ČO V SEBE SKRÝVA MENO PANNY MÁRIE?

Prvá polovička septembra je pre nás v Cirkvi v znamení osláv Panny Márie. Minulý týždeň sme si pripomínali jej narodeniny, dnes slávime jej meniny. Čo v sebe skrýva meno našej Nebeskej Mamky? To sa dozviete sa v nasledujúcom článku…

Významov a výkladov mena Matky Ježiša je mnoho. Údajne pochádza z hebrejského slova Mirjam, alebo egyptského Meri-jam. Jeho význam sa zvykne prekladať ako “Bohumilá” alebo “Bohom milovaná” (zdroj: Liturgický kalendár). Inšpirovaná menom Márie som si však všimla aj každú jednu hlásku, ku ktorej je vhodný jeden atribút, ktorý výstižne charakterizuje jej osobnosť a život.

M ako MAMKA

Neviem, či existuje pre mňa niečo jednoznačnejšie ako povedať o Márii, že je našou Matkou. V rodinách však častejšie ako pojem matka používame familiárne oslovenie “mamka, mamička”. V dnešný deň si preto skúsme pripomenúť Máriu ako Mamku, ktorá ma osobne pozná a vie, čo ma teší a čo mi robí starosti. Pripravme si kávičku, posaďme sa a len tak si pred ňou vylejme svoje srdce, ako pred svojou Mamkou.

Á ako ÁNO

Slovko súhlasu, ktorým sa našej Mamke úplne zmenil život. Musím sa priznať, že ako žena mám často problém rozhodnúť sa v mnohých oblastiach. Mária si však vybrala rýchlo a jednoznačne. Určite každý z nás dnes stojí pred množstvom situácií a postojov, v ktorých si musí voliť. Niektoré sú dôležitejšie viac, iné menej. No napriek tomu skúsme do našich rozhodnutí pozvať Máriu, aby nám pomohla jasne a dobre si zvoliť v každej okolnosti.

R ako RADOSŤ

O pár dní si v našej Cirkvi pripomenieme sviatok Panny Márie Sedembolestnej. Okrem neho tiež často pri Márie myslíme na to, ako musela veľa trpieť. Jej život bol plný požehnania, ale aj smútku zo straty milovaného syna. Dnes sa však skúsme na ňu pozrieť ako na Matku Radosti. Mamku, ktorá sa tešila, keď nosila Ježiša pod srdcom. Mamku, ktorá sa radovala, keď sa pozerala do tváre novorodeniatka. Mamku, ktorá neskôr oslavovala v nebi svojho osláveného Syna.

I ako ISTOTA

V dnešnom svete nám mnohí ponúkajú istoty – politici, reklamy, podnikatelia, banky… No napriek ich mnohým sľubom vieme, že pravú istotu nám nemôžu sľúbiť. Dokonca aj naši najbližší a milovaní, aj napriek tomu, že sú pre nás oporou, nemôžu sa pre nás stať nekonečnou istotou. V deň Máriiných menín sa obráťme na jej jedinú istotu – na Boha, ktorému zverila svoje srdce, svoje plány a svoje sny. Odovzdajme všetku nádej a istotu do Božích rúk skrze Máriu.

A ako AGAPÉ

Grécko slovo “agapé” vyjadruje lásku, ktorá je obetavá, ktorá sa daruje a ktorá je bezpodmienečná. Presne taká bola aj Máriina láska. Milovala, aj keď ju to bolelo, milovala aj keď videla, že jej plány a sny sa menia, milovala, aj keď postupne strácala svojho syna. Učme sa takejto školy lásky práve skrze Máriu. Aj keď to bude ťažké, skúsme sa učiť obetavej a bezpodmienečnej láske vďaka príkladu našej nebeskej Panny Márie.

Tak to bolo päť atribútov mena MÁRIE. Verím, že jej dnešná spomienka jej mena sa pre nás všetkých stane príležitosťou na prehĺbenie vzťahu s ňou. Tak teda príjemnú oslavu jej menín! icon_smile-5674135

Alžbeta Šutková