Charita: Móda ako otroctvo

Záhrada Slovenskej katolíckej charity (SKCH) na Kapitulskej ulici v Bratislave sa v nedeľu 21. augusta 2016 od 15.00 hod. zmení na predvádzacie mólo. Pripravovaná fashion show ponúkne možnosť odniesť si pár zaujímavých kúskov do vášho šatníka a pritom podporiť ľudí, ktorí boli ako obete obchodovania istý čas tovarom. Zámerom organizátorov je poukázať na skutočnosť, že aj nosené oblečenie môže naďalej prinášať radosť a šetriť našu planétu.

SKCH prevádzkuje od roku 2010 v Petržalke Sklad solidarity, kde môžu jednotlivci, ako aj organizácie prinášať oblečenie, vybavenie do domácnosti, knihy, hračky a iné veci, ktoré môžu ešte poslúžiť iným. Keďže sklad ponúka množstvo zachovaného, kvalitného a zaujímavého oblečenia, rozhodli sa naše kolegyne z projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi vyskladať pätnásť unikátnych outfitov. Tie bude možné v nedeľu v charitnej záhrade nielen obdivovať počas módnej prehliadky, ale následne na benefičnej dražbe aj získať do vlastného šatníka. Súčasťou príjemného a zároveň poučného poobedia bude aj výstava kampane „Nechali nás v štichu“ a prednáška s diskusiou na tému „Módny priemysel a čo je za tým“, ktorými budú sprevádzať hostia zo Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj. Počas celého podujatia bude k dispozícii bazár s vybraným oblečením zo skladu, a zároveň malé občerstvenie, všetko za dobrovoľný príspevok.

Cieľom podujatia je poukázať na akútny problém nadprodukcie odevov a ich klesajúcej kvality, a zároveň zatraktívniť Sklad solidarity ako miesto, kde ľudia môžu veci nielen priniesť, ale aj nájsť. Nakoľko je celá akcia výsledkom tvorivého kolektívu z projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi, bude výťažok z podujatia použitý na materiálne vybavenie krajčírskej dielne v zariadení, ktoré má v starostlivosti obete obchodovania na Slovensku.

Problematika obchodovania s ľuďmi na jednej strane a snaha pomôcť prostredníctvom Skladu solidarity sú jedny z oblastí, v ktorých sa SKCH snaží už niekoľko rokov byť blízko pri človeku. Preto pozývam aj Vás, aby sme tak spoločne podali ruku tým, ktorí to potrebujú“, uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. „Veľmi srdečne pozývame všetkých, ktorí chcú zažiť čaro našej záhrady v spoločnosti zaujímavých ľudí a zároveň sa dozvedieť niečo nové o úskaliach módneho priemyslu“, doplnila Jana Urbanová z Projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi.

Viac informácií o podujatí Móda a/ako otroctvo, ako aj bližší program, nájdete na facebooku SKCH.