Seknutý krk a bolesť chrbta – čo na to pomáha

bolest-chrbta

Bolesť chrbta je bežný zdravotný problém, ktorý postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Môže byť spôsobená rôznymi faktormi vrátane zranenia, zlého držania tela, artritídy alebo degeneratívnych ochorení. Čo najlepšie pomáha na bolesť chrbta?

Bolesť môže byť od miernej až po silnú. Môže byť lokalizovaná na jednu oblasť alebo postihovať rôzne časti tela. Bolesť chrbta môže zasahovať do každodenných činností a sťažovať vykonávanie aj základných úloh.

Bolesť chrbta

Liečba bolesti chrbta zvyčajne závisí od príčiny a môže zahŕňať fyzikálnu terapiu, lieky a zmenu životného štýlu. Fyzikálna terapia môže pomôcť posilniť a natiahnuť svaly chrbta a pomôcť s rozsahom pohybu. Na zmiernenie zápalu a bolesti sa môžu použiť lieky.

Pomôcť môže aj zmena životného štýlu, napríklad vyhýbanie sa činnostiam, ktoré môžu spôsobiť zaťaženie chrbta, a udržiavanie správneho držania tela. V závažnejších prípadoch sa môže odporučiť operácia.

Ak je bolesť chrbta silná alebo pretrváva dlhší čas, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Hoci väčšinu prípadov bolesti chrbta možno zvládnuť konzervatívnou liečbou, niektoré prípady si môžu vyžadovať lekársky zásah.

Bolesť krížov – príčiny a liečba

Bolesť krížov je jedným z najčastejších typov bolesti, ktoré ľudia pociťujú. Môže sa pohybovať od tupej bolesti až po ostrý, bodavý pocit, ktorý sťažuje pohyb. Môže ju sprevádzať aj stuhnutosť a bolestivosť.

Bolesť krížov je často spôsobená biomechanickými problémami, ako je zlé držanie tela, slabé svaly jadra alebo napnuté šľachy. Môže byť tiež dôsledkom zdravotného stavu, ako je artritída alebo hernia disku.

Liečba bolesti krížov zvyčajne zahŕňa kombináciu zmien životného štýlu, ako je pravidelné cvičenie, cviky na fitlopte na chrbticu, strečing a udržiavanie správneho držania tela. Môžu sa predpísať aj lieky, ako sú protizápalové a svalové relaxanty, ktoré pomáhajú znížiť svalové kŕče a zmierniť bolesť.

Fyzikálna terapia a chiropraktická starostlivosť sú ďalšie liečebné postupy, ktoré sa môžu odporučiť. V niektorých prípadoch môže byť na odstránenie príčiny bolesti potrebný chirurgický zákrok.

Bez ohľadu na príčinu bolesti dolnej časti chrbta je dôležité vyhľadať odbornú pomoc na získanie najlepšej liečby pre každého individuálne potreby.

Bolesť krčnej chrbtice – príčiny a liečba

Bolesť krčnej chrbtice je bežný a potenciálne vyčerpávajúci stav. Môže byť spôsobená rôznymi faktormi vrátane úrazu, degeneratívnych ochorení a zlého držania tela. Medzi príznaky bolesti krčnej chrbtice môže patriť stuhnutý krk, bolesť, ktorá vyžaruje do ramien, bolesti hlavy a znížený rozsah pohybu.

V mnohých prípadoch je bolesť krčnej chrbtice spôsobená svalovým napätím alebo natiahnutím v dôsledku nadmerného používania alebo zlého držania tela. Túto situáciu možno zmierniť používaním správnych ergonomických techník pri práci alebo vykonávaní činností, ktoré si vyžadujú opakované pohyby.

Okrem toho používanie podporného vankúša na krčnú chrbticu počas spánku môže pomôcť znížiť záťaž na krčné a ramenné svaly.

V niektorých prípadoch je bolesť krčnej chrbtice spôsobená degeneratívnymi ochoreniami, ako je napríklad osteoartróza. Tento typ bolesti je zvyčajne charakterizovaný hlbokou bolesťou, ktorá sa môže zhoršovať pri pohybe.

Liečba tohto typu bolesti zvyčajne zahŕňa protizápalové lieky a fyzikálnu terapiu. V niektorých prípadoch môžu byť na zmiernenie bolesti potrebné kortikosteroidové injekcie alebo chirurgický zákrok.

