T. M. Frazier – King

Na Kinga som počula veľa pozitívnych referencií. To bola prvá pohnútka, ktorá ma prinútila sa o knihe dozvedieť ešte viac. Ako som uspokojila svoj hlad po tejto knihe? Jednoducho. Prečítala som si ju.

Hneď v úvode chcem upozorniť, že táto kniha nie je pre slabé povahy či maloleých. Áno, tipujem že mnohí z vás moje menšie varovanie nebudú brať vážne, ale vulgarizmy a niektoré časti v knihe môžu citlivejším čitateľom prekážať.

Konečne príbeh, ktorý ma dostal!

V poslednej dobe je veľa romantických príbehov postavených na zápletke medzi drsným chlapom a nežnou ženou, pričom práve on ukazuje svoju nekonečnú dominanciu.

Priatelia, priznám sa vám, že asi až pri tejto knihe som porozumela prívlastku drsný, pretože presne taký King bol. Nečakajte žiadne sladké alebo ružové reči. Autorka všetko opisuje priamo a bez okolkov.

King vyrastal v drsnom prostredí, vrátil sa z väzenia a celý svoj život sám seba udržiaval v domnení, že je zlý a to zlé si zaslúži a presne tak sa aj správal či už vo svojom profesionálnom alebo osobnom živote.

Tipujem, že práve pre vybraný slovník kniha stratí mnoho čitateľov, ale práve pre úprimnosť tých riadkov si ma získala. Myslím, že keby postavy nerozprávali tak ako rozprávali, nebol by príbeh zaujímavý.

Konečne boli situácie a osoby opísané tak, aké sa v skutočnosti javili. V knihách autori buď popustia uzdu svojej fantázie, alebo opisujú realitu okolo nich. Hoci rada pred realitou utekám, King a jeho iný pohľad na svet ma dostal.

Príbeh striedavo pozorujeme z pohľadu Kinga a Doe, čo dodáva knihe úplne iný rozmer. Doe stratila svoje osobné spomienky. Nevie kto je, ale túžba prežiť a žiť je silnejšia, než čokoľvek iné. Tak sa vlastne spoznáva aj s príťažlivým hrdinom, chcela nájsť bezpečie, opateru a hlavne jedlo.

Neviem, či zrovna King dokáže poskytnúť bezpečie, keďže on sám je veľmi nepredvídateľný, ale aj napriek menšej komplikácii jej plán vyšiel.

Strach sa pomaly vytratil a objavila sa túžba po intímnom zblížení a láska. Nie som si istá, ako veľmi tu šlo o potrebu ľudskej blízkosti alebo skutočný cit. To by som tu analyzovala najmenej. Autorka na prvé miesto postavila hodnotu rodiny a lásku k nej a za to má moje veľké uznanie.

Dej postupne gradoval a čitateľa čaká niekoľko zaujímavých zistení a prekvapení, ktoré som skutočne nedokázala odhadnúť. A presne to je eso tejto knihy.

Príbeh áno, kniha nie

Príbeh ako taký ma bavil a skutočne sa teším na pokračovanie s názvom Tyran (malá ukážka sa nachádza na konci Kinga), pretože nielen mi sadol autorkin pohľad, ale aj sa mi zapáčil King. Vulgárny a drsný bol predovšetkým kvôli tomu, čo prežil v minulosti.

Preto sa vyformoval do tej podoby, ktorú sme spoznali. V jeho vnútri sa ale nachádza rodinne založený muž, ktorý dokáže milovať a chce byť milovaný. Tak isto aj Doe.

Tak veľmi sa chcela nájsť, až začala žiť a akceptovala samú seba bez ohľadu na to, kým bola v minulosti. Ale to vizuálne spracovanie bolo príšerné.

Neviem, či sa zodpovedná redaktorka hanbila uviesť na konci svoje celé meno (prípadne celý tím vydavateľstva), ale chyby pri písaní priamej reči alebo problém s medzerami a odsekmi neboli ojedinelé.

Tak isto aj zalomenie knihy, kde som mala pocit, že číslovanie strán bolo nutnosťou. Najmä na strane, kde posledný riadok textu skoro zasahoval do číslovania, ktoré už tak bolo vložené do úzkeho okraja.

Obálka je nádherná. Ale ak kniha neulahodí čitateľovi aj po textovej vizuálnej stránke, je podľa mňa jedno, aký je príbeh.

Myslím, že práve nedotiahnuté detaily, ktoré sú často tie najlacnejšie a ľahostajný prístup vydavateľstva ku knihe a čitateľom môže spôsobiť to, že ľudia si nabudúce pokračovanie Kinga už proste nekúpia a nebudú mu chcieť dať šancu. Poviem vám, to by bola škoda.

Ja Tyranovi dám šancu a pevne verím, že si Ocelot a zodpovední vezmú pripomienky k srdcu a dajú si na tom záležať, aby nedostatky odstránili.

Komu knihu odporúčam

King je veľmi zvláštna kniha. Vulgárna, rázna, priama, realistická a hlavne pútavá. Odvrátená strana intímneho života a romantiky ma k sebe pripútala a potrebovala som vedieť, ako sa to všetko medzi hlavnými hrdinami skončí.

Práve preto, aká kniha je, nie je pre každého. Určite ju však odporúčam žienkam, ktoré vedia, že láska nie je len krásna a ružová, že vo vzťahu ide viac než o držanie sa za ruky a romantické bozky a ktorým nevadia priamo pomenované veci.