Adriana Gregorová -Druhá

Niekedy píše príbehy život. Inokedy talentovaný spisovateľ. Druhá od Adriany Gregorovej nie je len druhá kniha, ktorú napísala. Ukazuje, že žena nemá byť nikdy len možnosťou.

Túto noc sa mi stalo niečo zvláštne. Čítala som knihu, ale nemala som pocit, že som súčasťou nejakého príbehu. Zdalo sa mi, že bola Alena moja kamarátka a rozprávala mi trápenie, ktoré ju stretlo. Zdôverila sa mi so sklamaním, šťastím, očakávaním, bojovaním, čakaním. Emócií v knihe ste sa mohli priam dotknúť.

V nesprávnom čase na nesprávnom mieste? Tak by sa dal definovať život tridsiatničky Aleny. Dozviete sa pravdu, pred ktorou zatvárala oči a musí začať odznova. História ju však dobehne a stretáva človeka, o ktorom si myslela, že už je len minulosťou.

Zemeguľa sa začína točiť v správnom smere, no bolo by to príliš jednoduché, ak by sa to neskomplikovalo. Problém z minulosti sa opäť hlási o slovo. Nájde Alena napokon to, čo tak dlho hľadala?

Aby som to všetko zhrnula mojimi slovami. Kniha je o Alene, tridsať ročnej žene, ktorá v manželstve prežívala len akúsi krízu. Ibaže by to nebola len nejaká obyčajná kríza? 10 ročný vzťah, ktorý sa nepestoval, si vyžiadal svoju daň a manželstvo stroskotalo.

Jej manžel odišiel s mladou tehotnou milenkou, nevnímajúc svoju časť viny. Alena a Martin nemali deti, preto ich odlúčenie bolo právne jednoduchšie. A možnože aj citovo. Žiadne záväzky, len spoločné spomienky, chyby. Alena vykročila do života slobodná. Síce s ťažkosťami, ale relatívne šťastná.

Krátko po rozvode stretla opäť svoju veľkú lásku z mladosti, Viktora. A hoci sa všemožne novému vzťahu bránila, na môj vkus si začala veľmi skoro niečo vážne. Navyše Viktor mal 15 ročnú dcéru. Osobne nešla by som tak rýchlo do zložitého vzťahu so záväzkami, keď sama nemám vyriešený svoj život.

V knihe Druhá môžeme pozorovať, ako sa osud s nikým len tak nemazná. Obdivovala som Alenu za jej silu. Najprv bola druhá v manželstve, pretože muž sa rozhodol pre rodinu s milenkou. Tak isto bola druhou možnosťou vo vzťahu, pretože Viktor nedal dopustiť na svoju dcéru, pre ktorú by urobil čokoľvek.

Spomenúť môžeme ešte aj kolegu, Mariána, ktorý bol dobrým priateľom našej Alenky. Priateľom, ktorý túžil mať Alenu pre seba. Odmietal kamarátstvo. Miloval ju. A verte či nie, svoju náklonnosť dlho skrýval. Odhalil ju až v slabej chvíli. Naschvál využil citlivú Alenu a vyznal sa zo svojich citov, alebo to nechal na náhodu?

322 stranovú knihu som prečítala behom jednej noci. Nedokázala som sa od nej odtrhnúť. Vďaka nej som sa proste musela zamyslieť. Žiadna žena by nemala byť len druhou možnosťou, ale tou prvou. Na to sa však musí snažiť.

O každý vzťah sa treba starať. Pokiaľ nie je niečo v poriadku, chyba je vždy na oboch stranách. Niekedy je lepšie odísť, zavrieť za sebou dvere minulosti a žiť pre prítomnosť.

Strany som hltala jedným dychom. Mali spád. Postavy sme spoznávali postupne, dialógy boli napínavé. Povedala by som, že v Druhej sa dokáže nájsť každý čitateľ.

Premýšľam, ktorá postava mi bola najbližšia. Výber padá na hlavnu hrdinku, Alenu. Presne som vedela pochopiť jej sklamanie. Obdivujem jej odvahu vstať z postele a začať opäť žiť.

Vôbec netuším, akoby som reagovala na jej mieste. Som nesmierne šťastná, že si uvedomila svoju cenu a naučila sa odpustiť. Hnevom človek nič nevyrieši a ani sklamanie nikoho neobmäkčí.

Čo som si na knihe zamilovala?

Adriana Gregorová vie knihe vdýchnuť život najmä myšlienkou a pointou príbehu. Nepíše len klasické zamilované klišé. Píše o veciach , s ktorými sa bežne stretávame v živote.

Presne o takých, o ktorých vám povie vaša najlepšia kamarátka. Prípadne o takých, ktorých počujete kričať susedov cez stenu v činžiaku. Samozrejme, ako správna žena, nikdy nezabudne na dávku erotiky.

Život nie je len o rúžovej vášnivej romantickej láske. Je presne o tom, čo nájdete v knihách našej Adriany!