Rason Riggs -Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej.  Dlhší názov pre zaujímavú knihu. Nič, čo by čitateľa odradilo od zakúpenia si tejto publikácie.  Videli ste film? Zabudnite naňho a otvorte si knihu.

Sériu kníh o neobyčajných deťoch napísal  Ranson Riggs. Americký spisovateľ žijúci na Floride, ktorý sa venuje blogovaniu a písaniu cestopisov.

Domov pre neobyčajné deti slečny jeho Peregrinovej je jeho prvý román, ktorý fascinoval celý svet. Čím sú však fascinujúca táto séria okrem príbehu? Každá kniha je pre čitateľa darom. Autentické fotografie len podporujú bujnú fantáziu a nútia vás prežívať príbeh o Jacobovi.

Anotácia

Tajomný ostrov. Opustený sirotinec. Zvláštna zbierka veľmi podivných fotografií. To všetko čaká na odhalenie v knihe Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej, fascinujúcom románe, kde príbeh, spolu s výnimočnými dobovými fotografiami vytvárajú nezabudnuteľný čitateľský zážitok, ktorý vo vás bude rezonovať ešte dlho po dočítaní!

Vydajte sa spolu s hlavným hrdinom Jacobom na vzdialený ostrov, kde objavuje rozpadávajúce sa trosky sirotinca slečny Peregrinovej. Tu postupne zisťuje, že jeho chovanci boli viac ako podivní a na ostrove boli možno držané v akejsi karanténe a z veľmi dobrých dôvodov.

A zdá sa, že nejakým zvláštnym spôsobom môžu byť stále nažive! Na návštevu domova pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej nikdy nezabudnete!

Ak poviem, že táto kniha ma zaujala, páčila sa mi a dobre sa mi čítala, nebudem klamať. Zďaleka však nepoviem všetko to, čo príbeh pre mňa znamenal. Jacoba som chápala viac, než by som možno chcela.

Prečo? Cítil sa byť obyčajný. Jeho duša bola chorá a potrebovala pomoc, kedysi žil v detstve plnom rozprávok a ilúzií a všetko to bola pravda.

Jacob mal veľmi dobrý vzťah so svojim starým otcom, ktorý mu v detstve rád rozprával neobyčajné príbehy, ukazoval fotky, ktoré bežnej logike nedávali zmysel. Jacob im veril. Veril všetkému, čo mu starý otec vravel. No dospievaním a vplyvom okolia sa jeho viera vytrácala, až sa vytratila úplne.

Jedného dňa sa stalo nešťastie, jeho starý otec, Abe, zomrel a Jacob sa s tým nedokázal tak jednoducho vyrovnať, ako jeho okolie. Videl beštiu. Videl niečo, čo nikto iný nie. Začal navštevovať psychiatra, pretože rodičia neverili, že sa s tým všetkým môže vyrovnať sám. Pán doktor Golan bol veľmi chápavý.

Často strávil s Jacobom mnoho času. Nútil mladého chlapca rozprávať a analyzovať všetko, čo sa týkalo dedkovej smrti. Všetko, čo sa týkalo čarovných príbehov jeho detstva. Nakoniec prišlo k zásadnému rozhodnutiu. Jacob pôjde po stopách, ktoré mu starý otec zanechal a nájde dôvod všetkého.

Spolu s otcom sa vyberú na vzdialený ostrov, kde by sa mal nachádzať detský domov, v ktorom starý otec strávil detstvo. Po príchode však zistil, že detský domov je len ruina a deti, ktoré poznal na fotografiách už sú dávno po smrti.

Svet vám ponúkne mnoho pohľadov na vec. Stačí si vybrať len ten správny. Jacobovi sa nakoniec zamotanou situáciou podarí dostať cez slučku k cieľu svojho poznania. Do detského domova slečny Peregrinovej v roku 1943 a zrazu všetko dalo zmysel. Pomaly dostával odpoveď o minulosti starého otca.

Dozvedel sa, že všetky príbehy sú pravdivé. Že v domove skutočne žijú deti, ktoré už biologickými rokmi dávno nie sú deťmi. Že v slučke žijú dookola stále ten istý deň.

Zistil, prečo jeho starý otec, Abe, patril medzi tieto deti. Prečo patrí medzi nich aj on. Našiel priateľov, rodinu, lásku, samého seba. Avšak nič nie je len biele a aj tento spôsob života má svoje zápory. Všade okolo nich sú nemŕtvi a bezduchí, ktorí túžia dostať sa k nim čo najbližšie a využiť ich pre svoje plány.

Ako sa Jacob rozhodne? Ako príbeh zamotá krásna Emma, dávna láska jeho starého otca, s ktorou sa zblížil aj on? A čo beštie? Pochopí jeho svet rodina?

To všetko a omnoho viac sa dočítame v sérií kníh, ktoré sa oplatí prečítať. Nie sú to obyčajné knihy pre deti, ktoré chcú veriť v neobyčajný svet. V príbehu je niečo viac. Aj napriek tomu, že máte pocit obyčajnosti a všednosti. V každom z nás je niečo, čo nás robí jedinečnými, neobyčajnými.

Chce to len byť v správnom čase na správnom mieste, aby sme svoju neobyčajnosť v sebe našli. Je potrebné sa obklopiť tými správnymi ľuďmi, aby sme našu neobyčajnosť podporili a rozvíjali.

Osud máme v našich rukách a je len na nás, či využijeme všetky možnosti, alebo sa zbabelo pred nimi schováme a budeme prežívať v sivom stereotype našich dní.

Kniha, ktorá vás prinúti zamyslieť sa nad svojim vlastným životom. Odhalí vám Jacobov príbeh. Budete túžiť po ďalších stránkach a málokedy budete mať dosť. Dej je dopĺňaný autentickými fotografiami, ktoré autor zozbieral pre svoje knihy. Nemajte otvorené len oči, ale aj srdce.