A napokon, bolesť krčnej chrbtice môže byť spôsobená herniou disku alebo zlomeninou chrbtice. Liečba týchto stavov môže zahŕňať odpočinok, lieky, fyzikálnu terapiu alebo operáciu.

Bez ohľadu na príčinu bolesti krčnej chrbtice je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, aby sa určila príčina a poskytla vhodná liečba. Okrem toho udržiavanie zdravého životného štýlu a pravidelné cvičenie môže pomôcť znížiť riziko vzniku bolesti chrbtice v budúcnosti.

Medzi bežné príčiny bolesti chrbta medzi lopatkami patrí zlé držanie tela, svalové napätie, opakované pohyby a športové zranenia.
Medzi bežné príčiny bolesti chrbta medzi lopatkami patrí zlé držanie tela, svalové napätie, opakované pohyby a športové zranenia.

Bolesť chrbta medzi lopatkami

Bolesť chrbta medzi lopatkami je častým problémom, s ktorým sa stretáva mnoho ľudí. Medzilopatková bolesť môže mať mnoho príčin, od svalového napätia a zranenia až po základné ochorenia.

Medzi bežné príčiny bolesti chrbta medzi lopatkami patrí zlé držanie tela, svalové napätie, opakované pohyby a športové zranenia. Bolesť lopatiek môžu spôsobovať aj niektoré zdravotné stavy vrátane osteoartrózy, fibromyalgie, artritídy chrbtice a hernie platničiek.

 • V niektorých prípadoch je bolesť lopatiek spôsobená zlým držaním tela, napríklad pri dlhodobom sedení za stolom alebo pri počítači. To môže spôsobiť, že svaly medzi lopatkami sa stiahnu a napnú, čo vedie k bolesti. Zlé držanie tela môže tiež spôsobiť bolesti hlavy spôsobené napätím, ktoré môžu spôsobiť bolesť medzi lopatkami.
 • V iných prípadoch môže byť bolesť chrbta medzi lopatkami spôsobená svalovým napätím alebo zranením. K tomu môže dôjsť pri činnostiach, ktoré zahŕňajú opakované pohyby, napríklad pri dvíhaní závaží alebo športovaní.
 • V niektorých prípadoch môže byť bolesť lopatiek spôsobená základným zdravotným stavom, ako je osteoartritída, artritída chrbtice, fibromyalgia alebo hernia disku.

Ak je bolesť silná alebo pretrvávajúca, je dôležité navštíviť lekára, aby určil príčinu a našiel plán liečby. Lekár môže odporučiť fyzikálnu terapiu, lieky alebo chirurgický zákrok, ktorý pomôže zmierniť bolesť.

Bolesť chrbta medzi lopatkami môže byť nepríjemná a narúšať každodenné aktivity. Na zmiernenie bolesti je dôležité dodržiavať správne držanie tela, robiť prestávky v činnostiach, ktoré zahŕňajú opakované pohyby, a dostatočne odpočívať. Ak bolesť pretrváva, je potrebné obrátiť sa na lekára, aby určil príčinu a našiel plán liečby.

Seknutý krk

Seknutý krk je zdravotný stav, ktorý postihuje krk a ramená, zvyčajne spôsobený nadmerným používaním alebo opakovanými pohybmi. Vyznačuje sa bolesťou, stuhnutosťou a zníženým rozsahom pohybu v oblasti krku a ramien.

Liečba seknutého krku zahŕňa odpočinok, ľad a teplo, naťahovanie, posilňovacie cvičenia, masáže a fyzikálnu terapiu. Na zvládnutie príznakov sa môžu používať aj voľnopredajné lieky proti bolesti.

V závažných prípadoch môže byť potrebná operácia na odstránenie základných štrukturálnych problémov. Ak sa príznaky nezlepšujú pomocou samoobslužných opatrení, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Lekár môže diagnostikovať príčinu ochorenia a odporučiť najúčinnejší plán liečby.

Cviky na boľavý chrbát

Bolesti chrbta sú veľmi častým problémom, najmä s pribúdajúcim vekom. Môžu byť spôsobené rôznymi príčinami. Našťastie existujú cvičenia, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť chrbta a posilniť svaly, ktoré podporujú chrbticu. Tu sú niektoré z najlepších cvikov na boľavý chrbát.

