Chlapček Grammy dostal austrálske občianstvo

Chlapček Gammy, ktorý sa narodil s Downovým syndróm náhradnej matke v Thajsku dostalo austrálske občianstvo.

Kým Grammyho dvojča išlo domov s austrálskymi rodičmi Davidom a Wendy ešte minulý rok, tak Grammyho s Downovým syndrómom nechali náhradnej matke. Tento prípad vyvolal veľkú diskusiu  ohľadom náhradného materstva.

Náhradná matka Pattaramon Chanbuová sa vyjadrila, že sa snažila o austrálske občianstvo pre svojho syna preto, aby mu zabezpečila lepšiu budúcnosť. Grammy má nárok na austrálske občianstvo aj preto, lebo jeho biologický otec David Farnell pochádza z tejto krajiny. Grammy vďaka občianstvu bude môcť získať nielen austrálske doklady, ale aj prístup k zdravotnej starostlivosti v tejto krajine.
Manželia Farnellovci čelia veľkej kritike za to, že zdravé dieťa si zobrali a postihnutého Grammyho zanechali v Thajsku náhradnej matke. Grammy má okrem Downovho syndrómu aj vrodenú srdcovú vadu.

21-ročná náhradná matka Chanuba tvrdí, že keď Farnellovci zistili, že Grammy má Downov syndróm, chceli od nej, aby išla na interrupciu. Thajská náhradná matka však bola proti, pretože  budhistická viera jej to nedovoľuje. Farnellovci v televíznom rozhovore zasa tvrdili, že keď sa deti narodili, chceli obe dvojčatá priniesť domov. Náhradná matka sa vyjadrila pre agentúru AP, že potom všetkom nedovolila austrálskemu páru, aby si vzali Grammyho domov.

David Farnell obvinený zo sexuálneho styku s maloletými

 Ako sa neskôr zistilo, David Farnell, bol dokonca obvinený zo sexuálneho styku s maloletými. Toto zistenie vyvolalo záujem zo strany austrálskeho ministerstva pre ochranu deti. V auguste ministerstvo nariadilo hlbšie preskúmanie prípadu. Podľa informácií austrálskych médií si Farnellovci síce udržali poručníctvo na Grammyho sestru, avšak za prísnych podmienok súdu.

Prípad Grammy zaujal aj austrálsku charitu, ktorá zorganizovala pre Grammy a jeho thajskú matku zbierku. Vyzbierané peniaze z celého sveta boli použité na zaplatenie zdravotnej starostlivosti malého Grammyho a pre zabezpečenie lepšieho bývania  jeho thajskej  matky. Správu priniesol web BBC.

Náhradné materstvo je v Thajsku rozšírené

Celý prípad sa stal ešte minulý rok. Austrálsky neplodný pár chcel mať deti, tak si nechal vynosiť dvojčatá náhradnou thajskou matkou. Po pôrode sa však pár postihnutého syna zriekol a odišiel bez neho. Thajská náhradná matka sa vyjadrila, že s donosením detí súhlasila, pretože potrebovala peniaze na zaplatenie dlhov. Od austrálskeho páru mala dostať necelých 7-tisíc eur. Minulý rok sa v Thajsku objavilo asi 50 detí, ktoré si nechali vynosiť páry z Izraela, no deti z krajiny nemohli odísť kvôli národnostným otázkam. Tieto prípady nútia krajinu aby zakročila proti „Materskému turizmu“ a aby zabránila obchodovaniu s deťmi.

Čo je to náhradné materstvo?

Náhradná matka je žena, ktorá vám za určitých podmienok vynosí vaše dieťa. Žene sa zavedie umelo oplodnené vajíčko od daného páru, čiže z genetického pohľadu ide o ich vlastné dieťa (v niektorých prípadoch sa oplodní vajíčko náhradnej matky alebo sa použije vajíčko i spermie darcu). Náhradná matka ho „len“ vynosí vo svojej maternici a porodí, následne bábätko odovzdá jeho biologickým rodičom alebo „iným“ rodičom, vysvetľuje portál najmama.

spracované podľa bbc, najmama, tyden.cz

preklad: Pavol Hudák, Zuzana Alcznauerová

foto: bbc