, či preprava a uskladnenie, ale za 20 min (aj to som možno ešte prehnala) sme si všetko prešli, prezreli a šli ďalej.

Pre mňa je toto jedno veľké mínus, pretože ak sa chceme dozvedieť ešte niečo viac, sme nútení surfovať po internete, aby sme sa dozvedeli ďalšie informácie, alebo videli niečo navyše.

Pokojne by som si za výstavu zaplatila viac (alebo nešla prvú nedeľu v mesiaci), len ak by sa tieto moje priania raz splnili. V tomto projekte je obrovský potenciál. Je škoda, keby nebol naplno využitý.

Ak vás výstava zaujala, určite nevýhajte a nájdite si na ňu čas. Pokiaľ chcete ušetriť, stále je  tu k dispozícií vstupné zadarmo každú prvú nedeľu v mesiaci.

Málokedy však máme príležitosť vidieť náučné veci z histórie Zeme, pretože mnoho výstav sú pre nás časovo alebo demograficky vzdialené. Giganti ľadovej doby pochodili už po Českej republike, taktiež tento podobný poznajú v Rakúsku, Londýne či Moskve.

Pokiaľ sa niekedy budete nachádzať v Londýne, určite nevynechajte ich Natural History Museum, kde si dobu ľadovú môžete zažiť tiež. Okrem iného máte možnosť dozvedieť sa niečo o mamuťom mláďatku, Lyube. Dozviete sa celý jeho príbeh a ešte omnoho viac.

Neďaleko slovenských hraníc sa nachádza Mistelbach an der Zaya, kde sa v zámku nachádza atraktívne múzeum.  Hrdo sa pýši tým, že návštevníkom ukazuje históriu ľudsstva a samotnej zeme od praveku až po stredovek.