 1. Strečing mačky a ťavy: Tento jemný strečing je skvelý na zahriatie chrbtice a uvoľnenie akéhokoľvek napätia v chrbte. Ak ho chcete vykonať, kľaknite si na ruky a kolená a ohnite chrbát ako mačka. Potom spustite brucho a ohnite chrbát na druhú stranu ako ťava. Tento postup niekoľkokrát zopakujte.
 2. Panvové záklony: Začnite tým, že si ľahnete na chrbát s pokrčenými kolenami. Stiahnite brušné svaly a spodnú časť chrbta zatlačte do podlahy. Vydržte päť sekúnd a opakujte 10-krát.
 3. Vták a pes: Tento cvik posilňuje svaly, ktoré podopierajú chrbticu. Začnite tým, že si kľaknete na ruky a kolená. Zdvihnite ľavú ruku a pravú nohu, vydržte dve sekundy a potom vymeňte strany. Opakujte 10-krát.
 4. Sedy na stene: Je to skvelý cvik na posilnenie svalov dolnej časti chrbta. Postavte sa chrbtom k stene a pomaly skĺznite do sedu. V tejto polohe vydržte 20 – 30 sekúnd a opakujte 3 až 5-krát.
 5. Koleno na hrudník: Ľahnite si na chrbát a jedno koleno si pritiahnite k hrudníku. Vydržte 10 – 20 sekúnd a potom vymeňte strany. Opakujte 3 až 5-krát.

Tieto cviky na boľavý chrbát môžu pomôcť zmierniť bolesti chrbta a posilniť svaly, ktoré podopierajú chrbticu. Ak však niekto pociťuje chronickú bolesť chrbta, najlepšie je obrátiť sa na lekára, aby stanovil správnu diagnózu a plán liečby. Pomocou správnych cvičení a zmeny životného štýlu môže každý bolesť chrbta zvládnuť a zabrániť jej návratu.

Cviky na skoliózu

Skolióza je stav, ktorý postihuje chrbticu a môže spôsobovať bolesť, nepohodlie a v niektorých prípadoch dokonca deformáciu. Našťastie existuje niekoľko cvikov, ktoré môžu pomôcť zvládnuť príznaky a zlepšiť kvalitu života ľudí so skoliózou.

Najdôležitejšia vec, ktorú si treba zapamätať pri cvikoch na skoliózu, je, že pred začatím akéhokoľvek tréningového plánu je nutné poradiť sa so svojím lekárom alebo fyzioterapeutom. Je to obzvlášť dôležité, ak človek v súčasnosti pociťuje bolesť, pretože cvičenie môže problém ešte zhoršiť.

Typ cvikov na skoliózu bude závisieť od závažnosti skoliózy a typu zakrivenia. Vo všeobecnosti by sa cvičenia mali zameriavať na posilnenie jadra, zlepšenie držania tela a naťahovanie chrbtice.

 • Cvičenia na posilnenie jadra by sa mali zamerať na brušné svaly, svaly spodnej časti chrbta a sedacie svaly. Jednoduché cviky, ako sú dosky, mostíky a vtáčie psy, môžu pomôcť posilniť tieto svaly a pomôcť podporiť chrbticu.
 • Pri skolióze sú dôležité aj cviky na držanie tela. Tie by sa mali zamerať na nápravu akýchkoľvek problémov s držaním tela a pomôcť udržať chrbticu v neutrálnej polohe. Medzi vhodné cviky patria stenoví anjeli (wall angels), krúženie ramenami a krútenie chrbtice (spinal twists).
 • Nakoniec sú pri skolióze dôležité strečingové cvičenia. Tie môžu pomôcť zlepšiť flexibilitu a rozsah pohybu chrbtice. Prospešné môžu byť strečingy, ako napríklad pozícia kobry a krútenie chrbtice.

Tieto cvičenia na chrbticu môžu pomôcť znížiť bolesť a nepohodlie spojené so skoliózou, ako aj zlepšiť celkovú kvalitu života. Je však dôležité si uvedomiť, že samotné cvičenia nie sú liekom na skoliózu. Ak niekto pociťuje bolesť alebo nepohodlie, je dôležité čo najskôr sa poradiť so svojím lekárom.